Miejsce pracy to nie plac zabaw

30.12.2015AKTUALNE

Miejsce pracy to nie plac zabaw

Chwila rozluźnienia, żarcik, niewinna zabawa i … o wypadek przy pracy nie trudno. Właśnie w takiej niewinnej zabawie pracownik stracił rękę. Taką właśnie sprawę badał podczas kontroli inspektor pracy. Omawiając i analizując wypadki przy pracy warto zaznaczać pracownikom i osobom nadzorującym prace, że na stanowiskach pracy nie ma miejsca na zabawę, szczególnie jeżeli pracują na nich maszyny.  

Jak podaje PIP inspektor OIP w Rzeszowie przeprowadził kontrolę w związku z ciężkim wypadkiem przy pracy, jakiemu uległ 23 - letni pracownik zatrudniony na stanowisku szlifierza szkła.

Stan faktyczny

Praca poszkodowanego pracownika polegała na polerowaniu wyrobów szklanych na szlifierce poziomej z tarczą, z nakładanym, jako materiał cierny, pumeksem. Po zakończeniu przerwy śniadaniowej pracownicy hali urządzili sobie zabawę, polegającą na obrzucaniu się różnymi namoczonymi w wodzie przedmiotami. W chwili „dobrej zabawy” w stronę poszkodowanego jeden z pracowników rzucił mokrą szmatę służąca do mycia i polerowania szkła. Szmata spadła na szlifierkę. Owinęła się wokół wystającego wałka polerki i wirując pochwyciła prawą rękę pracownika. Ręka została wykręcona i całkowicie wyrwania z przedramienia w stawie łokciowym. W wyniku zdarzenia nastąpiła amputacja urazowa ręki.

Przyczyny wypadku w ocenie inspektora pracy

Przeprowadzona przez inspektora pracy kontrola wykazała, że przyczynami tego wypadku było:

  • użytkowanie maszyny niespełniającej minimalnych wymagań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwagi na nie wyposażenie jej we właściwą osłonę wału,
  • niewłaściwe zachowanie się pracowników,
  • tolerowanie niewłaściwego zachowania pracownika przez osoby działające w imieniu pracodawcy,
  • niewłaściwe zachowanie osoby bezpośrednio nadzorującej pracę w szlifierni,
  • brak szczegółowych zapisów w instrukcji bhp na stanowisku szlifierz szkła, regulujących szczegółowo sposób wykonywania prac na szlifierce, w tym m.in. rozprowadzania środka szlifierskiego na obracającej się tarczy, stosowania wydanych ochron indywidualnych, zakazu używania luźnej odzieży itp.

Konsekwencje po przeprowadzonej kontroli PIP i analizie wypadku

W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości inspektor pracy wydał 6 decyzji nakazowych, w tym ustną wstrzymującą eksploatację wszystkich szlifierek poziomych do czasu zainstalowania osłony śruby mocującej tarczą polerską. Skierował również do pracodawcy wystąpienie zawierające 3 wnioski.

Inspektor pracy ukarał również – karą grzywny w postępowaniu mandatowym – jedną z osób winnych popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Natomiast w stosunku do drugiej skierował wniosek o ukaranie do sądu.

Trzeba zaznaczyć, iż niezależnie od ustaleń inspektora pracy dochodzenie w sprawie opisanego wypadku przy pracy prowadzi również prokuratura.