Na terenie zakładu pracy tylko w maseczkach

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
02.03.2021AKTUALNE

Na terenie zakładu pracy tylko w maseczkach

Od 27 lutego 2021 r. mamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie maseczką. Rodzi się więc pytanie czy pracodawca na terenie zakładu może pozwolić na używanie w dalszym ciągu chust i przyłbic? A może jednak na terenie zakładu pracy pracownicy mogą poruszać się tylko w maseczkach? Przecież pracodawcy inwestując w środki ochrony przeciwko SARS-CoV-2 mogli zakupić przyłbice lub kominy dla swoich pracowników, w związku z czym ponieśli koszty.

Obowiązek zakrywania ust i nosa od 27 lutego do 14 marca 2021 przy pomocy maseczki wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Obowiązujące rozporządzenie nie daje możliwości stosowania rozwiązań alternatywnych względem maseczek – w postaci chust, przyłbic, szalików i tym podobnych rozwiązań, które maseczkami nie są.

Nakaz stosowania maseczek

Nowe rozporządzenie obowiązujące od 27 lutego 2021 r. wprowadziło nakaz zakrywania przy pomocy maseczki ust i nosa między innymi w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba - chyba, że pracodawca postanowi inaczej.

Pojawia się dylemat czy zwrot „chyba, że pracodawca postanowi inaczej” może być odbierany jako uprawnienie pracodawcy do umożliwienia pracownikom stosowania wcześniejszych, alternatywnych względem maseczek, rozwiązań np. przyłbic czy chust? Czy może postanowienie pracodawcy może dotyczyć nie tyle możliwości stosowania innych niż maseczki środków ochronnych, a odstąpienia od zasady stosowania maseczek, w sytuacji gdy w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba?

Odnosząc się do powyższej wątpliwości należy przyjąć, że maseczki stały się jedynym środkiem ochronnym jaki może być stosowany w zakładach pracy (z uwzględnieniem oczywiście rozwiązań specjalistycznych stosowanych w sytuacji szczególnego narażenia pracowników na nowy czynnik biologiczny). Pracodawca nie ma zatem możliwości postanowienia, że zamiast maseczek będą stosowane wcześniejsze rozwiązania obowiązujące na podstawie rozporządzenia uchylonego.

Pracodawca może jedynie postanowić, iż w pomieszczeniach na terenie zakładu pracy, jeżeli będzie przebywała w nich więcej niż jedna osoba, nie ma obowiązku noszenia maseczek.

Podstawa prawna 

Podstawa prawna:

  • § 25 ust. 1 pkt 2c rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 367).

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.