Nowe substancje chemiczne trafią na listę wykazu rakotwórczych substancji w miejscu pracy

16.10.2018AKTUALNE

Nowe substancje chemiczne trafią na listę wykazu rakotwórczych substancji w miejscu pracy

8 dodatkowych substancji chemicznych zostanie wpisanych na listę wykazu rakotwórczych substancji w miejscu pracy. Negocjatorzy z państw członkowskich UE i PE osiągnęli porozumienie w sprawie zmiany w dyrektywie ws. czynników rakotwórczych i mutagenów.

Już w styczniu 2017 r. Komisja Europejska zaproponowała wpisanie na listę wykazu rakotwórczych substancji w miejscu pracy 25 nowych substancji. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • zużyty olej silnikowy (zagrożenie rakiem skóry),
  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które powstają np. w wyniku produkcji koksu lub aluminium;
  • epichlorohydryna (występuje przy produkcji papieru).

Jednak negocjatorom z państw członkowskich UE i PE dopiero teraz udało się osiągnąć porozumienie w tej sprawie. Efektem tego porozumienia będzie zmiana w dyrektywie ws. czynników rakotwórczych i mutagenów. Pojawi się w niej 8 dodatkowych substancji chemicznych, w tym spaliny z silników Diesla, które uznane zostały za czynniki rakotwórcze.

"Dokonaliśmy dziś kolejnego ważnego kroku dla zagwarantowania europejskim pracownikom ochrony przed nowotworami pochodzenia zawodowego. (...) "Zapewni to lepszą ochronę ponad 20 milionom pracowników w Europie. W szczególności skorzystają na tym pracujący w przemyśle chemicznym, metalowym i samochodowym, kierowcy zawodowi, pracownicy budowlani oraz pracownicy stoczni i magazynów" – podkreśliła po wypracowaniu porozumienia unijna komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen.

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej 52 % wszystkich zgonów związanych z wykonywaną pracą spowodowane jest chorobami nowotworowymi. Dlatego określane są one jako największy "cichy zabójca" w miejscu pracy.

Nowe substancje chemiczne oficjalnie uznane za rakotwórcze to bardzo istotna zmiana dla pracowników ale i pracodawców.

Jak powszechnie wiadomo narażenie na substancje chemiczne w miejscu pracy może być przyczyną chorób nowotworowych. Z tym faktem nikt już nie dyskutuje. Dyskutuje się natomiast stale w kwestii, które konkretnie substancje i w jakich stężeniach przyczyniają się do powstawania chorób nowotworowych. Uznanie i wpisanie nowych substancji ma ogromne znaczenie dla zdrowia pracowników – ich zdrowia, ale i dla pracodawców z uwagi na ich obowiązki. Będą to kolejne substancje, które trzeba będzie zidentyfikować na stanowiskach pracy, zbadać ich stężenie i określić oraz podjąć działania zmierzające do ich wyeliminowania, a jeżeli to niemożliwe do ograniczenia.

Nowotworom spowodowanym narażeniem na działanie substancji chemicznych w miejscu pracy można zapobiec poprzez zmniejszenie lub wyeliminowanie takiego narażenia.

Trzeba podkreślić, że większość państw członkowskich (w tym Polska) ma dla wielu substancji rakotwórczych określone krajowe dopuszczalne wartości narażenia (NDS). Niestety często bywa ze są one różne w różnych krajach. Zatem pracownicy nie są w równym stopniu chronieni.

KE pracuje nad następnymi zmianami w dyrektywie ws. czynników rakotwórczych i mutagenów.

Kolejna proponowana przez KE zmiana w dyrektywie w sprawie czynników rakotwórczych i mutagenów z kwietnia 2018 r. dotyczy konieczność wprowadzenia w UE limitów dla pięciu substancji występujących w środowisku pracy. Chodzi o:

  1. kadm i jego związki nieorganiczne,
  2. beryl i jego związki nieorganiczne,
  3. kwas arsenowy,
  4. nieorganiczne związki arsenu oraz
  5. formaldehyd.

Z całą pewnością będzie to znacząca zmiana dla firm zajmujących się m.in.

  • produkcją i rafinacją kadmu,
  • produkcją akumulatorów niklowo-kadmowych,
  • wytopem cynku i miedzi,
  • odlewnictwem,
  • produkcją szkła, tworzyw sztucznych.

Działających w branży elektronicznej, budownictwie oraz recyklingu.

Zmienione przepisy dyrektywy ws. czynników rakotwórczych i mutagenów, weszły w życie formalnie, kompromis muszą jeszcze zatwierdzić przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE oraz Parlament Europejski.

Opr. Red.