Państwowa Inspekcja Pracy przygotowuje projekt zmian do ustawy o PIP

Redakcja Portalu
21.10.2021AKTUALNE

Państwowa Inspekcja Pracy przygotowuje projekt zmian do ustawy o PIP

Niebawem do procesu legislacji powinien trafić projekt zmian do ustawy o PIP przygotowany przez samą inspekcję. W dużej mierze zmiany dotyczą funkcjonowania i uprawnień kontrolnych PIP, przekształcania umów, szkoleń młodocianych do prac szczególnie niebezpiecznych. Szczególne rozwiązania są projektowane wobec branży budowlanej.

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:

  • Poznasz najnowsze propozycje zmian w ustawie o PIP.

  • Dowiesz się, jak mogą zmienić się uprawnienia kontrolne PIP w przyszłości.

  • Będziesz przygotowany na nadchodzące zmiany.

Zmiana umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę na mocy decyzji PIP

Jednym z postulatów zawartych w projekcie zmian do ustawy o PIP jest propozycja uprawnienia inspektorów pracy do zmieniania, decyzją administracyjną, umów cywilnoprawnych w umowy o pracę. Ma to dotyczyć sytuacji, gdy kontrakt cywilnoprawny ma ściśle pracowniczy charakter.

Projekt zawiera rozwiązania dla kwestii dotyczących przygotowywania młodocianych do wykonywania prac w warunkach szczególnie niebezpiecznych. Obecnie wszystkie pyły powstające przy produkcji drewna zostały uznane za rakotwórcze. Zatem jak można szkolić młodocianych pracowników zawodowo. Skutkiem tego młodociani nie są w stanie nauczyć się zawodu, który planują później wykonywać.

Kontrole PIP bez zapowiedzi u przedsiębiorców

W projekcie przygotowanym prze PIP znalazł się również postulat rozpoczynania kontroli u przedsiębiorców bez uprzedniego zawiadomienia. Trzeba zauważyć, że ratyfikowana przez Polskę konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy przewiduje szerokie uprawnienia dla inspektorów w czasie kontrolowania przedsiębiorców. Zakłada również przeprowadzanie kontroli bez zawiadamiania o tym z wyprzedzeniem przedsiębiorców. Warto również zaznaczy, iż uprawnienia dla inspektorów pracy do prowadzenia kontroli u przedsiębiorców przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy prawo przedsiębiorców.

Rozszerzenie uprawnień PIP podczas kontroli na budowach

Dodatkowo inspekcja chce pozyskać uprawnienia do prowadzenia czynności operacyjnych. Wprowadzenie takich uprawnień pozwoli inspektorom na gromadzenie dowodów w czasie np. obserwacji placu budowy. W ten sposób zebrany materiał mógłby być później podstawą do wydania decyzji administracyjnej dotyczącej bezpieczeństwa pracy czy legalności zatrudnienia.

W projektowanych zmianach znalazły się również rewolucyjne rozwiązanie dla branży budowlanej. Jedną z nich jest uprawnienie do wstrzymania pac na budowę w razie stwierdzenia przez inspektora nieprawidłowości dotyczących np. bhp. W takim przypadku inspektor mógłby wystawić nakaz wstrzymania prac skierowany nie do np. podwykonawcy zatrudniającego robotników z naruszeniem przepisów, ale do inwestor. Oznaczałoby to wstrzymanie wszystkich prac na takiej budowie do czasu usunięcia nieprawidłowości.

Więcej szczegółów dotyczących proponowanych zmian w ustawie o PIP przekażemy, jak tylko projekt trafi do systemu legislacji.

Źródło:

https://www.pip.gov.pl