Poznaj plany kontrolne PIP na 2019 r. w zakresie bhp.

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
21.12.2018AKTUALNE

Poznaj plany kontrolne PIP na 2019 r. w zakresie bhp.

Poznaliśmy już plany kontrolne PIP na 2019 r. w zakresie związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy. Wiemy którzy pracodawcy mogą spodziewać się w przyszłym, roku kontroli. Dowiedź się zatem, które branże znajdą się na celowniku PIP. Sprawdź, co będą kontrolowali inspektorzy. Przygotuj się i zobacz, jakie kwestie znajdą się w polu zainteresowania inspektorów PIP w przyszłym roku.

Na grudniowym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Główny Inspektor Pracy przedstawił program działania Państwowej Inspekcji Pracy w nadchodzący rok.

Długofalowe działania prewencyjne i kontrolne dotyczyć będą ograniczania zagrożeń wypadkowych.

W 2019 r. PIP rozpocznie realizację I etapu długofalowych działań kontrolno-prewencyjnych. Działania te będą polegały na ograniczaniu zagrożeń wypadkowych poprzez wdrożenie elementów zarządzania bezpieczeństwem pracy w zakładach, w których wystąpiły wypadki przy pracy. W ramach tych działań sprawdzone zostaną:

  • Poprawność oceny ryzyka zawodowego w odniesieniu do prac podczas, których doszło do zdarzeń wypadkowych;

  • Poprawność ustalania przyczyn i okoliczności tych wypadków;

  • Zastosowanie skutecznych środków prewencyjnych mających zmniejszyć ryzyko wypadkowe.

Inspektorzy sprawdzą również bezpieczeństwo pracy w wytypowanych zakładach o wysokiej skali zagrożeń. Chodzi tu o zakłady objęte programem wzmożonego nadzoru o dużej liczbie osób pracujących w warunkach zagrożenia czynnikami niebezpiecznymi lub szkodliwymi dla zdrowia.

Działania kontrolno-prewencyjne będą kontynuowane, również w zakładach, w których występują substancje niebezpieczne w ilościach wskazujących na wysokie ryzyko wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, czyli np. w zakładach branży paliwowej, azotowej i energetycznej.

Kontrolami objęci zostaną również pracodawcy, u których występują czynniki o działaniu rakotwórczym lub mutagennym i którzy nie dopełnili obowiązku informacyjnego wobec PIP, a także Ci którzy przekazali stosowną informację do OIP. Działania inspektorów skupią się wówczas na zbadaniu przestrzegania przepisów i eliminacji nieprawidłowości.

W planie działań rocznych kontynuowane będą m.in. kontrole w budownictwie, przemyśle spożywczym, leśnictwie, zakładach produkujących wyroby tartaczne i wyroby z drewna, czyli w sektorach i branżach, w których występuje wiele czynników niebezpiecznych lub szkodliwych w środowisku pracy.

PIP weźmie pod lupę budowy.

Kontrole w budownictwie rozszerzone zostaną o budowy infrastruktury kolejowej. Prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka wypadku przy pracy i zagrożeń publicznych wiąże się z przewidywaną intensyfikacją prac remontowo-budowlanych w sektorze kolejowym.

Zaplanowane zostały kolejne działania informacyjno-edukacyjne ukierunkowane na zapobieganie wypadkom w budownictwie. Program przeznaczony jest dla pracodawców i przedsiębiorców zatrudniających do 50 osób wykonujących roboty budowlane samodzielnie lub w charakterze podwykonawców na większych budowach.

Inspektorzy sprawdzą bezpieczeństwo pracy przy przetwórstwie owoców i warzyw.

W przemyśle spożywczym, gdzie rejestruje się poważne wypadki, szczególnie przy obsłudze maszyn, Inspektorzy pracy ocenią bezpieczeństwo procesu przetwórstwa owoców i warzyw z wykorzystaniem zautomatyzowanych linii technologicznych. Sprawdzą także m.in. poziom przygotowania pracowników do pracy, stan wypadkowości oraz przestrzeganie przepisów przy transporcie oraz magazynowaniu, w tym przy ręcznych pracach transportowych.

Zakłady usług leśnych wciąż na celowniku PIP.

W zakładach usług leśnych będą się odbywały dalsze kontrole poziomu bezpieczeństwa pracy przy pozyskiwaniu, zrywce i transporcie drewna. Będą one prowadzone z uwagi na wysoki poziom zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników. Inspektorzy pracy ocenią głównie organizację pracy oraz przygotowanie do bezpiecznego wykonywania zadań pracowników oraz osób świadczących pracę na podstawie umowy zlecenie. Kontrole zostaną ukierunkowane na ograniczenie liczby wypadków przy pracy, a także ocenę poziomu ochrony zdrowia pracowników leśnictwa. W zakładach produkujących wyroby tartaczne i wyroby z drewna kontynuowane będą kontrole. Obejmą one m.in. pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy z uwzględnieniem pyłów i substancji bądź mieszanin o działaniu rakotwórczym. Oceniony będzie poziom przestrzegania przepisów i zasad bhp podczas organizacji przy obróbce drewna.

Segregacji i utylizacji śmieci także pod kontrolą PIP.

Zaplanowane zostały także działania kontrolne w zakładach gospodarki komunalnej. Mają one na celu przede wszystkim ograniczenie narażenia pracowników na działanie czynników szkodliwych biologicznych. W 2019 r., kontrolowane będą zakłady zajmujące się segregacją odpadów komunalnych. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na problematykę zagrożeń biologicznych, chemicznych oraz zagrożeń dla układu mięśniowo-szkieletowego.

Inspektorzy przyjrzą się bezpiecznej pracy przy hodowli kur.

W przedsiębiorstwach rolnych, a głównie w zakładach chowy i hodowli kur oraz produkcji jaj inspektorzy skupią uwagę na czynnikach niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych z uwzględnieniem czynników biologicznych oraz pyłów organicznych pochodzenia zwierzęcego, a także środkach ochrony indywidualnej.

Inspektorzy skontrolują również warunki pracy w sieciach podziemnych.

Będą również kontrole przy pracach remontowo-konserwacyjnych sieci podziemnych, w tym wodnokanalizacyjnych, ze względu na duże zagrożenia czynnikami niebezpiecznymi oraz szkodliwymi dla zdrowia. Istotne jest ograniczeni zagrożeń związanych z pracami wykonywanymi w wykopach, zbiornikach zamkniętych ze względu na hałas i drgania mechaniczne, w zmiennych warunkach atmosferycznych oraz na jezdniach, często bez wstrzymania ruchu.

Maszyny i urządzenia do robót ziemnych na cenzurowanym.

Nadal prowadzone będą m.in. kontrole w ramach nadzoru rynku maszyn i urządzeń, a także kontrole wypełniania obowiązków wynikających z unijnych rozporządzeń dotyczących chemikaliów. W odniesieniu do maszyn szczególna uwaga zostanie zwrócona przez inspektorów na maszyny do robót ziemnych i drogowych oraz na środki ochrony głowy.

Przewidziana jest również kompleksowa ocena przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym przepisów i zasad bhp w zakładach opieki zdrowotnej, w zakładach górniczych oraz placówkach handlowych.

Z kontrolami inspekcji muszą się liczyć pracodawcy i przedsiębiorcy zatrudniający cudzoziemców. Chodzi zwłaszcza o obcokrajowców wykonujących pracę na podstawie oświadczenia pracodawcy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi lub zezwolenia na pracę sezonową, a także cudzoziemców z Nepalu, Indii, Bangladeszu, najliczniej migrujących do Polski, obok obywateli Ukrainy. Kontrolami objęte będą te branże, w których często powierzana jest praca cudzoziemcom bez ważonego dokumentu pobytowego oraz w których odnotowywany jest wzrost liczby skarg składnych przez cudzoziemców.

Nadal intensywne kontrole będą przeprowadzane w agencjach zatrudnienia i agencjach pracy tymczasowej. Chodzi tu zarówno o kontrole w agencjach, jak i u pracodawców użytkowników.

W 2019 r. przeprowadzone będą kontrole czasu pracy w korporacjach, m.in. w podmiotach prowadzących dzielność gospodarczą związaną z usługami finansowymi, prawniczymi i analitycznymi, także w jednostkach samorządu terytorialnego oraz administracji państwowej.

Nowa kampania poprawiająca bezpieczeństwo w zakładach obróbki mięsa.

W 2019 r., wystartuje również 3-letnia kampania prewencyjno-kontrolna „Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładach zajmujących się obróbką mięsa”. W pierwszym etapie kampanii pracodawcy przejdą szkolenia oraz zaczną dostosowywać swoje firmy do obowiązujących przepisów bhp przy wsparciu inspektorów pracy.

Program pierwszych kontroli u pracodawców się sprawdził, więc będzie kontynuowany.

Kontynuowany będzie również program pierwszych kontroli u małych i średnich przedsiębiorców, u których dotychczas nie było kontroli. Kontrole te mają charakter instruktażowy i założenia nie powinny kończyć się mandatem. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji gdy podczas kontroli inspektor odkryje rażące naruszeni przepisów zagrażające zdrowiu i życiu pracowników.

Oczywiście przedstawione Radzie Ochrony Pracy w grudniu, przez Głównego Inspektora Pracy, plany kontrolne PIP musi jeszcze zatwierdzić nie tylko Rada ale również Komisja ds. Kontroli Państwowej. Na te działania Sejm musi jeszcze określić budżet.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Źródło:

Państwowa Inspekcja Pracy

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.