Pracownicy 50+ lekarstwem na problem z demograficznym kryzysem pracowniczym

18.11.2022AKTUALNE

Pracownicy 50+ lekarstwem na problem z demograficznym kryzysem pracowniczym

Negatywny wpływ pracy na zdrowie to jeden z argumentów, który wpływa na decyzję pracowników 50+ o kontynuacji aktywności zawodowej na emeryturze. Jak pokazuje raport Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022. Osoby 50+ na rynku pracy: możliwości i ograniczenia”, 39 % osób w wieku powyżej 50 lat chce pracować na emeryturze. Jednocześnie prawie tyle samo osób (38 %) wciąż nie podjęło decyzji w tej kwestii. Dlatego należy zadbać o zdrowie i bezpieczne warunki pracy pracowników 50+. Dzięki temu możemy zatrzymać na rynku pracy tę grupy pracowników. Takie działanie może być zaś jednym z rozwiązań wobec zbliżającego się kryzysu demograficznego i związanego z nim problemu niedoboru pracowników.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:

  • Spojrzeć na potrzeby pracowników 50+ pod kontem przedłużenia ich pobytu na ryku pracy

  • Zidentyfikować warunków pracy niesprzyjających pracownikom 50+

  • Poprawić warunki pracy aby przedłużyć obecność na rynku pracy pracowników 50+

Czytaj także: Propozycja działań zapobiegających wypadkom przy pracy pracowników 50+>>>

Jak pokazują wyniki spisu powszechnego z 2021 roku, polskie społeczeństwo starzeje się, a liczba mieszkańców kraju maleje. W ciągu ostatniej dekady przybyło blisko 2 mln. osób w grupie wiekowej 60-65 i więcej, a tym samym już prawie co piąty mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat. Jednocześnie – jak wskazują wyniki badania Koalicji Bezpieczni w Pracy – pracodawcy chętnie zatrudniają osoby 50+ i obecnie wiek nie jest przeszkodą do zatrudniania pracowników. Zdecydowanie ważniejsze są kompetencje, jakie posiada kandydat do pracy, oraz zadania, jakie musi wykonywać w ramach obowiązków.

Pracownik 50+ to doświadczony i szanujący pracę pracownik

- Pracownicy 50+ w oczach pracodawców są postrzegani jako osoby odznaczające się szacunkiem do pracy i miejsca zatrudnienia.Jak pokazuje badanie, jest to grupa, która często rozpoczynała pracę po zakończeniu edukacji i osoby z tej grupy nadal pracują w tym samym miejscu. Aż 67 %. respondentów 50+ nadal chce pozostać w tej samej firmie. Coraz więcej pracodawców postrzega zatrudnianie osób z tak długim stażem w jednej firmie wraz z młodszym pokoleniem jako szansę na efektywne zróżnicowanie zespołu i wzajemną wymianę wiedzy - mówi Marta Wojewnik, dyrektor zarządzająca CWS Workwear, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy. - Co więcej, osoby, które po osiągnięciu wieku emerytalnego planują dalej pracować, w większości chcą kontynuować zatrudnienie w obecnym miejscu pracy na tym samym stanowisku.

33 % badanych skarży się na wpływ pracy na ich stan zdrowia

Zgodnie z wynikami badania „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022”, 23 % osób w wieku 50+ obecnie w ogóle nie planuje kontynuować zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego. Przy pytaniu o czynniki, które mogłyby wpłynąć na zmianę zdania w tej kwestii, badani najczęściej wspominali:

  • odpowiednio wysokie wynagrodzenie (32%);

  • możliwość pracy na część etatu (30%);

  • zaoferowanie pracy na stanowisku mniej stresującym (18%);

  • zmiana stanowiska pracy na mniej obciążającej fizycznie (15%).

- Decyzję o przejściu na emeryturę dokładnie w wieku emerytalnym podjęło 68,2 % osób, którym przyznano to świadczenie w 2021 r. Natomiast pozostałe emerytury przyznane w tym roku to świadczenia dla osób, które odłożyły w czasie moment przejścia na emeryturę - mówi Bartosz Gaca, wicedyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Wyniki badania wskazują, że jednym z ograniczeń w kontynuowaniu zatrudnienia wśród osób 50+ jest ich stan zdrowia. Respondenci najczęściej skarżyli się na bóle kręgosłupa. Informacje te znajdują swoje odzwierciedlenie w danych statystycznych związanych z absencją chorobową.

Obok bólów pleców lub kręgosłupa (61%) do najczęstszych schorzeń związanych z wykonywaną pracą badani zaliczyli bóle kończyn (38%) oraz osłabienie wzroku (37%). Na wpływ obecnej pracy na zdrowie wskazuje co trzeci pracownik. Jednocześnie zaledwie co czwarta osoba, która doświadczyła problemów zdrowotnych związanych z wykonywaną pracą, informację o tym zgłosiła przełożonemu lub działowi HR. Jednak zazwyczaj spotykało się to z brakiem podjęcia jakiegokolwiek działania (35%). W większości firm brakuje również zapewnienia pracownikom opieki medycznej – podczas gdy tego rodzaju benefit jest jednym z najważniejszych dla co drugiego badanego, a zaledwie 22% może z niego korzystać.

Pracownik 50+ w dobrej kondycji na rynku pracy lekarstwem na deficyt demograficzny pracowników

- Musimy pamiętać, jak ważne jest zrozumienie potrzeb pracowników 50+ oraz eliminacja najczęstszych barier towarzyszących podejmowaniu i kontynuowaniu przez nich pracy już po osiągnięciu wieku emerytalnego, aby stworzyć im przyjazne i bezpieczne warunki pracy. W obliczu kryzysu demograficznego budowanie świadomości polskich firm, jak wiele zyskujemy zatrudniając osoby w tym wieku, jest szczególnie ważne – mówi Marta Wojewnik.

- Właściwa prewencja, a także edukacja związana z tematyką wydłużania aktywności zawodowej, są konieczne dla zapewnienia zdrowej i bezpiecznej pracy. Ważne jest także budowanie świadomości nt. korzyści z dłużej pracy i zatrudnia osób 50+, a są one naprawę duże, przekładają się bowiem nie tylko na zarządzanie sytuacją demograficzną, ale także – w z perspektywy indywidualnej pracowników – na wyższą emeryturę – dodaje Bartosz Gaca.

Źródło:

 

www.bezpieczniwpracy.pl