TOP 10 wzorów dokumentów bhp w 2021 roku pobieranych na Portalu BHP

Redakcja Portalu
31.12.2021ARCHIWALNY

TOP 10 wzorów dokumentów bhp w 2021 roku pobieranych na Portalu BHP

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Sprawdziliśmy, które wzory dokumentów bhp cieszyły się największą popularnością wśród użytkowników serwisu PortalBHP.pl w 2021 roku. Oto zestawienie.

Korzyści 

Znajdziesz tu 10 wzorów dokumentów, które najczęściej pobierali Użytkownicy Portalu BHP, dzięki nim:

  • Zaoszczędzisz czas na szukanie i tworzeniu dokumentu od podstaw.
  • Będziesz mieć pewność, że wór jest aktualny.
  • Skompletujesz najważniejsza swoją teczkę dokumentów bhp.

Polecamy także: Co powinna zawierać podstawowa dokumentacja BHP?>>>

Wzory dokumentów najczęściej pobierane w 2021 roku:

  1. Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (protokół powypadkowy)

Zespół powypadkowy w wymaganym terminie, 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku (od dnia powołania), sporządza protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy według obowiązującego wzoru. Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje wzór protokołu powypadkowego określony w rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 24 maja 2019 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1071). Na Portalu BHP znajdziesz dokument w wersji gotowej do edycji, wraz z wzorem jego prawidłowego wypełnienia.

  1. Sprostowanie poszkodowanego pracownika do protokołu powypadkowego

Poszkodowany pracownik ma prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do zawartych w protokole powypadkowym ustaleń. Pracownik ma prawo także do wniesienia sprostowania i uzupełnienia, które jego zdaniem mogą mu być przydatne dla ewentualnego dochodzenia od pracodawcy dodatkowego odszkodowania na drodze postępowania cywilno-prawnego. Zespół powypadkowy jest zobowiązany pouczyć poszkodowanego pracownika o takim prawie. Sprostowanie powinno być wniesione w formie pisemnej dla celów dowodowych. Wzór takiego sprostowaniaposzkodowanego pracownika do protokołu powypadkowego opracował ekspert Portalu BHP.

  1. Zdanie odrębne członka zespołu powypadkowego

Zgodnie z przepisami § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. z 2009 r., nr 105, poz. 870) członek zespołu powypadkowego ma prawo złożyć do protokołu powypadkowego zdanie odrębne, które powinien uzasadnić. Jednak forma złożenia takiego zdania odrębnego nie została przez przepisy określona. Zakładać można, że dla celów dowodowych owo złożenie zdania odrębnego powinno przybrać formę pisemną. Niestety wzór takiego dokumentu nie został przez przepisy ściśle określony. Mając to na uwadze, ekspert Portalu BHP, opracował wzór takiego dokumentu, który z całą pewnością ułatwi prowadzenie dokumentacji w postępowaniu powypadkowym.

  1. Pismo pracodawcy (płatnika składek) do ZUS w sprawie ustalenia procentowego uszczerbku na zdrowiu

Płatnik składek po otrzymaniu wniosku od pracownika o przesłanie do ZUS dokumentacji niezbędnej do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, po jej skompletowaniu, przesyła do ZUS dokumenty wraz z pismem o ustalenie procentowego uszczerbku na zdrowiu. Wzór  takiego pisma/wniosku płatnika składek opracował ekspert Portalu BHP, możesz go pobrać i wypełnić. 

  1. Ramowy wzór umowy zlecenia przeprowadzania szkoleń okresowych w dziedzinie bhp

Pracodawca organizujący i prowadzący szkolenia bhp musi zapewnić wykładowców i instruktorów posiadających:

  • zasób wiedzy,

  • doświadczenie zawodowe

  • przygotowanie dydaktyczne

zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. Nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca do przeprowadzenia szkolenia okresowego bhp zatrudnił na podstawie umowy zlecenia wykładowcę spoza zakładu. Nie ma też przeszkód, aby osoba, która nie prowadzi działalności szkoleniowej w dziedzinie bhp, a posiada wymagane wykształcenie i doświadczenie zawodowe, została zaangażowana do przeprowadzania szkolenia okresowego bhp dla pracowników (z wyłączeniem szkolenia bhp dla pracodawcy i pracowników służby bhp). W takim przypadku konieczne jest jednak zawarcie odpowiedniej umowy cywilno-prawnej. Mając to na uwadze, ekspert Portalu BHP przygotował wzór umowy zlecenia na przeprowadzenie szkolenia okresowego w dziedzinie bhp.

  1. Ramowy wzór umowy na świadczenie usług w zakresie bhp

Ekspert Portalu BHP przygotował wzór umowy, a właściwie dwóch umów – z uwzględnieniem regulacji RODO – dotyczącej:

  • bezpośrednio obsługi w zakresie bhp oraz

  • powierzenia przetwarzania danych osobowych w związku z powierzeniem zadań służby bhp specjaliście z poza zakładu pracy.

To są oczywiście przykładowe "ramowe" wzory, które można modyfikować i uzupełniać w sposób szczegółowy w zależności od potrzeb.

  1. Rejestr pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych

Zgodnie z przepisami rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki, obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie rejestru pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych zakwalifikowanych do 3 lub 4 grupy zagrożenia. Jednak rozporządzenie to nie zawiera wzoru tego dokumentu, a jego przepisy dają jedynie wskazówki, co powinno być uwzględnione w takim rejestrze. Zatem ekspert Portalu BHP opracował przykładowy wór rejestru pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych zakwalifikowanych do 3 lub 4 grupy zagrożenia. Możesz go pobrać i dołączyć do dokumentacji bhp w zakładzie pracy.

  1. Pozwolenie na prowadzenie prac w przestrzeni zamkniętej

Prace w przestrzeni zamkniętej, czyli w zbiornikach, kanałach, studniach, studzienkach kanalizacyjnych, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych zamkniętych przestrzeniach zaliczamy do prac szczególnie niebezpiecznych. Aby pracownicy mogli przystąpić do wykonywania takich prac konieczne jest zapewnienie im określonych warunków, jak również zadbanie o odpowiednią dokumentację. Niezbędne jest wydanie pozwolenia na prowadzenie pracy w przestrzeni zamkniętej. Wzór takiego dokumentu, opracowany przez eksperta i gotowy do wypełnienia, znajdziesz na Portalu BHP.

  1. Rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy

W myśl przepisów rozporządzenia w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy na podstawie przeprowadzonych badań i pomiarów pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia na bieżąco „Rejestru czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowiskach pracy”. Wzór tego rejestru jest ściśle określony w załączniku do tego rozporządzenia. Na Portalu BHP znajdziesz, wzór rejestru w wersji edytowalnej, gotowej do wypełnienia, jak również przykład wypełnionego już rejestru. Opracowany przez ekspertów Portalu BHP dokument pozwoli Ci zaoszczędzić czas i z łatwością uzupełnić rejestr uwzględniając warunki swojego zakładu. 

  1. Karta szkolenia wstępnego bhp

  • instruktażu ogólnego oraz

  • instruktażu stanowiskowego

pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika. Wzór takiej karty szkolenia wstępnego jest określony w załączniku nr 2 do tego rozporządzenia. Na Portalu BHP znajdziesz dokument w wersji gotowej do edycji.

Ważne

Więcej wzorów dokumentów bhp znajdziesz na Portalu BHP w zakładce Wzory dokumentów >>>

Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników! Uzyskaj dostęp >>>