Zadbaj o orzeczenie lekarskie z badań profilaktycznych pracowników tymczasowych, a unikniesz kłopotów w razie kontroli PIP

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
17.05.2018AKTUALNE

Zadbaj o orzeczenie lekarskie z badań profilaktycznych pracowników tymczasowych, a unikniesz kłopotów w razie kontroli PIP

Coraz więcej pracodawców zatrudnia pracowników z agencji pracy tymczasowej. Jednak przepisy nie regulują wszystkich obowiązków stron umowy – np. kwestia kierowania na badania profilaktyczne pracowników tymczasowych. Sprawdź, zatem po czyjej stronie powinien spoczywać ten obowiązek? Jako pracodawca użytkownik dowiedź się wcześniej czego możesz oczekiwać w tym zakresie od agencji i bądź spokojny w czasie kontroli PIP.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • W sposób właściwy określić w umowie z agencją pracy kwestie badań lekarskich pracowników tymczasowych i uniknąć niedomówień w tej kwestii.   
  • Zaoszczędzić sobie kłopotów w razie kontroli PIP odnośnie dopuszczenia do pracy pracownika tymczasowego.
  • Mieć jasność w zakresie swoich obowiązków jako pracodawcy użytkownika.  

Niestety przepisy nie wskazują w sposób bezpośredni strony zobowiązanej do zapewnienia badań profilaktycznych w przypadku korzystania przez pracodawcę użytkownika z pracowników tymczasowych. W praktyce na badania takie może kierować zarówno agencja pracy, jak również pracodawca użytkownik, co jest rozwiązaniem często rekomendowanym. Jeżeli jednak pracodawca użytkownik oraz agencja porozumiały się w ten sposób, że to na agencji będzie spoczywał obowiązek zapewnienia badań profilaktycznych – wówczas dobrym rozwiązaniem dla pracodawcy użytkownika (w przypadku kontroli PIP, czy PIS) będzie pozyskanie kopii zarówno skierowań na badania, jak i orzeczeń o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku pracownika tymczasowego.

Nie można dopuścić do pracy pracownika tymczasowego mającego przeciwskazania zdrowotne do jej wykonywania. 

Zasadą wynikającą z art 229 § 4 Kodeksu pracy jest brak możliwości dopuszczenia do pracy pracownika do wykonywania której posiada przeciwwskazania zdrowotne. Ich brak pozwalający na wykonywanie umówionych obowiązków powinien być potwierdzony w treści orzeczenia lekarskiego wydanego na podstawie lekarskich badań profilaktycznych, przeprowadzonych na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę.

Uwaga!

Zasada niedopuszczenia do pracy pracownika bez ważnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do pracy dotyczy nie tylko pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez pracodawcę ale i przypadków korzystania z pracowników agencji pracy tymczasowej.

Kto może, a kto powinien skierować pracownika tymczasowego na badania profilaktyczne?

Rozstrzygając kwestię kierowania pracowników z agencji pracy tymczasowej na badania profilaktyczne należy w pierwszej kolejności zauważyć, że kwestia takich badań jest w ustawie o pracownikach tymczasowych nieuregulowana.

Ważne

Oznacza to, że strony umowy (pracodawca – agencja) powinny w formie pisemnej przed podpisaniem umowy uzgodnić na kim będzie spoczywał obowiązek kierowania pracowników na badania lekarskie.

Przepisy nie ograniczają też stron w kwestii zobowiązania jednej z nich do kierowania pracowników na badania profilaktyczne. Wydaje się, że bardziej zasadne jest ustalenie zobowiązujące pracodawcę użytkownika do kierowania pracownika tymczasowego na badania. Skierowanie na badania powinno się bowiem odnosić w swej treści do warunków środowiska pracy w jakich ma być zatrudniony pracownik. Są to więc niezwykle istotne informacje, mające wpływ na zakres badań profilaktycznych.

Oczywiście obowiązkiem pracodawcy użytkownika jest przekazanie agencji pracy tymczasowej informacji o warunkach wykonywania pracy w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy. Tym samym należy przyjąć, że agencja również powinna posiadać wiedzę umożliwiającą prawidłowe wystawienie skierowania na badania profilaktyczne. Warto jednak zauważyć, że przepisy nie wskazują stopnia szczegółowości przekazywania informacji o warunkach świadczenia pracy. W przypadku gdy strony umówią się, że badania lekarskie pracowników tymczasowych będą leżały w gestii agencji – wówczas informacja w przedmiocie warunków pracy musi być na tyle kompletna aby istniała możliwość sporządzenia skierowania na badania w sposób precyzyjny.

Czego powinien oczekiwać pracodawca użytkownik od agencji pracy tymczasowej w kwestii badań lekarskich pracowników tymczasowych?

Jeżeli strony ustalą, że rolą agencji, a nie pracodawcy użytkownika, będzie zapewnienie badań profilaktycznych przed dopuszczeniem pracowników tymczasowych do pracy, wówczas należy przyjąć, że dobrą praktyką będzie uzyskanie od agencji poszczególnych:

  • skierowań na badania lekarskie oraz
  • orzeczeń o braku przeciwwskazań do pracy

poszczególnych pracowników tymczasowych.

Daje to kompletną wiedzę w zakresie kwalifikacji zdrowotnych do pracy pracowników tymczasowych, ponadto może okazać się pomocne na wypadek kontroli PIP u pracodawcy użytkownika.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.