Zmalała liczba wypadków w rolnictwie

28.04.2014AKTUALNE

O stanie wypadkowości w rolnictwie mówiono podczas obrad Komisji Głównego Inspektora Pracy do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie, które odbyły się 17 kwietnia 2014 r. w siedzibie GIP w Warszawie. Podsumowano również 1. etap kampanii „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”.

Główny specjalista w Biurze Prewencji i Rehabilitacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zbigniew Rapacki poinformował, że w 2013 r. do oddziałów regionalnych i placówek terenowych KRUS zgłoszono 23.374 wypadki, tj. o 2,6% mniej niż w2012 r. Zmalała też liczba wypadków śmiertelnych (o 16,3%). Najwięcej osób zostało poszkodowanych na skutek:

  • upadku – 52,4% wszystkich wypłaconych jednorazowych odszkodowań;

  • pochwycenia lub uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń – 11,8%;

  • uderzenia, przygniecenia bądź pogryzienia przez zwierzęta – 11,4%.

Główna przyczyna wypadkowości w rolnictwie

Krzysztof Mościcki, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, jako główną przyczynę wypadkowości w rolnictwie określił niefrasobliwość połączoną z brakiem wyobraźni i pośpiechem. Zwrócił także uwagę na przyczyny strukturalne, zwłaszcza na niski poziom usług na obszarach wiejskich. Wskazał na brak profesjonalnych warsztatów, w których można by przeprowadzić remont sprzętu rolniczego. W efekcie naprawy odbywają się zwykle albo pod gołym niebem, albo w jakichś zaadaptowanych szopach, źle oświetlonych i zagraconych.

Pozytywny wydźwięk kampanii

Podczas spotkania Katarzyna Mietelska, sekretarz komisji, omówiła przebieg i efekty realizowanego w roku ubiegłym pierwszego etapu kampanii informacyjno-prewencyjnej Państwowej Inspekcji Pracy i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”. Podkreśliła, że kampania została pozytywnie oceniona przez rolników. Spośród tych, którzy zetknęli się z jej przekazem, co trzeci deklarował zwiększenie bezpieczeństwa swojej pracy oraz zwrócenie większej uwagi na bezpieczeństwo członków rodziny, zwłaszcza dzieci.

W roku bieżącym działania profilaktyczne prowadzone w ramach kampanii mają się skupić na upowszechnianiu wiedzy na temat zapobiegania wypadkom związanych z obsługą maszyn i pojazdów rolniczych.