Znieczulica czy brak wiedzy - nie bądź ignorantem, gdy chodzi o ludzkie życie

25.10.2011AKTUALNE

Znieczulica czy brak wiedzy - nie bądź ignorantem, gdy chodzi o ludzkie życie


Wyobraźmy sobie taką sytuację - jesteśmy w pracy zajęci kolejnym zadaniem, gdy nagle kolega siedzący obok mówi, że mu duszno, słabo. Robi się blady. Traci przytomność. Mdleje. Albo też dostaje drgawek. Wymaga natychmiastowej reakcji. Scenariusz filmu? Nie. Życie. Co robimy w takiej sytuacji? Czy potrafimy właściwie zareagować? Czy znajdziemy się w gronie osób, które dzięki odpowiedniej reakcji trzykrotnie zwiększą szansę na przeżycie człowieka potrzebującego pierwszej pomocy?


Jak przyznaje ratownik medyczny, Jakub Rychlik, bardzo często ludzie nie udzielają pierwszej pomocy, ponieważ nie umieją. „75% z nas nie podejmuje resuscytacji oddechowo - krążeniowej czyli trzy czwarte z nas nie robi nic, kiedy człowiek umiera. Tymczasem podejmując podstawowe czynności resuscytacyjne możemy nawet trzykrotnie zwiększyć szanse przeżycia poszkodowanego.


Konkretnych sytuacji, w których powinniśmy wezwać pogotowie jest wiele. Większość z tych przypadków może mieć miejsce w pracy. Nikt z nas nie chce, byśmy ich doświadczyli czy byli ich świadkami, ale jeszcze bardziej nie chcemy żyć później ze świadomością, że z braku wiedzy, umiejętności nie zrobiliśmy nic, by ratować ludzkie życie.


Nim przyjedzie wezwane pogotowie upływa jakiś czas, w którym niekiedy waży się ludzkie życie. Właściwe działanie może mieć na nie znaczący wpływ. By to zostało podjęte, potrzebna jest nam wiedza i umiejętności. Te można zdobywać na różnego typu szkoleniach i kursach. Jednym z nich jest BEZPŁATNE szkolenie organizowane przez Europejską Grupę Doradczą - Specjalista ds. Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, organizowane w ramach Projektu Certyfikacja Kompetencji Kadr Mazowsza. Jego głównym celem jest rozwój kwalifikacji oraz umiejętności w zakresie systemów zarządzania bhp


Projekt skierowany jest do pracujących osób dorosłych z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Grupę docelową stanowią pracownicy zameldowani oraz zatrudnieni na terenie województwa mazowieckiego, którzy z własnej inicjatywy są zainteresowani nabyciem nowych, uzupełnieniem lub podwyższeniem kwalifikacji i umiejętności poza godzinami pracy, w tym w min. 50% osoby należące do grupy 45+. Projekt skierowany jest do osób wyłącznie z wykształceniem średnim, w szczególności o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach.


W ramach szkolenia poza wspomnianymi zasadami udzielania pierwszej pomocy uczestnicy poznają m.in. założenia systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy, politykę bhp, normy serii PN-N-18000, dyrektywy, audytowanie i ocenę organizacji, badania i ocenę ryzyka zawodowego, zakupy i podwykonawstwo, monitorowanie aktywne i pro aktywne, wiedzę na temat badania wypadków przy pracy, pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej, regulacji prawnych z zakresu ochrony pracy, zmian w polskim prawie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w związku z wejściem Polski do UE i in.


Więcej informacji na temat szkolenia można znaleźć na stronie www.certyfikacjakompetencji.pl.


Cały artykuł przeczytasz w kwartalniku „NORMAbhp.pl” nr 01/2011 (październik - grudzień).

Autor: 


Agnieszka Kubicka
Europejska Grupa Doradcza