Poleć znajomemu

Hałas w biurze to też zagrożenie dla zdrowia

Hałas w biurze to też zagrożenie dla zdrowia

Światowej klasy ekspert Julian Treasure (ekspert akustyczny, mający na swym koncie szereg wystąpień na TED na temat dźwięków) od lat przekonuje, że niechciane dźwięki mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie ludzi. Teraz wspólnie z firmą Armstrong World Industries mówi o wpływie hałasu w obiektach biurowych oraz innego rodzaju budynkach publicznych. Poznaj jego zdanie.

Firma Armstrong World Industries, światowy lider w produkcji akustycznych sufitów podwieszanych, nawiązała współpracę ze światowej sławy ekspertem od dźwięków – Julianem Treasure. Topowy znawca akustyki jest pięciokrotnym mówcą na TED, jego wystąpienia obejrzane zostały ponad 30 mln razy. Teraz wspólnie z firmą Armstrong World Industries mówi o tym jak ważną rolę odgrywa akustyka pomieszczeń dla ludzi, którzy w nich przebywają.

Firma wspólnie z Julianem Treasure pokazuje co dzieje się, gdy w biurze panuje hałas, a sufit podwieszany cechuje się tylko pochłanianiem dźwięków, a zupełnie ich nie izoluje. Świetnie obrazuje to jeden z filmów przygotowanych we współpracy z Armstrong World Industries – https://www.youtube.com/watch?v=nDxA8CUzroQ.

Dźwięk, który jest jedynie pochłaniany przez płyty sufitowe jest przytłumiony, ale nadal uciążliwy. – Większość budynków zaprojektowana jest dla oka, nie dla ucha – przyznaje Julian Treasure. Jak podkreśla, samo pochłanianie hałasu nie wystarcza. Konieczne jest także izolowanie dźwięków. – Bywają chwile kiedy poufność, cisza i skupienie są dla nas bardzo ważne. Bezpieczeństwo w dzisiejszym stale włączonym, zawsze dostępnym świecie staje się cennym towarem – zauważa Treasure. Ekspert podkreśla, że teraz dzięki nowej generacji sufitom Armstrong możliwe jest całkowite, pełne kształtowanie akustyki – nie tylko pochłanianie hałasu, ale też jednoczesne izolowanie dźwięków płynących z sąsiednich pomieszczeń.

Hałas obniża efektywność w biurach

Ma to ogromne znaczenie, szczególnie w biurach. – Jeśli próbujemy się skupić, a ktoś przy sąsiednim biurku rozmawia przez telefon podekscytowanym głosem nie da się go nie słyszeć, i nie rozumieć tego co mówi. Badania pokazują, że w takiej sytuacji nasza efektywność pracy spada o 2/3 – informuje Julian Treasure w filmie przygotowanym wspólnie z Armstrong World Industries.

Ważne

Ekspert od dźwięków przyznaje, że hałas w nowoczesnych biurach to problem numer jeden. Powoduje, że współpraca pomiędzy pracownikami jest mniej skuteczna, mniej efektywna, daje też mniejsze spełnienie.

Armstrong World Industries od lat edukuje architektów, deweloperów i pracodawców, iż właściwe kształtowanie akustyki nie może się sprowadzać jedynie do pochłaniania hałasu. Konieczna jest również izolacja dźwięków. Teraz dzięki wsparciu guru jakim jest niewątpliwie Julian Treasure ten głos będzie jeszcze lepiej słyszalny.

Jak ważna jest odpowiednio dobrana, całościowa akustyka Julian Treasure wyjaśnia na filmach zrealizowanych wspólnie z Armstrong World Industries:

Julian Treasure: światowej sławy ekspert z zakresu dźwięków i ich wpływu na ludzi. Pięciokrotny mówca na TED. W sumie jego wystąpienia obejrzano ponad 30 mln razy. Najnowsze wystąpienie z 2013 roku ma ponad 11 mln odsłon na TED.com. Taki wynik zapewnił mu pozycję w top 20 TED mówców wszechczasów.

Główne tematy poruszane przez eksperta to ukryte wpływy dźwięków i hałasu na ludzi, poprawa świadomego słuchania, jak zoptymalizować dźwięk dla marki lub firmy oraz kwestie związane z profesjonalnym projektowaniem otoczenia akustycznego w odniesieniu do zdrowia, wydajności i lepszych relacji.

Julian i jego firma pracowali m.in. dla lotniska w Glasgow, miasta Lancaster, ekskluzywnego domu towarowego Harrods, BBC, sieci hoteli Waldorf Astoria czy Intercontinental, korporacji BP, Honda, Unilever, Nokia.