Złóż do ZUS druk ZSWA, masz czas do 31 marca.

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
27.03.2023AKTUALNE

Złóż do ZUS druk ZSWA, masz czas do 31 marca.

Do 31 marca br. pracodawca, który zatrudniał w roku ubiegłym pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których miał obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych, musi złożyć do ZUS druk ZSWA, tj. zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeżeli tego jeszcze nie zrobiłeś, śpiesz się, masz coraz mniej czasu.

Korzyści 

Z informacji zawartych w tym artykule dowiesz się:

  • Co musi zawierać zgłoszenie na druku ZSWA?
  • Jak długo przechowywać kopię zgłoszenia ZSWA?
  • W jakich przypadkach płatnik jest zobowiązany dokonać wcześniejszego zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze?

Czytaj także: Zgłoszenie do ZUS pracy w szczególnych warunkach (druk ZSWA) – przydatne wskazówki>>>

Płatnik składek ma obowiązek przekazania do ZUS informacji o pracowniku, za którego opłacał składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Informacje te przekazuje na formularzu „Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze” (druk ZUS ZSWA) – do dnia 31 marca danego roku kalendarzowego za poprzedni rok kalendarzowy.

Jakie dane o pracowniku wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze należy przekazać ZUS?

Zgłoszenie to musi zwierać następujące dane o pracowniku, za którego pracodawca był obowiązany opłacać składkę na FEP:

  1. nazwisko i imię,
  2. datę urodzenia,
  3. numery PESEL i NIP, a w razie gdy pracownikowi nie nadano tych numerów lub jednego z nich – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu,
  4. okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  5. kod pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o którym mowa w przepisach art. 33 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wcześniejsze terminy przekazania do ZUS zgłoszenia ZSWA

Jeżeli pracownik (za którego płatnik składek opłacał składki na FEP) wystąpi z wnioskiem do ZUS o przyznanie emerytury pomostowej:

  • wówczas zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym, płatnik składek musi przekazać do ZUS w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku przez pracownika.
  • przed przekazaniem zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za poprzedni rok kalendarzowy, wówczas w terminie wskazanym wyżej (7 dni od dnia zgłoszenia wniosku przez pracownika) płatnik składek przekazuje do ZUS także zgłoszenie za poprzedni rok kalendarzowy.

W przypadku upadłości lub likwidacji płatnika składek zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym, druk ZUS ZSWA, płatnik składek dokonuje do ZUS nie później niż w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek.

W przypadku upadłości lub likwidacji płatnika składek przed przekazaniem zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za poprzedni rok kalendarzowy, płatnik składek przekazuje do Zakładu także zgłoszenia za poprzedni rok kalendarzowy.

Przechowywanie danych 

Kopie zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz korygującego zgłoszenia płatnik składek ma obowiązek przechowywać przez okres 5 lat od dnia ich przekazania do ZUS, w formie dokumentu pisemnego lub elektronicznego.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.