Poleć znajomemu

Optymalny stan psychofizyczny pracownika to wymierna korzyść dla pracodawcy

Optymalny stan psychofizyczny pracownika to wymierna korzyść dla pracodawcy

Możliwość utrzymania odpowiedniego stanu psychofizycznego pracownika powinna być – obok spełnienia podstawowych wymagań w zakresie bezpieczeństwa – również priorytetem dla pracodawcy. Komfort psychofizyczny, odczuwany przez pracownika ma istotne znaczenie dla jakości wykonywanej przez niego pracy, a wysoka jakość pracy to wymierna korzyść dla pracodawcy. Poznaj, pozaprawne metody zapewnienia optymalnych i przyjaznych warunków pracy, które wpływają na stan psychofizyczny pracownika.

O zapewnieniu optymalnych warunków pracy i komfortu psychofizycznego decyduje nie tylko m.in. dostosowanie warunków i procesów pracy do możliwości pracownika. Istotne jest również zminimalizowanie wpływu czynników psychospołecznych, jak dyskryminacji czy mobbingu, na powstawanie sytuacji stresowych. Choć nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka wystąpienia sytuacji konfliktowych – gdyż są one niejako wpisane w grupę pracowniczą i mobbing może wystąpić również między pracownikami, wykonującymi obowiązki na równorzędnych stanowiskach, z identycznym zakresem obowiązków – to pracodawca może i powinien zapewnić możliwie najlepsze warunki pracy, poprzez, np. stworzenie przyjaznego środowiska pracy.

Ergonomiczne warunki pracy i dobra wentylacja

Wzorem pracodawcy, dbającego o optymalny, najwyższy komfort pracowników, jest Komisja Europejska. Pracownicy mają, w miarę możliwości, jednoosobowe pokoje, z dużą ilością światła, które zapewniają ogromne okna, wyposażone w specjalne rolety i żaluzje, które stanowią integralną część zewnętrznego design charakterystycznego budynku Komisji, w samym sercu dzielnicy europejskiej. Standardem jest tu oczywiście klimatyzacja, która zapewnia odpowiednią temperaturę niezależnie od pory roku.

Ważne

Regularne czyszczenie klimatyzacji zapobiega rozprzestrzenianiu wirusów i bakterii.

Między innymi dlatego pracownicy Komisji Europejskiej na przeziębienia, czy grypę zapadają sporadycznie, a jeżeli już – pozostali członkowie zespołu mają niewielkie szanse na „złapanie” wirusa, bo pojedyncze pokoje (rzadko w pokoju są dwa biurka) zapewniają niemal stuprocentowe wyeliminowanie problemu.

Miejsca pracy są ergonomiczne, urządzenia biurowe znajdują się w zasięgu ręki pracownika, a szybkie wstanie zza biurka nie jest związane z zagrożeniem uderzenia lub popchnięcia osoby właśnie przechodzącej za plecami.

Co najważniejsze – pracownicy wykonują swoje obowiązki w pokojach zapewniających maksymalny komfort, a panująca tu kultura pracy nie pozwala na to, by za plecami osoby pracującej znalazł się niespodziewanie inny członek zespołu.

Oświetlenie ma znaczenie

Zimą, ale także w czasie pochmurnego, burzowego, letniego dnia, wzrasta zapotrzebowanie na zużycie energii, ze względu na konieczność m.in. dobrego oświetlenia stanowisk pracy. Zastosowanie oświetlenia typu LED i instalacja systemu regulowania oświetlenia indywidualnie dla każdego stanowiska zapewnią optymalne warunki pracy, a jednocześnie – pozwolą na oszczędzanie energii.

Przerwy w pracy na posiłek i fizyczną regenerację

Doskonałe warunki pracy to dopiero połowa sukcesu, jeżeli chodzi o psychofizyczny komfort, odczuwany przez pracownika. Każdy pracujący ma prawo do przerwy regeneracyjnej, niezależnie od tego, czy pracuje w biurze, czy na budowie.

Uciążliwości pracy fizycznej można rekompensować, zwłaszcza w czasie zimy, poprzez częstsze przerwy i miejsce, gdzie pracownicy mogą wypić gorącą herbatę lub kawę i zjeść, o ile to możliwe, ciepły posiłek. W pracy umysłowej regeneracja jest równie ważna, choć powinna wyglądać nieco inaczej, niż w przypadku pracowników fizycznych.

Oczywiście pokój socjalny, gdzie spokojnie można zjeść posiłek i wypić ciepły napój, bez konieczności „rozsiewania” zapachów wśród współpracowników – a tak się dzieje, gdy pracownicy, z braku pomieszczenia socjalnego, jedzą przy biurkach, przy których pracują, praktycznie „nie odrywając” oczu od komputera – powinien być standardem. Podobnie jak miejsce, gdzie można „rozprostować kości”, np. pedałując na rowerze treningowym lub rehabilitacyjnym.

Ważne

Ruch w przypadku pracy umysłowej ma szczególne znaczenie, ze względu na konieczność odciążenia kręgosłupa.

W przypadku ośmiogodzinnej pracy przy komputerze i wieloletniego siedzenia przy biurku schorzenia kręgosłupa stają się coraz częściej powodem zwolnień lekarskich i konieczności wielotygodniowej rehabilitacji.

Ponadto pracodawca może wesprzeć pracownika w „walce” ze schorzeniami układu kostnego np. poprzez umożliwienie korzystania z bezpłatnych, lub częściowo odpłatnych, zajęć rekreacyjnych, po pracy, ale także np. w czasie spotkań integracyjnych, które w niektórych firmach są już normą. Zdrowa rywalizacja między pracownikami, w czasie biegów na orientację lub zawodów pływackich, albo – drużynowych gier w siatkówkę lub koszykówkę, pozwala nie tylko zachować zdrowie fizyczne, ale także – pozwolić na lepszą integrację pracowników.

Zadowolony pracownik rzadziej choruje

Zapewnienie pracownikom możliwie najlepszych warunków do pracy, regeneracji i odpoczynku, nie tylko poprawia wizerunek pracodawcy, ale przynosi także konkretne efekty – zadowolony pracownik niechętnie bierze zwolnienia lekarskie i stara się jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki.

Autor: 

Magdalena Pokrzycka-Walczak