Analizy wypadków
Lenistwo i brak wiedzy przyczyną wypadku przy pracy
Jak się okazuje zbieg lenistwa, pomysłowości, braku wiedzy i wyobraźni może doprowadzić do wypadku przy pracy. Przekonali się o tym dwaj pracownicy naprawiający bramę wjazdową. Chociaż mieli do dyspozycji niezbędne do wykonania pracy środki nie skorzystali z nich – były za daleko. Za to wykorzystali środki najmniej do tego przeznaczone. Ten przypadek możesz omówić podczas szkolenia bhp na stanowiskach robotniczych, jak i osób kierujących pracownikami. »
Brak wstępnych badań lekarskich może być przyczyną wypadku przy pracy
O tym jak ważne są badania wstępne pracowników dowodzi wypadek śmiertelny badany przez OIP w Olsztynie. Jak się okazuje wiedza samego pracodawcy na temat stanu zdrowia pracownika nie wystarczy. Nie zastąpi opinii lekarza medycyny pracy na temat wpływu stanu zdrowia pracownika na możliwość wykonywania przez niego określonych w skierowaniu zadań. A sam bark wstępnych badań lekarskich może być uznany za przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy. »
Zbiorowy wypadek zatrucia się pracowników oparami substancji chemicznej
Praca z chemikaliami zawsze niesie za sobą ryzyko wypadków. Jednak z każdego wypadku należy wyciągać wnioski na przyszłość, poprzez jego analizę. Lepiej jest oczywiście uczyć się na błędach innych. Zobaczcie, jak doszło do wypadku zatrucia chemikaliami podczas laminowanie łodzi żywicami. Zobaczcie na co powinniście zwrócić szczególną uwagę, jeżeli Wasi pracownicy wykonują podobne prace, z użyciem podobnych chemikaliów, aby ustrzec ich przed wypadkiem. »
Rutyna, brawura i brak trzeźwego umysłu przyczyną wypadku przy pracy
Nawet wieloletnie doświadczenie pracy nie zwalnia z myślenia i przestrzegania przepisów bhp. Według statystyk wypadkom w pracy najczęściej ulegają pracownicy o krótkim stażu zatrudnienia (do roku) jak i pracownicy z wieloletnim stażem pracy. Tych drugich najczęściej gubi rutyna i stosowanie utartych praktyk, niekoniecznie zgodnych z przepisami bhp. Tak też było w przypadku wypadku przy pracy pilarza. »
Kara dla osób nadzorujących za bezmyślne działania pracownika
Jeżeli pracownicy podejmują działania niezgodne z procedurami pracy odpowiedzialność ponoszą nie tylko oni sami ale również osoby nadzorujące, które dopuszczaj do takiej sytuacji. Nawet jeżeli działanie to jest sprzeczne ze sztuką pracy i zadami logiki. Przekonali się o tym kierownik i mistrz budowy, kiedy ich pracownik odcinał dźwigary podtrzymujące strop na którym stał. »
Jak samowolne działanie pracownika może doprowadzić do wypadku
Zdarza się, że pracownicy, z własnej inicjatywy, podejmują działania, które ich zdaniem pozwolą im ułatwić sobie pracę. Często wówczas, albo z braku wiedzy, albo z braku wyobraźni, bagatelizują bądź ignorują ostrzeżenia. Takie działania niestety mogą zakończyć się wypadkiem przy pracy, jak miało to miejsce w hurtowni wyrobów chemicznych. Analiza tego wypadku to znakomity przykład na szkolenie bhp. »
Azbest nadal niebezpieczny
Proces usuwania azbestu np. azbestowych płyt dachowych (eternitu) to praca narażająca nie tylko samych pracowników ale wszystkie osoby przebywające w pobliżu. Azbest to materiał rakotwórczy więc podczas takiej pracy należy przestrzegać wszelkich procedur bhp aby chronić całe otoczenie miejsca pracy. Przy tej pracy nie wolno lekceważyć przepisów i zasad bhp, gdyż grozi to karami. »
Zła praktyka niestosowania środków ochrony przyczyną wypadków na budowie
Branża budowlana to jedna z najniebezpieczniejszych branż w kraju. Z uwagi na liczbę wypadków przy pracy i ich skutki zajmuje czołowe miejsce na liście GUS wśród innych branż. Co czwarty śmiertelny wypadek w Polsce zdarza się właśnie na budowie. Większość wypadków nastąpiło na skutek niestosowania sprzętu ochronnego. Zobacz, jakie skutki może wywołać nieuwaga i brak środków ochrony indywidualnej. »
Nawet doświadczenie nie pomoże jeżeli lekceważy się procedury i instrukcje
Niestety nawet doświadczenie nie gwarantuje uniknięcia zagrożeń w miejscu pracy. Czasami rutyna gubi pracowników, szczególnie jeżeli idzie w parze z lekceważeniem procedur oraz instrukcji. Taki stan rzeczy doprowadził do wypadków, w których ucierpieli doświadczeni pracownicy leśny. Zobacz, jakie przyczyny wypadków wskazali inspektorzy pracy po analizie wypadków oraz jakie konsekwencje wyciągnęli. »
Gdy zawodzi koordynacja pracy o wypadek nie trudno
Lekceważenie zasad bhp, nieostrożność, niezwracanie uwagi na drugiego pracownika mogą złożyć się na wypadek przy pracy. Ponadto zawsze należy mieć na uwadze, że praca przy maszynach w ciągu zadaniowym, przez kilku pracowników musi być dobrze skoordynowana. Zapomnieli o tym zarówno pracodawca, jak i pracownicy jednej z firm, w której pracownik, uczestnik pracy zbiorowej, doznał zmiażdżenia 3 palców. »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 3500 aktualnych porad
- 5400 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »