Sebastian Kryczka

Sebastian Kryczka

Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Współautor komentarza do Kodek
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
803 artykułów na stronie

Jak rozwiązać kwestię praktyk zawodowych młodocianych zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie wykazu prac wzbronionych?

Pytanie: Od września obowiązuje nowy wykaz prac wzbronionych dla młodocianych. Nie wiem jednak, jak podejść do tematu niektórych młodocianych, których uczę w technikum, a także których w ramach przyuczenia zawodowego zatrudniają współpracujący ze mną pracodawcy. Uczniowie technikum weterynaryjnego o specjalizacji „Prowadzenie chowu i inseminacji zwierząt„ muszą (powinni) odbyć praktyki zawodowe, które jak wszyscy wiemy uczą najwięcej. W nowym załączniku do rozporządzenia czytamy, że: prace przy inseminacji zwierząt oraz prace, które wymagają stosowania siły wobec zwierząt są pracami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi psychicznemu. Jeżeli są to prace wzbronione dla młodocianych, to w jaki sposób mamy dopuścić młodzież do praktyk? Podobny problem występuje w kwestia praktyk w warsztatach mechaniki samochodowej. Tu uczniowie na praktykach narażeni się na: spaliny diesla, prace wykonywane w wymuszonej pozycji lub w pozycji leżącej przy naprawach pojazdów. Kolejny przykład to praktyk fryzjerskich gdzie młodzież ucząca się spędza w pozycji stojącej lub wymuszonej od 4-7 godzin, ma styczność z chemikaliami oraz licznymi zagrożeniami biologicznymi. Bardzo proszę o podpowiedź, jak podejść do nowego rozporządzenia i jak w praktyce poprowadzić młodzież, aby jednak czegoś spróbowali i się nauczyli, ale żeby nie złamać przepisów. Jeżeli pracodawca zadba o oceny ryzyka, ŚOI, pomiary i odpowiedni czas pracy, regularne badania, to może zatrudnić młodocianego na w/w stanowiskach mimo, iż wiąże się to z wykonywaniem prac wzbronionych?
26 października 2023Czytaj więcej »
  • 4000 porad na portalu
  • 8000 udzielonych indywidualnych odpowiedzi na pytania
  • 48 h na otrzymanie indywidualnej odpowiedzi eksperta
  • 11 lat na rynku polskim od 2009 roku
  • 30 zweryfikowanych ekspertów i praktyków z różnych dziedzin