Ograniczenie obciążenia pracą
Pytanie: Co zrobić z pracownikiem, który przedłożył orzeczenie lekarskie, z którego wynika, że ujawniona u niego wada wzroku nie stanowi przeciwwskazań do zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku pracy, jednak pod warunkiem wyeliminowania lub co najmniej ograniczenia do przypadków incydentalnych przenoszenia ciężarów o wadze większej niż 10 kg?
Orzeczenie lekarskie o zdolności pracownika do wykonywania pracy i ewentualnych ograniczeniach obciążenia nią ze względu na stan zdrowia jest wiążące dla pracodawcy wyłącznie, gdy zostało wydane przez uprawnionego lekarza po przeprowadzeniu profilaktycznych badań lekarskich. Przedłożenie przez pracownika orzeczenia lekarskiego wydanego przez takiego lekarza zobowiązuje pracodawcę do zorganizowania pracy z uwzględnieniem przeciwwskazań określonych w wydanym orzeczeniu.
Uprawnieni lekarze
Do wykonywania zadań służby medycyny pracy w zakresie przeprowadzania wstępnych, okresowych i kontrolnych badań profilaktycznych oraz sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami uprawnieni są lekarze spełniający dodatkowe wymagania kwalifikacyjne.
Zmiana warunków pracy
Bez względu na okoliczności, jakie spowodowały poddanie się pracownika badaniu lekarskiemu, nie powinno być lekceważone przedłożone przez niego orzeczenie lekarskie wskazujące na potrzebę zmiany warunków pracy. W takim przypadku należy bezzwłocznie wydać pracownikowi skierowanie na badania profilaktyczne, a do czasu uzyskania orzeczenia zastosować się od ograniczeń określonych w przedłożonym zaświadczeniu.
Przestrzeganie zaleceń lekarza
Przestrzeganie zaleceń lekarza leży przede wszystkim w interesie pracownika i z tego względu za mało prawdopodobną należy przyjąć sytuację, w której pracownik znając treść wydanego mu zaświadczenia, z własnej woli będzie podejmował się przenoszenia ciężarów o masie powyżej 10 kg.
Uwaga!
Odmowa przez pracownika wykonania prac objętych przeciwwskazaniem lekarskim nie może być poczytana za odmowę wykonania polecenia służbowego ze wszystkimi skutkami wynikającymi z tego faktu.
ustawa z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 125, poz. 1317)
rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 69, poz. 332)
Jan M. Pióro
specjalista w zakresie prawa pracy,
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy państwowej Inspekcji Pracy, biegły sądowy przy sądach okręgowych w Warszawie, z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.