Wskaźnik siły chłodzącej powietrza (WCI)
Pytanie: Czym jest wskaźnik siły chłodzącej powietrza? W jaki sposób go obliczyć?
Wskaźnik WCI służy do obliczania miejscowego działania zimnego środowiska termicznego na organizm ludzki (np. twarz, ręce). Przy pomocy empirycznego wskaźnika siły chłodzącej powietrza WCI (z ang. wind-chill index) jest obliczany tzw. zimny stres miejscowy mogący powodować np. odmrożenia.
Miejscowe działanie zimnego środowiska termicznego należy oceniać za pomocą wskaźnika siły chłodzącej powietrza WCI wyrażonego w kilokaloriach na metr kwadratowy i godzinę.
Wytyczne dotyczące pomiarów
Normą, przedstawiającą wytyczne dotyczące wymaganych pomiarów, obliczenia oraz określania wartości granicznych WCI jest PN-EN ISO 11079:2008. „Ergonomia środowiska termicznego. Wyznaczanie i interpretacja stresu termicznego wynikającego z ekspozycji na środowisko zimne z uwzględnieniem wymaganej izolacyjności cieplnej odzieży (IREQ) oraz wpływu wychłodzenia miejscowego”.
Norma ta zastąpiła wycofaną w czerwcu 2008r. normę PN-N-08009:1987. „Ergonomia. Środowiska zimne. Metoda oceny ujemnego obciążenia termicznego oparta na wskaźnikach WCI i IREQ”.
Obliczanie wartości wskaźnika WCI
Obliczenie wartości wskaźnika obywa się na podstawie pomiarów temperatury i prędkości powietrza.
- W pierwszej kolejności dokonuje się pomiarów temperatury powietrza i prędkości ruchu powietrza bezpośrednio na stanowisku pracy.
- Następnie wyniki pomiarów są uśredniane dla sumarycznego czasu przeprowadzanych pomiarów i podstawiane do wzoru.
- Końcową czynnością jest porównanie uzyskanych wyników z wartościami zamieszczonymi w normie.
Zgodnie z powyższą normą wskaźnik oblicza się wg wzoru:
WCI = (10,45 + 10√ Var - Var) x (33 - ta)
gdzie:
WCI - wskaźnik siły chłodzącej wiatru, w kcal/m2h,
Var - prędkość ruchu powietrza, w m/s,
ta - temperatura powietrza, w °C.
Szacowanie stopnia ryzyka odmrożeń
Wielkość wskaźnika pozwala oszacować stopień ryzyka odmrożeń poszczególnych części ciała. Zgodnie z zapisami w normie ryzyko to jest duże, gdy WCI jest większe lub równe 2000 kcal/m2h. W takiej sytuacji ekspozycja na zimno jest bezwzględnie zabroniona.
Jeżeli obliczony wskaźnik jest mniejszy od 2000 kcal/m2h, ale większy lub równy 1200 kcal/m2h (1200 ≤ WCI < 2000), ryzyko jest średnie, a dozwolony czas przebywania w takich warunkach musi być skrócony zgodnie z zapisami w normie i wynosi on w zależności od wielkości wskaźnika siły chłodzącej od 5 do 25 min.
Ekspozycja ciągła jest dopuszczalna, gdy WCI < 1200 kcal/m2h, czyli występuje małe ryzyko odmrożenia.
Inaczej mówiąc w ciągu 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy dopuszczalne wartości wskaźnika WCI nie mogą przekraczać 1200 kcal*m-2*h-1.
Należy pamiętać, że bez sięgnięcia do normy, posiadania odpowiednich przyrządów pomiarowych (termometr, anemometr) nie ma możliwości obliczenia wskaźnika WCI na stanowisku pracy.
rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. z 2002 r. nr 217, poz. 1833)
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Od 1997 roku zajmuje się tematyką oceny ryzyka zawodowego, zarządzania bhp, pracy służby bhp. Były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy w KGHM Polska Miedź SA - O/ZG ”Lubin” . Rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS. Autor wielu opracowań kart oceny ryzyka zawodowego, instrukcji i programów szkoleń bhp dla różnych stanowisk pracy w przemyśle i usługach. Prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zagadnień bhp.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.