Kto zastąpi pracownika zatrudnionego przy innej pracy wykonującego zadania służby bhp w sezonie urlopowym?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
01.06.2021AKTUALNE

Podawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Pracownik taki oczywiście ma prawo do urlopu wypoczynkowego. W praktyce może powstać problem z zastępstwem takiej osoby. Nie w każdym bowiem zakładzie pracy osób spełniających właściwe wymagania kwalifikacyjne dla służby bhp jest więcej.

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Powyższa zasada dotyczy każdej osoby zatrudnionej na podstawie stosunku pracy – ponieważ prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych, odróżniającym w sposób znaczny zatrudnienie regulowane prawem pracy od umów prawa cywilnego.

Zastępstwo pracownika zatrudnionego przy innej pracy wykonującego zadania służby bhp

Ponieważ prawo do urlopu należy się każdemu pracownikowi, nie inaczej jest w przypadku osób wykonujących zadania służby bhp zatrudnionych przy innej pracy. Jak prawidłowo powinien postąpić pracodawca w sytuacji urlopu wypoczynkowego osoby zatrudnionej przy innej pracy wykonującej zadania służby bhp?

Odnosząc się do powyższego dylematu dużo zależy od konkretnego przypadku. W szczególności od okresu nieobecności oraz specyfiki zakładu pracy i występujących zagrożeń. W przypadku krótkotrwałych urlopów, a nawet takiego, który obligatoryjnie powinien mieć nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych, wydaje się, że nie ma bezpośredniego uzasadnienia do organizowania zastępstwa. Chyba, że pod ręką jest inny pracownik, który spełnia wymogi kwalifikacyjne, o których mowa w rozporządzeniu w sprawie służby bhp. Jednak gdy zakład pracy, z uwagi na swą specyfikę, odznacza się doniosłymi zagrożeniami zawodowymi, wówczas warto pomyśleć o zastępstwie. Oczywiście odpowiednio wcześniej przed udzieleniem pracownikowi urlopu.

Ważne

Nie ma absolutnie uzasadnienia do zapewniania zastępstwa pracownika zatrudnionego przy innej pracy, wykonującego zadania służby bhp w przypadku krótkotrwałych nieobecności związanych przykładowo z wykorzystywaniem urlopu na żądanie.

Forma zastępstwa pracownika któremu powierzono zadania służby bhp

Zastępstwo nieobecnego pracownika może mieć formę dwojaką. Pracodawca odpowiednio wcześniej zdecyduje się na:

  1. zatrudnienie zastępcy na podstawie umowy o pracę na czas określony

  2. skorzystanie z firmy zewnętrznej.

Uwzględniając całokształt wydaje się, że drugie rozwiązanie jest lepsze ze względów praktycznych. Uwzględniając fakt, iż jest ono oparte na podstawie umowy prawa cywilnego, a nie na podstawie stosunku pracy ze wszystkimi tego konsekwencjami, z koniecznością zakładania akt osobowych włącznie.

Kontrola PIP podczas urlopu pracownika, któremu powierzono zadania służby bhp

W praktyce nie można wykluczyć, że podczas urlopu pracownika zatrudnionego przy innej pracy, który wykonuje zadania służby bhp, będzie realizowana kontrola inspektora pracy. Wydaje się, że w przeważającej części przypadków inspektor pracy nie będzie kwestionował braku zapewnienia zastępstwa. Nie można jednak tego wykluczyć, w sytuacji dłuższego urlopu wypoczynkowego, jak również gdy zakład pracy odznacza się ponadprzeciętnymi zagrożeniami, a w przeszłości miały miejsce wypadki przy pracy. Można się spodziewać, że kwestia zastępstwa zostanie przez inspektora zasygnalizowano w ramach ustnej sugestii, a nie formalnego środka prawnego – w szczególności nakazu administracyjnego. Zostanie on jednak zastosowany w przypadku gdy zakład pracy miałby w dłuższym przedziale czasu pozostawać „bez opieki” w zakresie realizacji zadań służby bhp.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.