Służba bhp powinna sprawować bieżący monitoring w zakresie występujących w zakładzie zagrożeń zawodowych. Powyższa zasada dotyczy nie tylko sytuacji, w której u pracodawcy funkcjonuje komórka bhp. Dotyczy ona również mniejszych pracodawców, gdzie nie ma obowiązku powoływania służby bhp. Niestety lakoniczny przepis umieszczony w katalogu zadań służby bhp daje w praktyce więcej pytań niż odpowiedzi.
Zakres czynności pracowników służby bhp jest sztywno regulowany przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bhp. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 2 tego rozporządzenia do zadań służby bhp należy:
bieżące informowanie pracodawcy o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych wraz z wnioskami zmierzającymi do usuwania tych zagrożeń.
Sebastian Kryczka
Przed branżą BHP kolejny rok pełen wyzwań. Ekspertki i eksperci Koalicji Bezpieczni w Pracy wskazują najważniejsze trendy w branży na 2023 rok. Z jednej strony to kontynuacja tych spowodowanych pandemią, z drugiej – mierzenie się ze skutkami wojny w Ukrainie i napływem uchodźców oraz zwiększającymi się kosztami dla pracodawców. Czekają nas też duże zmiany w ustawodawstwie – już niedługo wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Ponadto coraz częściej w BHP mówi się o zrównoważonym rozwoju, także w kontekście produktów i usług.
Informacje zawarte w tym tekście podpowiedzą Ci:
Jakie kwestie zdominują kolejne miesiące w 2023 r.
Które zagadnienia mogą przysporzyć trudności w tym roku
Na co zwrócić uwagę planując zadania w kolejnych kwartałach 2023 r.
Czytaj także: Terminy najbliższych zmian w Kodeksie Pracy>>>
Początek roku to dla pracowników służby bhp czas wytężonej pracy. To okres tworzenia planu poprawy BHP lub rozplanowania bądź domykania budżet. Trzeba zaplanować kolejne działania, wywiązać się obowiązków sprawozdawczych. Jednocześnie trzeba zaplanować czas na działania dnia codziennego, a czasem nawet przewidzieć nieprzewidziane zdarzenia. Kiedy na to wszystko znaleźć czas? Jak poukładać sobie comiesięczne, cotygodniowe, a nawet codzienne zadania? Zobacz webinarium eksperta Portalu BHP: „Jak zaplanować działania bhp na cały rok pracy?”.
Na pracownikach służby bhp spoczywa wiele obowiązków. Natomiast jednym z podstawowych zadań pracownika służby bhp jest wspieranie pracodawcy w organizacji bezpiecznej pracy. Jednak, aby mówić o organizowaniu bezpiecznej pracy innym, należy zacząć od organizacji pracy w zakresie własnych zadań i obowiązków. To na pracownika służby bhp spoczywa przecież obowiązek określenia celów BHP dla organizacji oraz stworzenia harmonogramu obowiązkowych działań bhp. Dlatego jedną z ważniejszych umiejętności pracowników służby bhp jest umiejętność zaplanowania własnej pracy.
Podczas e-szkolenia dowiesz się m.in.:
SZKOLENIE POPROWADZI
Mariusz Foremniak prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Wieloletni pracownik służby bhp, zajmujący stanowisko kierownika komórki bhp. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.
Informacje przekazane podczas webinarium pozwolą Ci:
Czytaj także: Kalendarz pracownika służby BHP – czyli, jakie dokumenty bhp i w jakich terminach należy opracować?>>>