Niedopasowanie odzieży chroniącej przed niską temperaturą a prawo pracownika powstrzymania się od pracy.

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
25.11.2022AKTUALNE

Występowanie w środowisku pracy niskiej temperatury, w szczególności w okresie jesienno-zimowym zobowiązuje pracodawcę do stosowania właściwej profilaktyki. W szczególności dotyczy to wydania pracownikom właściwej odzieży, która będzie zabezpieczała poszczególne części ciała. Takie działanie zmniejsza ryzyko związane z narażeniem na niską temperaturę i tym samym wychłodzenie organizmu. Zastanówmy się więc, czy w sytuacji, gdy wydane środki ochrony indywidualny są niedopasowane, pracownik ma prawo odmówić wykonywania pracy, odwołując się do art. 210 kp?

Wykonywanie pracy na otwartej przestrzeni (nie mylić z określeniem wykonywania pracy na świeżym powietrzu, uwzględniając zjawisko smogu w okresie grzewczym) wiąże się z narażeniem na kaprysy pogody. Sezon jesienno-zimowy to okres niższych, niż komfortowe, temperatur. Nie pozostaje to bez znaczenia dla bezpieczeństwa wykonywania pracy, jak również potencjalnych skutków zdrowotnych u zatrudnionych.

Konieczność zapewnienia pracownikowi środków chroniących przed zimnem

Niska temperatura na przestrzeni otwartej to sytuacja, której nie sposób na dłuższą metę uniknąć. Nawet jeżeli stosujemy środki łagodzące, takie jak źródła ciepła czy nawet pomieszczenia do ogrzania się pracowników, przebrania oraz sporządzania posiłków. W celu zapewnienia właściwego komfortu cieplnego pracowników pracujących na otwartej przestrzeni pracodawca powinien wyposażyć ich we właściwe środki ochrony indywidualnej. Wynika to z przepisów rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Wskazują one na zagrożenia, w przypadku których jest wymagane stosowanie środków ochrony indywidualnej (SOI).

Warunek dopasowania środków ochrony indywidualnej

Wśród zagrożeń wymagających stosowania SOI znajdują się zagrożenia fizyczne – w tym termiczne, tak jak wysoka lub niska temperatura. Zasadą jest, że dostarczone pracownikom środki ochrony indywidualnej dobiera się w taki sposób, aby były dopasowane do pracownika lub wyposażone w regulację umożliwiającą ich dopasowanie. Co jednak w sytuacji, gdy środki mające na celu zabezpieczyć pracownika przed niską temperaturą zostały wprawdzie dostarczone, jednak są niedopasowane do pracowników?

Przykład

Dostarczenie SOI są w jednym rozmiarze, niezależnie od płci oraz gabarytów zatrudnionych. Nie da się ich dopasować bez naruszenia ich właściwości ochronnych.

Powstrzymanie się od pracy w przypadku niedopasowanych środków ochrony indywidualnej

Czy w przypadku, o jakim mowa w przykładzie, istnieje podstawa zastosowania regulacji art. 210 kp?

Przepis ten mówi, że w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Odnosząc się do powyższych dylematów należy przyjąć, że w praktyce istnieje możliwość powstrzymania się od pracy z tytułu niewłaściwego przydzielenia środków ochrony indywidualnej - powołując się na przepis art. 210 kp. Pracownik może się również powołać na zasadę, zgodnie z którą pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.

Nie można uznać, że przydzielenie przypadkowych elementów wyposażenia, o dowolnym rozmiarze, jest równoznaczne z zapewnieniem środków ochrony indywidualnej przed działaniem niskiej temperatury.

Reasumując, wszystkie elementy składające się na odzież zabezpieczającą przed oddziaływaniem niskich temperatur powinny być do pracownika dopasowane pod względem rozmiaru lub dające się dopasować w ramach regulacji. Trudno mówić o dopasowaniu lub regulacji w przypadku wyposażenia pracownika w obuwie zimowe w rozmiarze 38 w sytuacji, gdy poza czasem pracy używa rozmiaru 45.

Komentarz eksperta:
Rekomendowałbym nie polemizować z pracownikami w zakresie prawidłowości przydzielonych środków w kwestii ich rozmiarów. Taka zbędna dyskusja z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do skargi skierowanej do najbliższej jednostki organizacyjnej PI. Ta zaś uruchomi postępowanie kontrolne ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.