Jak prawidłowo zabezpieczyć ręce przy pracy z ciekłym azotem?

RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
27.10.2023AKTUALNE

Jak prawidłowo zabezpieczyć ręce przy pracy z ciekłym azotem?

Praca z cieczami kriogenicznymi, takimi jak ciekły azot, stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia. W zależności od sytuacji, niewłaściwe obchodzenie się z ciekłym azotem może prowadzić do niedoboru tlenu w pomieszczeniu, eksplozji oraz do głębokich odmrożeń w wyniku kontaktu ekstremalnie zimnej cieczy ze skórą. Dlatego manipulacje przedmiotami przechowywanymi w oparach ciekłego azotu wymagają wielkiej ostrożności i specjalistycznej ochrony ciała, szczególnie dłoni. Jak zatem prawidłowo je zabezpieczyć?

Korzyści 

W tym artykule znajdziesz wskazówki na temat:

  • Wymagania dla rękawic ochronnych do pracy z azotem

  • Prawidłowego doboru środków ochrony dłoni do prac w mroźniach i komorach chłodniczych

  • Prawidłowego postępowania w przypadku bezpośredniego kontaktu z ciekłym azotem.

Czytaj także: Ekologiczne rękawice ochronne – chronią dłonie i pomagają chronić środowisko >>>

Jedną z głównych wytycznych do pracy z ciekłym azotem jest ta, by nigdy nie dotykać go (ani przedmiotów, które się z nim znajdowały) gołymi rękami. Skroplony azot – przechowywany w bardzo niskich temperaturach, w specjalnych naczyniach termostatycznych zwanych naczyniami Dewara – powoduje bowiem odmrożenia i nieodwracalne uszkodzenia skóry.

Do pracy z azotem konieczna prawidłowa ochrona rąk

Zwykłe rękawice ochronne, nawet te przeznaczone do pracy w niskich temperaturach, nie chronią dłoni w sposób wystarczający. Aby praca z ciekłym azotem była bezpieczna, rękawice muszą zapewniać ochronę przed temperaturą do -190°C, czyli temperaturą bliską tej, w które azot wrze. Jednocześnie materiał, z którego są wykonane, powinien pozostać możliwie elastyczny w każdych warunkach – usztywnienie rękawic pod wpływem ekstremalnie niskich temperatur może uniemożliwić bowiem pracę.

Rękawice kriogeniczne przeznaczone do pracy w mroźniach i komorach chłodniczych

Cechy te mają rękawice kriogeniczne – stworzone specjalnie do przenoszenia przedmiotów składowanych w fazie gazowej ciekłego azotu (w zakresie od -120 °C do -190 °C). Dzięki swoim właściwościom izolującym są idealne do pracy w mroźniach i komorach chłodniczych. Materiał w takich rękawicach musi minimalizować utratę ciepła oraz posiadać właściwości wodoodporne, a jednocześnie być na tyle cienki, aby umożliwić użytkownikowi pracę.

Przykładem takich rękawic są rękawice Frosters Gloves produkowane przez brytyjską firmę Scilabub, która opracowała autorską technologię wytwarzania rękawic kriogenicznych w charakterystycznym kolorze królewskiego błękitu. Ich zewnętrzna warstwa, wykonana z tkanego poliamidu, ma powłokę odporną na wodę, która skrapla się na zimnych powierzchniach. Środkowa warstwa rękawic wykonana jest ze specjalnego mikrowłókna poliolefinowo-poliestrowego, które jest prawie dwukrotnie skuteczniejsze w izolacji termicznej niż puch o podobnej grubości. Dodatkowo, brak szwów zapewnia giętkość i elastyczność rękawic, zaś wewnętrzna warstwa wykonana z bawełny sprawia, że są naprawdę komfortowe w noszeniu. Rękawice te w Polsce dostępne są pod nazwą RCRYOGLO.

Zastosowanie rękawic kriogenicznych w różnych branżach

Ten rodzaj rękawic jest szeroko stosowany w przemyśle naftowym i gazowym do ochrony przed wyciekami i rozpryskami ultrazimnych materiałów, w tym ciekłego azotu. Są one również bardzo przydatne w innych miejscach i sytuacjach, w których występują niskie temperatury: w laboratoriach, zamrażarkach magazynowych, chłodniach, przy obsłudze „suchego lodu" i mikrotomów. Sprawdzają się w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Warto wspomnieć, że były używane jako środki ochrony indywidualnej podczas opracowywania szczepionki AstraZeneca oraz do obsługi szczepionki Pfizer/BioNTech w walce z Covid.

Praca z ciekłym azotem jest rodzajem pracy szczególnie niebezpiecznej, przy których istnieje ryzyko doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu lub nawet zagrożenie życia. Dlatego też środki ochrony indywidualnej do tego rodzaju pracy należy dobierać niezwykle starannie, tak aby mieć pewność, że pracownik jest należycie chroniony oraz, na ile jest to możliwe, zachowany jest komfort pracy.

Ważne

CO ROBIĆ W PRZYPADKU KONTAKTU Z CIEKŁYM AZOTEM?

  1. Zdejmij odzież, która nie jest przymarznięta do skóry. NIE trzyj zamrożonych części ciała, ponieważ może to spowodować uszkodzenie tkanek.

  2. Umieść dotkniętą część ciała w ciepłej kąpieli wodnej (poniżej 40°C). Nigdy nie używaj suchego ciepłego powietrza.

  3. Jak najszybciej uzyskaj pomoc medyczną.

Źródło:

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol i Scilabub.

Autor
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL to polska firma oferująca szeroki asortyment środków ochrony indywidualnej najwyższej jakości. Poprzez sieć swoich dystrybutorów pomaga pracodawcom zapewnić bezpieczne warunki pracy i nadążyć za wszystkimi nowinkami produktowymi. Na stronie rawpol.com, prezentuje nowe i innowacyjne rozwiązania pojawiające się w branży bhp. Jednym z celów firmy jest także propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w trosce o zdrowie i życie pracowników.