Forma zgłoszenia wypadku przy pracy

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
13.07.2022AKTUALNE

Obowiązkiem prawnym pracownika, o ile jego stan zdrowia na to pozwala, jest zawiadomienie przełożonego o zdarzeniu jakim jest wypadek. Formalnie jest to okoliczność wystarczająca dla uruchomienia postępowania powypadkowego. Dość powszechnie stosowaną praktyką jest jednak zobowiązywanie poszkodowanych pracowników do bardziej formalnego dokonania zgłoszenia – w postaci pisemnej. W przypadku takiej formy zgłoszenia wypadku przy pracy trudno jednak mówić o wymogu niezwłoczności.

Nawet u pracodawcy, u którego kontrole inspektora pracy nie wykazują nieprawidłowości z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy, a coroczna analiza stanu bhp przedstawia wzorcowy obraz w zakresie bezpieczeństwa, nie można wykluczyć możliwości wystąpienia wypadku. Jeżeli pracodawca zostaje powiadomiony o wypadku musi podjąć odpowiednie działania. Natomiast do puki o wypadku wie tylko poszkodowany pracownik, do póty pracodawca nie ma obowiązków związanych ze zdarzeniem.

Uwaga!

Warto podkreślić, że zatajenie wypadku przez poszkodowanego należy oceniać w kategoriach naruszenia obowiązku pracowniczego. Należy bowiem pamiętać, iż z przepisów rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy wynika, iż pracownik, który uległ wypadkowi, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, powinien poinformować niezwłocznie o wypadku swojego przełożonego.

Niezwłoczne zawiadomienie o wypadku przy pracy

Przepisy nie regulują czym jest zgłoszenie niezwłoczne. Należy zatem odwołać się do słownikowego, powszechnego znaczenia słowa niezwłocznie. Według słownika języka polskiego PWN niezwłoczny to taki, który powinien nastąpić w jak najkrótszym czasie.

Ważne

Postulat jak najkrótszego czasu zgłoszenia przełożonemu wypadku wypełnia oczywiście zgłoszenie w formie ustnej, w ramach bezpośredniej rozmowy lub z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość umożliwiających porozumiewanie się za pomocą mowy.

Forma zgłoszenia wypadku przy pracy

Ponieważ procedura zgłoszenia wypadku nie jest w przepisach szczegółowo uregulowana, przepisy zakładowe mogą przewidywać stosowne wymogi w tym zakresie. Przyjmuje się, że ustne zgłoszenie wypadku uruchamia oczywiście działania powypadkowe, w szczególności w zakresie:

  • obowiązku zapewnienia poszkodowanemu pierwszej pomocy,

  • podjęcia niezbędnych czynności na miejscu zdarzenia, w postaci zabezpieczenia miejsca wypadku.

Tak jak już wspomniałem, powszechną praktyką jest przyjmowanie nie tylko ustnego zawiadomienia o wypadku, traktowanego jako zawiadomienie wstępne. W wielu firmach funkcjonują zakładowe zasady dokonywania zgłoszeń – zawiadomienia o wypadku przy pracy. Najczęściej mówią one o formie pisemnej zgłoszenia wypadku, w ramach którego poszkodowany pracownik opisuje, na ile to możliwe, szczegółowo okoliczności i przebieg zdarzenia.

Uwaga!

Takie dodatkowe, formalne zgłoszenie oczywiście nie ma znaczenia w kontekście rozpoczęcia biegu postępowania powypadkowego, które dla pracodawcy rozpoczyna się od momentu dokonania ustnego zgłoszenia, a dla zespołu powypadkowego od momentu powiadomienia o wypadku.

Pisemne zgłoszenie wypadku a wysłuchanie poszkodowanego

Obowiązek zakładowy, formalnego dokonania pisemnego zgłoszenia o wypadku, może w praktyce konkurować z obowiązkiem przeprowadzenia czynności wysłuchania poszkodowanego. Szczególnie uwzględniając fakt, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku poszkodowany podaje okoliczności dotyczące przebiegu zdarzenia.

W sytuacji gdy pisemne zgłoszenie wypadku miało miejsce przed dokonaniem czynności wysłuchania poszkodowanego, wówczas czynność wysłuchania może służyć doprecyzowaniu informacji przekazanych w ramach zawiadomienia o wypadku. Oczywiście nie można wykluczyć sytuacji kiedy to formalne, pisemne zawiadomienie zostanie złożone później, uwzględniając stan zdrowia poszkodowanego. W takim przypadku należy przyjąć, że powinno być ono spójne z informacjami uzyskanymi przez zespół powypadkowy w ramach uzyskiwania wyjaśnień od poszkodowanego.

Dokumentacja powypadkowa może być kontrolowana przez inspektorów pracy. W szczególności w sytuacji wypadków ciężkich, zbiorowych lub śmiertelnych. Ponieważ procedura składania zawiadomienia o wypadku przez poszkodowanego nie jest wyczerpująco uregulowana w przepisach można przyjąć, że inspektor nie będzie miał zastrzeżeń do stosowanej praktyki w postaci wprowadzenia zakładowego obowiązku składania pisemnego zawiadomienia o wypadku.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.