Modyfikacja zakładowego wykazu prac szczególnie niebezpiecznych przed zatrudnieniem pracowników tymczasowych

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
26.05.2022AKTUALNE

Pracy szczególnie niebezpiecznej nie może wykonywać pracownik tymczasowy. Jednak pracodawcy podejmują pewne próby przechytrzenia systemu. Modyfikują wykazu prac szczególnie niebezpiecznych, tak aby istniała możliwość wykonywania takiej pracy przez pracownika tymczasowego. Odrębną kwestią jest legalność takiego postępowania.

Prace o szczególnie podwyższonym ryzyku traktowane są przez przepisy z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy w sposób szczególny. Mowa tu o pracach szczególnie niebezpiecznych, które są zdefiniowane, w podstawowym zakresie, w § 80 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ważne

Przez prace szczególnie niebezpieczne rozumie się prace, o których mowa w niniejszym rozdziale, oraz prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także inne prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach, uznane przez pracodawcę jako szczególnie niebezpieczne.

Prace szczególnie niebezpieczne nie dla każdego pracownika 

Prace szczególnie niebezpieczne mogą być wykonywane zarówno przez pracowników, jak i przez osoby zatrudnione na podstawie umów prawa cywilnego. Jednak nie każda kategoria pracowników czy osób wykonujących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej może wykonywać prace szczególnie niebezpieczne. Jeżeli chodzi o ograniczenia podmiotowe warto odwołać się do przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Ważne

Pracownikowi tymczasowemu nie może być powierzone wykonywanie na rzecz pracodawcy użytkownika pracy szczególnie niebezpiecznej w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 23715 Kodeksu pracy.

Kim więc jest pracownik tymczasowy?

Spotkałem się kiedyś, towarzysząc inspektorowi pracy podczas kontroli w charakterze eksperta, z poglądem jednego z pracodawców, według którego  każdy jego pracownik jest pracownikiem tymczasowym. Jak twierdził każdy jego pracownik wcześniej czy później zostanie zwolniony. Jednak ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych ma własną definicję takiego pracownika.

Pracownik tymczasowy to pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.

Co zawiera wykaz prac szczególne niebezpiecznych?

Prace szczególnie niebezpieczne to nie tylko prace wskazane w przepisach rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp czy przepisach szczególnych. Pracodawca musi ustalić i aktualizować zakładowy wykazu prac szczególnie niebezpiecznych. Wykaz taki powinien zawierać:

  • prace szczególnie niebezpieczne występujące w zakładzie, które wynikają z mocy prawa,
  • inne prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach, uznane przez pracodawcę jako szczególnie niebezpieczne.
Uwaga!

Aktualizowanie wykazu prac oznacza modyfikację wykazu.

Modyfikacja zakładowego wykazu prac szczególnie niebezpiecznych

Co się stanie gdy pracodawca zechce skorzystać z pracowników tymczasowych i wcześniej dokona modyfikacji zakładowego wykazu prac szczególnie niebezpiecznych? Usunie z niego prace uznane za szczególnie niebezpieczne na poziomie zakładu. Wobec czego nie będzie przeszkód z dopuszczeniem pracowników tymczasowych do pracy usuniętych z wykazu.

Teoretycznie istnieje możliwość, aby praca uznana na szczeblu zakładowym za szczególnie niebezpieczną, przestała nią być. Może to nastąpić przez np. zastosowanie nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, które znacząco zwiększą bezpieczeństwo pracy. Jednak sama modyfikacja wykazu prac szczególnie niebezpiecznych, podyktowana wyłącznie potrzebną dopuszczenia do nich pracowników tymczasowych, jest absolutnie działaniem nielegalnym. Jeżeli sytuacja taka zostanie ustalona przez inspektora pracy w toku kontroli, inspektor będzie miał prawo dokonać analizy na ile:

  • modyfikacja wykazu prac szczególnie niebezpiecznych była działaniem pozornym (polegała wyłącznie na usunięciu z wykazu danej pracy),
  • działania poprzedzone były szczegółową analizą danej pracy w kontekście bezpieczeństwa jej wykonywania.
Uwaga!

Nieuprawniona modyfikacja wykazu prac szczególnie niebezpiecznych z poziomu zakładowego może zostać przez inspektora oceniana w kategoriach wykroczenia. Może grozić za to kara od 1000 do 3000 zł.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.