Poleć znajomemu

Bezpieczny Mikołaj – czyli jak DHL dba o pracowników w najbardziej gorącym okresie roku

Bezpieczny Mikołaj – czyli jak DHL dba o pracowników w najbardziej gorącym okresie roku

Dla firm logistycznych oraz ich pracowników grudzień to wyjątkowo wymagający okres. Pojawia się tysiące zamówień ale również stres i presja czasu – łatwo wówczas o wypadek przy pracy. Dlatego bardzo ważna jest w tym czasie właściwa organizacja pracy i szczególne zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo jej wykonywania. Zobacz, jak w DHL radzą sobie z „przedświąteczną gorączką” nie zapominając o pracownikach.

Końcówka roku jest niezwykle gorącym czasem dla firm kurierskich. W branży KEP grudzień to tak zwany „szczyt paczkowy”. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia to mnóstwo zakupów, a w dobie e-handlu przekłada się to na setki tysięcy dodatkowych paczek.

- Firmy w tym czasie starają się zadbać zarówno o swoich klientów, jak i pracowników, ogłaszając dodatkowe rekrutacje, aby zapewnić odpowiednią liczbę osób do pracy. W tym roku w DHL Parcel przewidujemy również nową formę współpracy w roli dostawców przesyłek. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą sobie dorobić przed świętami, nie rezygnując z dotychczasowego zajęcia. Dostawca to osoba, która wykonuje zadania podobne do kuriera, w elastyczny sposób wybierając ilość czasu, jaki chce przeznaczyć na pracę – mówi Paweł Pawlik, kierownik Działu BHP w DHL Parcel, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Istotne jest, aby nadawca, dostawca i odbiorca do szczytu przygotowali się wspólnie. Przede wszystkim warto zamówić towary z odpowiednim wyprzedzeniem. Zaoszczędzi to niepotrzebnego stresu wszystkim trzem stronom. Negatywnego wpływu czynników psychofizycznych na pracę w tym czasie nie da się jednak wyeliminować. Z raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2016” wynika, że trzy czwarte pracowników fizyczno-umysłowych wśród czynników ryzyka najczęściej wymienia stres.

– W DHL ogromną wagę przykładamy do odpowiedniej edukacji w zakresie bezpieczeństwa, choćby załadunku paczek, co przekłada się wprost na bezpieczeństwo podczas rozładunku. Wiedza i doświadczenie w tym zakresie przydają się w szczególności w takich gorących okresach, kiedy łatwo o wypadek. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy bezpieczeństwo – twierdzi Paweł Pawlik.

Minimalizować ryzyko

Grudzień to trudny czas dla firm logistycznych nie tylko ze względu na przedświąteczny, zakupowy szał. Pogoda w tym miesiącu nie należy do najprzyjemniejszych, a niska temperatura, śniegi i gołoledzie mają znaczący wpływ na cały proces logistyczny. Pracownik w tym czasie powinien mieć zapewniony odpowiedni strój roboczy, dostoswany do warunków pogodowych.

– Odzież robocza ma bezpośredni wpływ nie tylko na komfort pracy, ale również na bezpieczeństwo i samopoczucie pracownika. Warto z rozwagą podejść do wyboru ubrań dla pracowników, ponieważ ich jakość oraz standard wykonania mają bezpośrednie przełożenie na efektywność ich działań. Od pracownika w kurtce, która nie będzie zapewniała odpowiedniej cyrkulacji powietrza, trudniej oczekiwać wysokiego zaangażowania. Osoba pracująca w źle dobranej odzieży po krótkim czasie będzie wyziębiona. Zatem w interesie pracodawcy jest zapewnienie optymalnych warunków pracy zatrudnionemu – uważa Elżbieta Rogowska, wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych w PW Krystian.