Jak powinno wyglądać przygotowanie do pracy z komputerem?

Artykuł partnera
06.12.2022ARCHIWALNY

Jak powinno wyglądać przygotowanie do pracy z komputerem?

Praca przy komputerze wbrew pozorom wymaga wielu przygotowań. Pracodawca musi pomyśleć przede wszystkim o odpowiednich warunkach w miejscu pracy, ponieważ zaniedbanie może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dodatkowo do tego rodzaju pracy potrzebny jest sprzęt. Czy zleceniodawca musi zapewnić swoim pracownikom dostęp do komputera?

Czy pracodawca musi zapewniać sprzęt do pracy zdalnej?

Obecnie wielu pracodawców proponuje zatrudnienie w trybie hybrydowym albo całkowicie zdalnym. Taką zależność można zauważyć zwłaszcza w branży informatycznej. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia pracy IT na NFJ (branżowym portalu), a wspomniana tendencja będzie widoczna praktycznie od razu. W końcu informatycy i tak pracują głównie poprzez sieć, a więc nie potrzebują stacjonarnej siedziby.

Tym, czego potrzebują, jest natomiast sprzęt. Komputer to podstawowe narzędzie pracy informatyka i nie tylko. Obecnie wiele zawodów wymaga pracy za monitorem. Jak wygląda kwestia wyposażenia technologicznego w ramach zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych?

Pandemia wpłynęła na uregulowanie kwestii dotyczącej tego, po czyjej stronie leży obowiązek zapewnienia niezbędnych narzędzi oraz materiałów do pracy zdalnej. Zgodnie z ustawową decyzją jest to powinność pracodawców. Warto jednak wiedzieć, że zatrudniający nie zawsze mają obowiązek dostarczenia komputera.

Osoby, które podpisały umowę o pracę, mają pełne prawo do uzyskania firmowego sprzętu. Natomiast ci, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej lub kontraktu B2B nie koniecznie mogą mieć dostęp do tej opcji. Wszystko zależy od zapisów zawartych w umowie. Podczas szukania nowej pracy warto zwrócić uwagę na to, aby kwestia firmowego komputera została poruszona w dokumencie.

Podstawowe zasady BHP dla pracowników administracyjno-biurowych

Oprócz samego komputera w pracy biurowej niezwykle ważne są również warunki wykonywania obowiązków. BHP pracy przy komputerze zakłada przede wszystkim odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Mowa tutaj o ergonomicznym biurku oraz fotelu.

Te dwa podstawowe elementy mają duże znaczenie, ponieważ pracownik korzysta z nich przez całe osiem godzin, a czasami nawet i dłużej. Dlatego odpowiednio dobrane meble są kluczowe. Co ważne, w dalszej perspektywie bezpośrednio oddziałują na jego zdrowie.

Biurko i fotel do pracy z komputerem

W przypadku biurka najważniejsze są wymiary. Jego blat powinien być na tyle duży, aby klawiatura i myszka leżały swobodnie w zasięgu ręki. Dodatkowo jego rozmiar powinien umożliwiać odpowiednio dalekie ustawienie monitora. Według zasad BHP ekran komputera musi znajdować się w odległości 40-75 cm od pracownika.

Co więcej, przedramiona osoby pracującej nie powinny wisieć w powietrzu, a więc na biurku musi znaleźć się miejsce do ich oparcia. Dlatego też klawiatura komputera powinna znajdować się min. 10 cm od brzegu stołu. Niezwykle ważna jest także wysokość blatu. Nie może on dotykać kolan pracownika i musi sprzyjać utrzymaniu prostej pozycji.

Jeśli chodzi o biurowy fotel, to powinien on być przede wszystkim stabilny oraz odpowiednio wyprofilowany pod kręgosłup. Oprócz tego musi posiadać podłokietniki, system regulacji wysokości siedziska, a także kółka czy możliwość obrócenia się wokół własnej osi.

Higiena pracy przy komputerze

Oprócz kwestii związanych z wyposażeniem ważne są również odpowiednie praktyki pracy. Warto pamiętać o tym, że po upływie godziny pracy przed komputerem powinno się zrobić około pięciominutową przerwę. W jej trakcie warto zrezygnować z używania telefonu, ponieważ wtedy oczy mają szansę na odpoczynek.

Dodatkowo co jakiś czas należy wykonać ćwiczenie nadgarstków. Zwykłe obrócenie ich kilka razy wokół własnej osi może zapobiec tzw. chorobie sekretarek. Mowa o zespole cieśni nadgarstka. Powstaje on na skutek długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, który biegnie w kanale nadgarstka.

Warto mieć w pamięci, że choroba sekretarek może przynosić niepożądane konsekwencje zdrowotne takie jak dokuczliwy ból, drętwienie czy mrowienie palców, nadgarstków oraz całych dłoni.

Autor: 

Artykuł partnera