Poleć znajomemu

Pierwsza pomoc na pierwszym miejscu – czyli defibrylator w miejscu pracy

Pierwsza pomoc na pierwszym miejscu – czyli defibrylator w miejscu pracy

Z roku na rok rośnie świadomość dotycząca konieczności dostępu do defibrylatorów w miejscach publicznych, również w miejscu pracy. Jak wynika z badań w 34 % organizacji, które zainstalowały u siebie takie urządzenia, co najmniej raz skorzystano z nich w celu ratowania życia. Podkreślmy, że prawdopodobieństwo uratowania życia przy wykorzystaniu defibrylatora wyraźnie wzrasta – aż do 70 % poszkodowanych. Czy w Twojej firmie jest defibrylatora AED?

Co roku w Polsce dochodzi do 40 tysięcy przypadków nagłego zatrzymania krążenia. Zwykle przeżywa je mniej niż 10 % osób.  

– To bardzo kiepski wynik – uważa Patrycja Psuj z Fundacji Ratuj Życie. – Tymczasem użycie defibrylatora AED w ciągu pierwszych 3 minut pozwala uratować aż do 70 % poszkodowanych, podczas gdy samo prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej zwiększa przeżywalność jedynie do 30 %. Z każdą minutą opóźnienia wykonania defibrylacji szanse na uratowanie chorego spadają nawet o 10 %. Dlatego też tak ważne jest, aby defibrylatorów było co raz więcej i zabezpieczały kolejne obszary użyteczności publicznej, takie jak biurowce, banki, sklepy spożywcze, szkoły, restauracje i wiele innych.  

Defibrylator AED to w pełni automatyczne urządzenie, które wspiera akcję ratunkową u osoby nieprzytomnej nieoddychającej lub oddychającej nieprawidłowo. Jeśli zachodzi potrzeba, generuje impuls elektryczny normujący pracę serca, czyli właściwie ratujący życie. 

We Wrocławiu defibrylatory są rozlokowane w kluczowych miejscach i obiektach. Znajdują się m.in. w ogrodzie zoologicznym, porcie lotniczym, fundacji Czasoprzestrzeń, Centrum Innowacji oraz na wrocławskim torze wyścigów konnych i Stadionie Olimpijskim. Kolejne dwa urządzenia pojawiły się właśnie w biurowcach Wrocławskich Parków Biznesu – przy ul. Wołowskiej oraz ul. Bierutowskiej. Dotychczas z takiego urządzenia mogli także skorzystać pracownicy obiektów biurowych przy ul. Strzegomskiej.  

– Każdy z nas chciałby, by w razie zagrożenia zdrowia i życia naszych bliskich, została im udzielona jak najszybsza pomoc – mówi Aleksandra Kubicha, manager ds. komercjalizacji powierzchni firm Devco i BFF Investment Polska, zarządzających Wrocławskimi Parkami Biznesu. – Najlepszymi i najprostszymi w użyciu elektronicznymi urządzeniami przywracającymi funkcje życiowe są defibrylatory AED. Dlatego też postanowiliśmy zapewnić naszym najemcom możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa, umożliwiając im dostęp do tego nowoczesnego sprzętu.

Dzięki defibrylatorom zainstalowanym w biurowcach każdy pracownik będący świadkiem zdarzenia, również bez wykształcenia medycznego, ma szansę uratować życie komuś, kto doznał nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, dlatego mogą z niego korzystać nawet osoby nie posiadające wiedzy specjalistycznej, bez żadnego przeszkolenia. Jest to możliwe, ponieważ urządzenie podaje użytkownikowi instrukcje głosowe według których należy postępować. 

W wyszukiwaniu defibrylatorów pomaga bezpłatna aplikacja Staying Alive, która na podstawie lokalizacji GPS wskazuje gdzie w promieniu 1 km od miejsca zdarzenia dostępne jest takie urządzenie. Według zawartych w niej danych obecnie w Polsce znajduje się około 2,5 tys. defibrylatorów, jednak wciąż jest to liczba mocno niedoszacowana, ponieważ nie wszyscy rejestrują takie urządzenia w aplikacji.

Zatem jeżeli u biurowcu, zakładzie pracy takie urządzenie się znajduje należałoby zarejestrować je aplikacja Staying Alive. Jednocześnie podkreślmy że wyposażenie miejsca pracy w defibrylatory AED, to podniesienie bezpieczeństwa i zwiększenie szansy na uratowanie życia ludzkiego.