Posiłki regeneracyjne jako zdrowe źródło motywacji w pracy

Artykuł sponsorowany
27.09.2023AKTUALNE

Posiłki regeneracyjne jako zdrowe źródło motywacji w pracy

Posiłki profilaktyczne to nie tylko obowiązek pracodawcy wynikający z przepisów prawa, ale także duża korzyść dla ciężko pracujących. Mogą być też doskonałym źródłem motywacji dla pracowników świadczących pracę w uciążliwych warunkach.

Posiłki regeneracyjne, zwane również posiłkami profilaktycznymi, to świadczenia, które pracodawcy są zobowiązani zapewniać swoim pracownikom pracującym w szczególnie wymagających warunkach lub w określonych porach roku. Chociaż może brzmieć to jak obowiązek, w rzeczywistości mogą być jednak atrakcyjnym benefitem.

Ich głównym celem jest regeneracja organizmu pracownika, który ze względu na rodzaj lub warunki pracy, zużywa w jej trakcie dużo energii. Kiedy i komu przysługują te posiłki profilaktyczne, a także jak powinny wyglądać?

Posiłek regeneracyjny – kiedy i dla kogo?

Chociaż zwrot "posiłek regeneracyjny" nie występuje w przepisach, używa się go często zamiennie z "posiłkiem profilaktycznym", ponieważ oba terminy odnoszą się do tego samego konceptu. Samo pochodzenie określenia "posiłki regeneracyjne" wynika z roli, jaką pełnią posiłki profilaktyczne w regeneracji organizmu.

Obowiązek dostarczania pracownikom posiłków regeneracyjnych jest uregulowany w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. nr 60, poz. 279).

Najczęstsze sytuacje, w których pracodawcy muszą dostarczać takie posiłki, to prace w okresie zimowym, tj. od 1 listopada do 31 marca. Jeśli wysiłek fizyczny związany z pracą na zewnątrz skutkuje wydatkiem energetycznym organizmu przekraczającym 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn oraz 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, pracodawca ma obowiązek zapewnić posiłek regeneracyjny..

Obowiązek ten istnieje także w innych sytuacjach, niezależnie od pory roku. Pracodawca musi zapewnić posiłki profilaktyczne pracownikom, którzy:

  • Wykazują wysiłek fizyczny, powodujący wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kcal (8375 kJ) u mężczyzn i powyżej 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet.

  • Pracują w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie temperatura utrzymuje się poniżej 10 °C lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) przekracza 25 °C.

  • Wykonują prace podziemne lub usuwają skutki klęsk żywiołowych albo pracują w innych szczególnych okolicznościach.

Przepisy precyzyjnie określają także zawartość kaloryczną tych posiłków i proporcje składników odżywczych. Pracownikom wykonującym pracę o wyższym wydatku energetycznym przysługuje posiłek dostarczający około 1000 kalorii i zawierający:

  • 50-55% węglowodanów,

  • 30-35% tłuszczów,

  • 15% białek.

Benefit dla pracodawcy i pracownika

Wprowadzenie benefitu żywieniowego to działanie, które nie tylko przyczynia się do zaspokojenia potrzeb pracowników, ale także buduje pozytywne relacje na linii pracodawca-pracownik i zwiększa ich zaangażowanie.

Obecnie coraz więcej firm decyduje się zapewnić ciepłe posiłki swoim pracownikom przez cały rok, niezależnie od przepisów. Benefit żywieniowy w postaci cateringu pracowniczego, w którego koszcie partycypuje pracodawca, staje się jednym z najbardziej pożądanych benefitów. Liderem w kompleksowej organizacji procesu zbiorowego żywienia jest SmartLunch, firma specjalizująca się w organizacji procesu B2B w segmencie fabryk.

Posiłki regeneracyjne mogą być smaczne

Coraz więcej firm decyduje się na outsourcing posiłków regeneracyjnych poprzez współpracę z firmami cateringowymi, takimi jak właśnie SmartLunch. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pracodawcy mogą zapewnić swoim pracownikom smaczne i odpowiednio zbilansowane posiłki, niezależnie od warunków w zakładzie pracy. SmartLunch oferuje również szeroki wybór dań dostarczanych na miejsce pracy lub poprzez system zamówień online, co umożliwia pracownikom wybór posiłków odpowiadających ich preferencjom. Innowacyjne podejście do zapewnienia posiłków regeneracyjnych może mieć realny wpływ na zwiększenie komfortu pracy i zadowolenie pracowników, a to przekłada się na lepszą wydajność i lojalność wobec pracodawcy.