Praca Cybersecurity - sprawdź, o jakiej mowa. Jakie należy mieć kwalifikacje i na jakie zarobki można liczyć?

Artykuł partnera
18.07.2022ARCHIWALNY

Praca Cybersecurity - sprawdź, o jakiej mowa. Jakie należy mieć kwalifikacje i na jakie zarobki można liczyć?

Praca w Cybersecurity jest z roku na rok coraz lepiej płatnym zajęciem. Specjaliści od bezpieczeństwa sieciowego zajmują się między innymi ochroną danych użytkowników oraz analizują ruch internetowy, oraz wykrywają i usuwają potencjalne luki w zabezpieczeniach. Na czym dokładnie polegają ich obowiązki oraz jakie kwalifikacje są wymagane, aby znaleźć tam zatrudnienie? Ile wynoszą ich zarobki? Podpowiadamy.

Na czym polega praca Cybersecurity?

Zakres obowiązków osoby zatrudnionej w dziale Cybersecurity zależy w głównej mierze od branży oraz rodzaju przedsiębiorstwa. Kluczowym elementem ich pracy jest ochrona danych przed nieuprawnionym dostępem. Specjalista od Cybersecurity odpowiada więc w głównej mierze za tworzenie, zarządzanie oraz monitorowanie bezpiecznych, izolowanych środowisk sieciowych, w których swoje obowiązki wykonują osoby zatrudnione w danej firmie.

W toku swojej pracy śledzi potencjalne zagrożenia oraz przeprowadza niezbędne testy, które pozwalają określić stopień ochrony organizacji przed wszelkimi rodzajami naruszeń bezpieczeństwa. W ramach swoich codziennych obowiązków może także przygotowywać scenariusze awaryjne, które pozwolą wdrożyć odpowiednie procedury w przypadku udanego ataku cybernetycznego. W wielu firmach specjalista od bezpieczeństwa sieciowego zajmuje się także edukowaniem pracowników. Uczy ich między innymi tego, w jaki sposób bezpiecznie logować się zdalnie do komputerów oraz w jaki sposób przechowywać kluczowe dane.

Jakie kwalifikacje są niezbędne w dziale Cybersecurity?

Branża IT rozwija się bardzo dynamicznie. Nic więc dziwnego, że dla pracodawców dużo większe znaczenie ma bieżące doświadczenie, aktualne kursy oraz chęć rozwijania umiejętności. Nieco mniejszą rolę odgrywa wykształcenie. Mimo to ukończone studia kierunkowe, na przykład związane z inżynierią systemów lub informatyką, zwiększają szansę na zatrudnienie.

Dobry specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa musi przede wszystkim umieć szybko adaptować się do zmieniających się wymagań pracodawców. Na kursach, szkoleniach i prelekcjach powinien być w stanie zdobyć najnowszą wiedzę na temat technik ochrony przed cyberatakami. Musi także znać najważniejsze metody ochrony danych oraz posiadać umiejętności programistyczne. Pozwalają mu one tworzyć algorytmy, które zarówno zwiększają bezpieczeństwo danych, jak i pozwalają aktywnie monitorować i analizować różnego rodzaju informacje.

Specjalista od Cybersecurity w ramach swoich obowiązków konfiguruje urządzenia, zabezpiecza systemy operacyjne oraz instaluje niezbędne oprogramowanie ochronne. Musi więc posiadać kompleksową wiedzę na temat zarządzania aplikacjami antywirusowymi oraz zaporą sieciową. Niezbędna jest także wiedza dotycząca pozostałych narzędzi, które pozwalają nie tylko chronić systemy, ale również gromadzić i przetwarzać dane o ruchu sieciowym.

Dobry Cyber Security Engineer przywiązuje dużą wagę do detali. Potrafi szybko i precyzyjnie dostrzec nieprawidłowości analizując dostępne raporty. Jest także niezwykle kreatywny w swoich działaniach, a tym samym jest o krok do przodu przed cyberprzestępcami. Potrafi dużo wcześniej przygotować potencjalne scenariusze ataków i tym samym odpowiednio zabezpieczyć serwery przed skutkami wycieku ważnych danych.

Gdzie szukać pracy w Cybersecurity?

Praca Cybersecurity zyskuje przez ostatnie lata na znaczeniu. Cyberbezpieczeństwo nie jest tylko nieodłącznym elementem branży bankowej i organizacji rządowych. Coraz częściej oferty pracy związane bezpośrednio z ochroną sieciową dotyczą między innymi firm, które prowadzą sprzedaż produktów i usług w internecie. Poszukując pracy w internecie, warto głównie śledzić portale dedykowane branży IT.

Jeśli wymagania pracodawców są dla nas za wysokie, to nie warto się poddawać. Wiele osób, które obecnie pracuje w Cybersecurity, awansowało na to stanowisko dzięki zaangażowaniu w samodzielny rozwój wiedzy. W ten sposób z administratora systemów lub testera otrzymali możliwość wykonywania dodatkowych obowiązków związanych bezpośrednio z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa w firmie.

Autor: 

Artykuł partnera


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.