Punkty szczepień przeciwko COVID-19 dla pracowników w zakładach pracy to inwestycja we wspólne bezpieczeństwo

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Magdalena Pokrzycka-Walczak
18.05.2021AKTUALNE

Punkty szczepień przeciwko COVID-19 dla pracowników w zakładach pracy to inwestycja we wspólne bezpieczeństwo

Przed utworzeniem punktów szczepień przeciwko COVID-19 dla pracowników zakłady pracy, instytucje i firmy tworzą listy zainteresowanych, ale to nie wszystko. Nie ustają również w zachęcaniu do przyjęcia szczepionki, także poprzez np. propozycje konkretnych świadczeń finansowych - tak jak jest w przypadku Grupy Maspex producenta m.in. napojów Kubuś.

- Skąd decyzja o stworzeniu punktów szczepień przeciwko COVID-19 dla pracowników w zakładzie pracy?

- Poprzez nasz firmowy program szczepień chcemy ułatwić szczepienia przeciwko COVID-19 dla pracowników i ich rodzin, aby przyspieszyć powrót do normalności - móc żyć i pracować, jak dawniej. Zgodnie z zaleceniami w dniu 4 maja wypełniliśmy stosowny formularz i czekamy na dalsze instrukcje dotyczące realizacji programu szczepień w zakładach pracy. Zapewnimy wszystko, co będzie konieczne - od odpowiedniej infrastruktury po warunki, jak i zaplecze medyczne.

To będzie kolejne nasze działanie w ramach wsparcia dla pracowników, aby mogli się komfortowo zaszczepić. Na bieżąco współpracujemy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie oraz Szpitalem Wojewódzkim im. Stefana Wyszyńskiego w Lublinie, jak również z Przychodnią Medi Center w Łowiczu, które dla naszych pracowników organizują szczepienia wedle harmonogramu rządowego. Dziękuję tym placówkom za świetną organizację i nieocenioną pomoc.

Dodatkowo w ramach kampanii informacyjnej pod nazwą „Odporni razem” na bieżąco przekazujemy merytoryczne informacje dotyczące szczepień i samych szczepionek.

- Jak duża liczba pracowników wraz z rodzinami zdecydowała się dotąd na szczepienie w punktach szczepień (oczywiście chodzi o deklaracje)?

- Z badań ankietowych, które przeprowadziliśmy wśród pracowników wynika, że taką chęć wyraziło ok. 50% pracowników. Nie wliczamy w to osób, które już się zaszczepiły lub przechorowały Covid-19 i muszą jeszcze poczekać na szczepienie. Szacujemy, że będziemy mieć blisko 70% zaszczepionych pracowników.

- Jakie są wymagania dotyczące stworzenia punktów szczepień przeciwko COVID-19 dla pracowników w zakładzie pracy - jak udaje się je spełnić?

- Musimy spełnić wytyczne m.in. nawiązać współpracę z centrum medycznym, które przeprowadzi szczepienia, zebrać listę zatrudnionych pracowników chętnych do szczepienia oraz oświadczeń o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych, prawidłowo wypełnić formularz zgłoszeniowy (równoznaczne z gotowością do zaszczepienia zgłoszonych pracowników), zapewnić odpowiednie warunki bezpieczeństwa, zapewnić odpowiednią infrastrukturę. Jesteśmy przygotowani.

- Z kim współpracuje Maspex przy organizacji punktów szczepień przeciwko COVID-19 dla pracowników?

- Podpisaliśmy porozumienie z centrami medycznymi, ponieważ mamy kilka zakładów w Polsce. Punkty szczepień zorganizujemy w tych lokalizacjach, w których spełnione będą kryteria znajdujące się w wytycznych – m.in. chodzi o liczbę osób - 300. Znaczna liczba naszych pracowników nie czeka na szczepienia w zakładach i szczepią się na bieżąco na własną rękę lub w ramach szczepień, które organizujemy współpracując z lokalnymi placówkami medycznymi, o których wspomniałam.

- Maspex to jedna z największych firm w branży spożywczej z wieloma lokalizacjami. Jakie są wyzwania, które bezpośrednio związane są z faktem rozproszenia punktów szczepień?

- Zapewnienie obsługi medycznej jest po stronie współpracujących z nami centrów medycznych. Po naszej stronie jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury i logistyki całego przedsięwzięcia. Nie będziemy mieć z tym problemu. Mamy odpowiednią infrastrukturę w zakładach.

- Skąd pomysł na nagrody finansowe dla osób, które zdecydują się na zaszczepienie?

Podjęliśmy decyzję o wypłacie 500 zł. brutto dla pracowników, którzy już się zaszczepili oraz zaszczepią się w ramach planowanych szczepień zakładowych lub indywidualnie. Traktujemy to jako inwestycję w nasze wspólne bezpieczeństwo – to podziękowanie za odpowiedzialność za siebie, ale i współpracowników. Decyzja odnośnie szczepienia jest dobrowolna i każdy pracownik podejmuje ją osobiście.

Z Panią Dorotą Liszka, Manager ds. Komunikacji i Public Affairs Grupy Maspex rozmawiała Magdalena Pokrzycka-Walczak

Autor
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Ekonomistka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zagadnień psychologicznych w zakresie bhp, głównie w obszarach ochrony zdrowia i transportu.