Kto powinien przechowywać dokumentację powypadkową?
Czy dokumentacja powypadkowa powinna zostać w firmie w której nastąpił wypadek, czy w firmie która przeprowadza procedurę wypadkową na zlecenie?
Z wyjątkiem przypadków, gdy w związku z wnioskiem pracownika o wypłatę jednorazowego odszkodowania dokumentacja ustaleń przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy podlega przekazaniu właściwemu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, dokumentacja powypadkowa powinna być przechowywana w przez pracodawcę pracownika, który uległ wypadkowi.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz.U. Nr 115, poz. 744 ze. zm.) w § 3 stanowi: Okoliczności i przyczyny wypadków ustala, powoływany przez pracodawcę, zespół powypadkowy, w którego skład wchodzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy.
Gdy firma zatrudnia do 5 pracowników to:
- nie ma obowiązku tworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednakże brak jest informacji kto wykonuje zadania tej służby: pracodawca, pracownik zatrudniony przy innej pracy czy wyspecjalizowana jednostka zewnętrzna,
- w firmie nie działa społeczna inspekcja pracy.
Pracodawca zdecydował jednak zlecić postępowanie powypadkowe firmie zewnętrznej. W tym przypadku oznacza to, iż uznał, że nie może dopełnić obowiązku utworzenia zespołu powypadkowego w składzie dwuosobowym, określonym w § 3 i 4 wymienionego rozporządzenia, ze względu na małą liczbę zatrudnionych pracowników. Skoro tak, to obowiązkiem pracodawcy było powołanie zespołu powypadkowego w składzie: pracodawca oraz specjalista spoza zakładu pracy.
§ 3, §4, §5 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 115, poz. 744).
Jan Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Słowa kluczowe:
wypadek
Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy państwowej Inspekcji Pracy, biegły sądowy przy sądach okręgowych w Warszawie, z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
Inne artykuły w kategorii Wypadki i choroby
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.