Pytania i odpowiedzi
Dokumentowanie szczepień pracowników jest obowiązkowe
Pytanie: Po zaistniałym zdarzeniu wypadkowym, pracownika odwieziono do lekarza, w celu udzielenia pomocy lekarskiej. Pracownika zaszczepiono szczepionką bo nie posiadał książeczki szczepień i nie był pewien czy był szczepiony. W przychodni gdzie był szczepiony, potwierdzono jego szczepienie w latach 2013 oraz w 2016 roku. Wpisu o tych szczepieniach w książeczce nie posiadał – nie zostały tam wpisane po zaszczepieniu. Czy posiadanie wpisów w książeczce szczepień jest obligatoryjne i umocowane prawnie? Jak postępować, jakie przepisy i wymogi to regulują? »
Procedury postępowania powypadkowego przy zakłuciu ostrymi narzędziami medycznymi
Pytanie: Personel medyczny jest narażony na zakłucia ostrymi narzędziami medycznymi podczas udzielania świadczeń, np. igłą do iniekcji, biopsyjną itp.. Jeżeli pracownik ulega zakłuciu to jest uraz, pracownik przechodzi badania, jest pod nadzorem Poradni Medycyny Pracy przez czas określony w procedurze poekspozycyjnej. Pracownik nie leczy się w Poradniach bo to tylko zakłucie. Jak zatem prawidłowo zakończyć postępowanie powypadkowe, jeżeli pracownik tylko był pod nadzorem Poradni Medycyny Pracy i nie stwierdzono, że pracownik zaraził się poprzez to zakłucie? Czy sporządzić protokół, a następnie przechowywać dokumentację przez 10 lat? »
Kwalifikacje sprzątających w pomieszczeniu stacji transformatorowej
Pytanie: Firmie sprzątającej zlecono zadanie (usługę) wykonania doczyszczenia posadzki w stacji transformatorowej. Co trzeba spełnić, aby praca ta była bezpieczna dla osób ją wykonujących? Czy wszystkie te osoby powinny posiadać świadectwo kwalifikacyjne? »
Zobowiązanie najemcy do sporządzenia dodatkowej Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego
Pytanie: Czy Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego obiektu może zawierać wiążący dla najemcy zapis, mówiący o obowiązku sporządzenia przez najemcę dodatkowej, własnej IBP dla części obiektu, który jest przez niego wynajmowany? »
Krótsze godziny pracy a zapewnienie pracownikom posiłków profilaktycznych
Pytanie: Zgodnie z przepisami pracodawca zapewnia posiłki pracownikom wykonującym prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej (8 godzin) efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej: 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn, 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym. W wyniku przeprowadzonych badań wydatku energetycznego. Mam pytanie jak postąpić, zgodnie z prawem, w przypadku gdy pracownik pracował w danym dniu na takim stanowisku 4 godziny, 3 godziny 2 lub inną cząstkę dnia. Musi, czy nie musi dostać posiłek, lub jego część? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol