Pytania i odpowiedzi
Wypadek drogowy w drodze z pracy do domu bez urazu a kwestia uznania zdarzenia za wypadek w drodze z pracy
Pytanie: Pracownica zgłosiła wypadek w drodze z pracy do domu - uczestniczyła w kolizji drogowej. Stojąc samochodem na skrzyżowaniu na światłach inny użytkownik ruchu uderzył w tył samochodu poszkodowanej. Na miejsce został wezwana policja, która ukarała sprawcę wypadku mandatem karnym. Poszkodowana nie udała się do żadnego lekarza ani nie posiada zwolnienia lekarskiego więc domniemam, że nie doznała żadnego urazu. Czy można to traktować jako wypadek w drodze z pracy do domu skoro nie mam potwierdzenia urazu? »
Szkolić czy nie szkolić z zakresu bhp lekarzy i terapeutów na kontrakcie?
Pytanie: Część wieloletnich pracowników zatrudnionych od kilku lat w firmie (placówka medyczna) jest na umowie kontaktowej (głównie lekarze i terapeuci). Ich głównym źródłem zarobków jest praca w jednym miejscu. Czy oni również powinni i czy mogą uczestniczyć w szkoleniach okresowych (w zasadzie rodzaj umowy kontraktowej nie wiąże ich jak etatowców)? Wychodząc z założenia, że nie są pracownikami sensu stricto jak ci na etacie, jak należy podchodzić do kwestii zmieniających się czynników zagrożenia i tym iż pracownicy ci niemal 8 godzin przebywają na swoich stanowiskach? Czy ich zadania te nie dotyczą? »
Własne modyfikacje treści karty szkolenia wstępnego
Pytanie: Czy można zmodyfikować kartę szkolenia wstępnego? Chcieliśmy umieścić zamiast lub dodatkowo w pkt. 2) **Instruktaż stanowiskowy na stanowisku pracy ............. przeprowadził w dniach .......... r. .............. (imię i nazwisko przeprowadzającego instruktaż). Po przeprowadzeniu sprawdzianu wiadomości i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy Pan (i) Jan Kowalski został (a) dopuszczony (a) do wykonywania pracy na stanowisku: konserwatora. ……….. (podpis osoby, której udzielono instruktażu*) 12.12.2017 r. Zbigniew Malinowski (data i podpis kierownika komórki organizacyjnej) oświadczenie o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym. »
Kto przekazuje do ZUS dokumenty niezbędne do uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego?
Pytanie: Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim z tytułu wypadku przy pracy. Po wyczerpaniu pełnego okresu przysługującego mu zwolnienia lekarskiego, chce skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. Jaka powinna być prawidłowa procedura? Kto powinien wysłać dokumentację by pracownik przeszedł na świadczenie rehabilitacyjne? Czy pracownik powinien zgłosić się do komórki bhp, żeby pracownik służby bhp wysłał oryginał protokołu wraz z posiadaną dokumentacją, czy to sam pracownik dostarcza posiadany egzemplarz protokołu do ZUS? Czy może powyższą kwestią zajmuje się komórka płacowa? »
Potknięcie na płaskiej równej powierzchni uraz to też wypadek przy pracy
Pytanie: Pracownica w trakcie pracy ,wstała od biurka i udała się do toalety. Idąc korytarzem źle stąpnęła lewą nogą na posadzce korytarza – posadzka w dobrym stanie – i w wyniku tego doszło do skręcenia nogi w stawie. Jak zakwalifikować to zdarzenie – jako wypadek w pracy czy wypadek traktowany na równi z wypadkiem w pracy? »
Ważność uprawnień do obsługi wózków widłowych wydanych w innym kraju
Pytanie: Czy niemieckie uprawnienia operatora wózka widłowego są ważne w Polsce? Czy pracodawca może respektować uzyskane w innych krajach niż Polska uprawnienia na maszyny, które wymagają ich przedstawienia w zakładzie pracy? Jakie są zasady? »
Powierzenie zadań służby bhp zewnętrznemu specjaliście ds. bhp tylko na mocy pisemnej umowy
Pytanie: Czy pracodawca, który nie wykonuje zadań służby bhp i nie powierzył wykonywania zadań tej służby pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy musi legitymować się umową na stałą obsługę pod względem BHP ze specjalistą spoza zakładu pracy, czy wystarczy, że zleci (umowa zlecenia, bez formy pisemnej) firmie zewnętrznej prowadzącej szkolenia i świadczącej usługi BHP poszczególne jej zadania do wykonania np. szkolenie bhp, ocenę ryzyka zawodowego, wykonanie instrukcji stanowiskowych, sporządzanie i przedstawianie analiz stanu bhp, itd.? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol