Pytania i odpowiedzi
Konsekwencje odmowy udziału w kursie uzyskiwania kwalifikacji zawodowych
Pytanie: Pracownik zatrudniony na stanowisku konserwator ma w zakresie czynności m. in.: wymianę żarówek, obsługa bezpieczników, mocowanie wyłączników i gniazd elektrycznych. Pracodawca po konsultacji z PIP i służbą BHP polecił wysłanie konserwatora na kurs tzw. SEPOWSKI – pracownik odmawia! Czy pracownik może odmówić szkolenia, kursu związanego z zakresem jego czynności? Czy można pracownika zwolnić dyscyplinarnie lub w inny sposób z powodu odmówienia polecenia służbowego? »
Kto musi przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa?
Pytanie: Mam pytanie w związku z wejściem w życie Ustawy o efektywności energetycznej, zobowiązującej przedsiębiorstwa do wykonywania okresowo audytu energetycznego. Firma zatrudniająca informatyków dzierżawi część wielokondygnacyjnego budynku. Na kim spoczywa przeprowadzanie wyżej wskazanego audytu energetycznego, na firmie, czy na właścicielu budynku? »
Jak interpretować przepis nakazujący utworzenie służby bhp w zakładzie pracy?
Pytanie: Czy w art. 23711 Kodeksu pracy nakazuje się w zakładzie tworzyć służbę bhp tylko z pracownika, pracowników zakładu, czy może to być osoba spoza zakładu, np. na umowę zlecenie lub firma zewnętrzna zajmująca się bhp na umowę o usługę? Czy np. w szkole zatrudniającej ponad 100 pracowników, ale w tym kilka osób/nauczycieli w niepełnym wymiarze – co daje np. 98 pełnych etatów – liczy się liczba pracowników czy etatów? Jak może być zakwalifikowanie przez PIP ewentualne zlecenie firmie zewnętrznej zadania służby bhp mimo przekroczenia liczby 100 pracowników? »
Co zrobić aby rozwiać wątpliwości co do faktów wypadku przy pracy?
Pytanie: Pracownik uległ wypadkowi. Doznał zaprószenia oka metalowym opiłkiem powstałym przy szlifowaniu. Pracownik podczas udzielania informacji zapewniał, że stosował okulary ochronne oraz przyłbicę ochronną nakaskową (oba środki wymagane), co potwierdził również bezpośredni świadek zdarzenia (prowadzący prace). Zespół powypadkowy uznał, że sytuacja opisana powyżej mogła się zdarzyć ponieważ nie ma 100% ochrony przed zaprószeniem oka. Niestety pracodawca wymaga od zespołu udowodnienia, że zaistniałe zdarzenie rzeczywiście mogło mieć miejsce (najlepiej poprzez wykonanie symulacji oraz przedstawienia odpowiednich obliczeń(?). W przeciwnym razie nie zatwierdzi on protokołu. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zespół powypadkowy? »
Wypadek przy pracy więźnia w czasie odbywania kary pozbawienia wolności
Pytanie: Na podstawie skierowania do pracy (w porozumieniu z aresztem) zatrudniamy więźniów z aresztu karnego. Pracownicy Ci przeszli szkolenia wstępne i stanowiskowe w naszej firmie. Ostatnio jeden z więźniów doznał wypadku przy pracy podczas dźwigania i przebywa na L4. Proszę o informację, czy w tej sytuacji ja mam to sklasyfikować jako wypadek przy pracy i czy mam przeprowadzić postępowanie powypadkowe, czy leży to po stronie zakładu karnego? »
Obowiązki w zakresie szkoleń bhp świeżo upieczonego pracodawcy
Pytanie: Pracodawca, poprzednio prowadzący samodzielnie działalność jednoosobową zorientował się, że tuż po zatrudnieniu pracowników powinien zapewnić im szkolenia wstępne bhp, sam jednak nie ma żadnego szkolenia. Kto w takim razie podpisuje jego pracownikom szkolenie bhp stanowiskowe? Czy pracodawca powinien w takim wypadku odbyć szkolenie od razu na stanowisku kierowniczym dla pracodawców, aby sam mógł realizować i podpisywać szkolenie bhp stanowiskowe swoim pracownikom? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol