Pytania i odpowiedzi
Kto przeprowadzi instruktaż pracowników obsługujących wózki jezdniowe na terenie innego pracodawcy
Pytanie: Pracę na magazynie koordynuje jedna firma, do tej firmy również należą wózki jezdniowe. Pracownicy naszej firmy sporadycznie korzystają z tych wózków widłowych. Posiadają stosowne kwalifikacje i badania lekarskie oraz dopuszczenie wewnętrzne do użytkowania wózków widłowych wydane przez firmę koordynującą. Kto powinien przeprowadzić instruktaż stanowiskowy dla kierowcy wózka naszej firmy, jeżeli u nas nie ma osoby kierującej pracownikami posiadającej stosowne uprawnienia i wiedzę a wózki są własnością firmy koordynującej? »
Co zrobić gdy pracownik nie stosuje przydzielonego mu obuwia ochronnego
Pytanie: Zgodnie z obowiązującą w zakładzie pracy oceną ryzyka i tabelą przydziału środków ochrony indywidualnej każdy pracownik ma obowiązek nosić obuwie ochronne z podnoskiem. Każdy takie obuwie otrzymuje od pracodawcy. Ostatnio jeden z pracowników, który otrzymał nowe obuwie został przyłapany podczas pracy w zwykłym obuwiu sportowym. Zapytany, twierdzi, że wydane obuwie jest niewygodne i powoduje u niego otarcia i dyskomfort. Do tej pory nie było problemów z tym modelem buta i nikt nie zgłaszał żadnych dolegliwości. Jak rozwiązać taką sytuację? W przeszłości pójście pracownikowi na rękę i wymiana obuwia nie rozwiązywało problemu. Czy można w takim przypadku zasugerować pracownikowi zakup ochronnego obuwia, spełniającego wymogi bezpieczeństwa, we własnym zakresie bez zwracania mu kosztów (nowe obuwie ochronne posiada)? »
Praca na niesprawnej drabinie – kto ponosi za to odpowiedzialność
Pytanie: Pracownik działu technicznego wykonywał prace związane z cięciem rur szlifierką kątową pracując na uszkodzonej drabinie. Podczas cięcia rur doszło do niespodziewanego wyrwania szlifierki z ręki pracownika i rozcięciu u niego zewnętrznej warstwy skóry (wypadek lekki). Czy w takim przypadku pełną odpowiedzialność za zdarzenie wypadkowe ponosi kierownik nadzorujący pracę poszkodowanego pracownika, czy pracownik decydujący się na wykonywanie czynności pracy na uszkodzonej drabinie? Czy wykonywanie czynności cięcia elementów metalowych na drabinie jest dozwolone? »
Brak recepty na okulary podczas badań profilaktycznych a refundacja zakupu okularów dla pracownika.
Pytanie: Pracownik w ramach badań okresowych, ze względu na pracę przy monitorze ekranowym, odbył również badanie okulistyczne. Na jego podstawie otrzymał zaświadczenie o konieczności stosowania szkieł korekcyjnych do pracy przy monitorze ekranowym ale bez recepty określającej jakie to mają być konkretnie szkła (bez określenia wady wzroku i doboru odpowiednich szkieł). Czy pracownik może w takim przypadku udać się prywatnie do lekarza okulisty celem dobrania szkieł do wady wzroku i obciążyć pracodawcę rachunkiem za to badanie? Czy w trakcie badania okresowego, lekarz okulista jest zobligowany do doboru szkieł korekcyjnych i wydania na nie recepty? »
Bezpieczne dojście do stanowiska przy z użyciem drabiny przystawnej
Pytanie: Czy pracownik wchodząc po drabinie przystawnej na wysokość 7 metrów, by dojść do stanowiska pracy, musi być wyposażeni w środki chroniące przed upadkiem z wysokości? Zaznaczam, że na drabinie pracownik nie wykonuje pracy, musi ją użyć ją by dojść do stanowiska pracy. »
Jeden czy może kilku pracowników służby bhp w zakładzie pracy
Pytanie: W firmie zatrudnionych jest około 800 pracowników. Na pełnym etacie zatrudniony jest tylko jeden pracownik służby bhp. Czy w takim razie potrzebne jest zatrudnienie i dodatkowy etat dla pracownika służby bhp? Jaki przepis mówi o tym? »
Kierowcy ciężarówki również należy zapewnić dostęp do wody pitnej
Pytanie: W firmie zatrudnieni są pracownicy na stanowisku kierowcy samochodów ciężarowych. Przemieszczają się na terenie kraju i poza granicami Polski. Czy taki pracownik jadący w trasę musi mieć zapewniony dostęp do wody pitnej? Czy musi mieć zapewniony posiłek? »
Zanim wyznaczysz pracownika do obsługi podkaszarki do trawy
Pytanie: Czy starczy jeśli pracownik gospodarczy podpisze mi kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej – benzyny, bo zaczął pracować z podkaszarką i oczywiście powinnam tę podkaszarkę wpisać do jego oceny ryzyka zawodowego i przeszkolić z użytkowania na podstawie opracowanej przeze mnie instrukcji obsługi? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol