Pytania i odpowiedzi
Termin na przekazanie zawiadomienia o skutkach choroby zawodowej
Pytanie: Pracownik uzyskał decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej. W związku z tym wystąpił z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie. Pracodawca przekazał dokumenty do ZUS. W najbliższym czasie pracownik pójdzie na komisję ZUS. Czy ZUS sam udziela informacji na temat długotrwałego uszczerbku na zdrowiu niezbędnego do uzupełnienia zawiadomienia o skutkach choroby zawodowej? Czy pracodawca musi sam wystąpić z zapytaniem? Jaki jest termin przekazania zawiadomienia o skutkach choroby zawodowej do Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr. med. J. Nofera w Łodzi oraz do Państwowej Inspekcji Sanitarnej? »
Wycofanie Polskiej Normy nie oznacza nieaktualności jej wytycznych
Pytanie: Za pośrednictwem PKN dowiedziałem się że norma dotyczącą szerokości dróg (PN-M-78010:1968 „Transport wewnętrzny – Drogi i otwory drzwiowe – Wytyczne projektowania”) została wycofana. W związku z tym proszę o wskazanie jakie teraz obowiązują wytyczne w tym zakresie. Jak można uargumentować pracodawcy zasadność dalszego stosowania się do wytycznych nieobowiązującej normy? »
Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy a kiedy z wypadkiem w drodze z/do pracy
Pytanie: Pracownik przyjechał do pracy. na parkingu przed bramą wjazdową do zakładu pracy przewrócił się i uległ wypadkowi. Czy takie zdarzenie należy zakwalifikować jako wypadek w drodze do pracy, czy wypadek w pracy? Z wcześniejszych wyjaśnień ekspertów przeczytałem, że droga do pracy kończy się z chwilą przekroczenie bramy zakładu pracy lub po wejściu do budynku, w którym znajduje się miejsce pracy pracownika. W tym przypadku pracownik nie przekroczył jeszcze bramy zakładu pracy. »
Przyjąć czy nie przyjmować zaświadczeń o ukończeniu szkolenia okresowego bhp wydanych po kilku miesiącach od szkolenia
Pytanie: Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego bhp zostało wydane po okresie dwóch miesięcy od daty szkolenia (data ukończenia szkolenia jest w zaświadczeniu). Czy można je zaakceptować? »
Wypadek przy pracy pracownika tymczasowego (obcokrajowca) a postępowanie powypadkowe
Pytanie: Pracownik Agencji Pracy Tymczasowej (pochodzenia ukraińskiego) wykonuje pracę u "użytkownika" na podstawie umowy zlecenie z APT. Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Do wypadku doszło prawdopodobnie z winy pracownika poszkodowanego. Po wyjściu ze szpitala poszkodowana wyjechała na Ukrainę, do domu. Nie ma możliwości przesłuchania go. Czy należy w postępowaniu powypadkowym pominąć zebranie informacji od poszkodowanego? Czy należy sporządzić kartę wypadku w oparciu jedynie o informacje uzyskane od świadków pośrednich (bezpośrednich nie było) i monitoringu? Czy należy postępowanie zawiesić? Poza tym, brak wyjaśnień poszkodowanej uniemożliwia zakładowi jednoznaczne stwierdzenie jej wyłącznej winy. »
Wypadek podczas wyjazdowej imprezy integracyjno-szkoleniowej
Pytanie: Organizujemy czasami w firmie wyjazdy integracyjno-szkoleniowe. W związku z tym mam pytanie, czy gdyby podczas takiego wyjazdu, któryś pracownik uległ wypadkowi, to czy będzie to wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy, czy w ogóle możemy to zakwalifikować jako wypadek na takim wyjeździe? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol