Pytania i odpowiedzi
Udział lekarza medycyny pracy w posiedzeniu komisji bhp
Pytanie: Pracodawca zatrudniający powyżej 250 osób powołuje więc komisję bezpieczeństwa i higieny pracy. Spotkania komisji bhp odbywają się raz na kwartał udział w nich powinien wziąć również lekarz medycyny pracy, z którym pracodawca ma podpisaną umowę o opiekę z tego zakresu. Nasza firma korzysta z dwóch różnych medycyn pracy zlokalizowanych w tej samej miejscowości co zakład. Czy w związku z tym muszą odbyć się dwa osobne spotkania z dwoma lekarzami z odrębnych placówek medycyny pracy, czy tylko jedno? »
Refundacja zakupu okularów dla pracownika z uwagi na warunki pracy
Pytanie: Czy pracodawca z własnej woli w ramach kontrolnych badań lekarskich, może wysłać pracownika na badania okulistyczne? Pracownik zatrudniony jest na stanowisku inspicjenta teatralnego, nie ma co prawda pracy przy monitorze ekranowym, ale pracownik musi pracować przez większość swego czasu pracy w półmroku tak by nie zakłócać przedstawień, przez co pogarsza mu się wzrok. Czy możemy wysłać tego pracownika na badania okulistyczne, a co za tym idzie czy możemy refundować mu zakup okularów? »
Zmiana formy zatrudnienia (umowa o pracę –umowa zlecenie –umowa o pracę) a szkolenia wstępne
Pytanie: Pracownik pracuje w zakładzie pracy 5 lat na tym samym stanowisku np. pracownik biurowy na umowę o prace. Poprosił pracodawcę by ten zatrudnił go na umowę zlecenie dalej na tym samym stanowisku (zakres obowiązków ten sam). Czy przy zatrudnieniu na umowę zlecenie trzeba temu pracownikowi robić szkolenie wstępne (ogólne i stanowiskowe )? Po pewnym czasie ten sam pracownik znowu zaczął pracować na umowie o pracę na tym samym stanowisku. Czy znowu będzie trzeba mu robić szkolenie wstępne? Co ze szkoleniem okresowym? Czy jego termin liczyć od każdej nowej umowy? Czy co 6 lat. »
W przypadku omdlenia podczas pracy również należy przeprowadzić postępowanie powypadkowe
Pytanie: Czy prowadzi się postępowanie powypadkowe w przypadku omdlenia pracownika? Pracownik nie doznał żadnych zewnętrznych obrażeń. Przyczyną omdlenia okazał się ropień na potylicy stwierdzony po badaniach w szpitalu. »
Obowiązki bhp polskiego pracodawcy wobec pracownika kierowanego do pracy w Polsce przez pracodawcę z innego kraju.
Pytanie: Pracodawca z USA deleguje swojego pracownika do wykonania pracy u pracodawcy polskiego (na terenie jego zakładu). Jakie warunki pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy należy zapewnić temu pracownikowi. Czy mają tu zastosowanie zapisy zawarte w Kodeksie pracy? Czy wymagane i posiadane (zgodnie z przepisami obowiązującymi w USA) uprawnienia, badania lekarskie, szkolenia itp. są ważne na terenie RP? »
Zakres obowiązków kierowcy a rozładunek i załadunek z użyciem wózków podnośnikowych
Pytanie: Czy kierowca delegowany poza granice kraju (UE,EFTA) nie posiadający uprawnień do obsługi wózków podnośnikowych ma obowiązek dokonywania rozładunku/załadunku, u różnych kontrahentów, towaru za pomocą wskazanych wózków? Czy ma prawo odmówić wykonywania tych prac? Jeżeli dojdzie do wypadku lub wyrządzenia szkody to kto będzie ponosił za to odpowiedzialność? »
Wypadek pracownika dojeżdżającego do miejsca wykonywania obowiązków na terenie UE
Pytanie: Jeżeli pracownik udaje się własnym samochodem do miejsca wykonywania swoich obowiązków na terenie UE i ulegnie wypadkowi drogowemu, jaki będzie to rodzaj wypadku? Wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy, czy w drodze do pracy lub z pracy? »
Oznaczenie schodów w budynkach użyteczności publicznej
Pytanie: Czy schody w budynku urzędu muszą być oznaczone żółto-czarnymi pasami? Schody służą pracownikom oraz klientom urzędu (budynek jest trzykondygnacyjny). Jeżeli tak, to jak prawidłowo należy je oznaczyć? Np. pierwszy i ostatni stopień schodów? »
Sprawdź, komu można powierzyć prowadzenie spisu substancji chemicznych i rejestru kart charakterystyki mieszanin niebezpiecznych stosowanych w zakładzie pracy
Pytanie: Kto może wpisywać mieszaniny niebezpieczne do rejestru kart charakterystyki mieszanin niebezpiecznych i co należy ująć przy opisie? Czy dołączyć należy opis z etykiety; czy istnieje wzór dokumentu rejestru kart charakterystyki, czy tworzy się je samodzielnie? »
Przeprowadzenie szkolenia bhp na polecenie przełożonego
Pytanie: Czy pracownik ma obowiązek wykonywać polecenia przełożonych nie wynikające z jego zakresu obowiązków określonych w umowie o pracę oraz z charakteru jego stanowiska, ale do wykonania których posiada wiedzę I umiejętności? Np. pracownik zatrudniony jako magazynier posiadający kwalifikacje do pełnienia obowiązków służby bhp otrzymuje polecenie przeprowadzenia szkolenia wstępnego. »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol