Pytania i odpowiedzi
Mycie okien a instruktaż stanowiskowy
Pytanie: Czy pracownik pracujący na drabinie na wysokości poniżej 2m, bez konieczności wychylania się, musi zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bhp przejść za każdym razem instruktaż stanowiskowy? Jak to wygląda w przypadku pracy Pani sprzątającej, która myje okno na I piętrze stojąc na drabince (wewnątrz budynku) o wysokości 50 cm i aby je umyć od zewnętrznej strony musi je otworzyć? »
Samodzielny audyt spełniania minimalnych wymagań przez maszynę czy zlecać go firmie zewnętrznej
Pytanie: Przed wykonaniem pracy dotyczących spełnienia wymagań minimalnych na maszynie musimy przeprowadzić audyt bezpieczeństwa tej maszyny. Czy taki audyt możemy sami wykonać, czy powinniśmy zlecić go firmie zewnętrznej? Jak wygląda to z punktu widzenia prawa? »
Brak urazu – sporządzać czy nie protokół powypadkowy
Pytanie: Pracownica zgłosiła wypadek w pracy, pracodawca pojechał do lekarza z poszkodowaną celem stwierdzenia obrażeń i udzielenia zwolnienia lekarskiego. Lekarz jednak orzekł, że pracownicy nic się nie stało, nie ma urazu i nie daje jej zwolnienia lekarskiego. Jak powinien postąpić pracodawca, czy ma sporządzać protokół powypadkowy? Jak należy postąpić i gdzie i w jakiej formie to odnotować? »
Zmiana wykazu prac niebezpiecznych dla kobiet w ciąży a normy dźwigania dla kobiet
Pytanie: 19 kwietnia 2017r. ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Rozporządzenie to z dniem 1 maja 2017r. zastępuje rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996r. W takim przypadku po 1 maja 2017r. jakie ciężary będzie mogła przenosić kobieta, która nie jest w ciąży lub nie karmi dziecka piersią. Czy będzie traktowana jako pracownik zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych? »
Jak należy transportować po terenie zakładu gazy techniczne
Pytanie: W jaki sposób albo na podstawie jakich przepisów (bo chyba nie ma regulacji w tym zakresie) zgodnie z prawem wykonywać transport wewnątrzzakładowy gazów technicznych (gazy spawalnicze: tlen, acetylen, mieszanka argonu z dwutlenkiem węgla, propan-butan) w ilościach niewymagających od kierowców pojazdów czy operatorów wózków widłowych uprawnień ADR (czyli w ograniczonej ilości tzn. kilka butli na jeden ładunek? Czy można przewozić gazy techniczne samochodami dostawczymi w pozycji leżącej? Jeśli tak to jakie obowiązują zasady bezpieczeństwa? Czy można przewozić gazy techniczne wózkiem widłowym np. w koszu do transportu gazów w pozycji pionowej? Czy istnieją jakieś inne bezpieczne, a dopuszczalne rozwiązania? Dodam, że chodzi o transport na odległość od kilkuset metrów do kilkunastu kilometrów, po drogach wewnątrzzakładowych i publicznych. »
Praca na rusztowaniu lub w podnośniku koszowym jest pracą na wysokości
Pytanie: Jak należy rozumieć w praktyce sformułowanie dotyczące prac na wysokości: "wyposażona w stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości"? Czy balustrada 1,1 m z poprzeczką i krawężnikiem pełni taką funkcję? Czy w związku z powyższym praca na rusztowaniu lub w podnośniku koszowym traktowane są jako prace na wysokości? »
Jak zakwalifikować wypadek pracownika udającego się na uczelnię, któremu pracodawca udzielił zgody na studiowanie w czasie pracy?
Pytanie: Pracownica za zgodą pracodawcy podjęła studia stacjonarne. Pracodawca zapewnia zwolnienie na 1dzień w tygodniu z całości lub z części dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny, by przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Pracownica w dniu przyznanym wyjechała z domu na zajęcia i idąc na nie doznała wypadku? Czy takie zdarzenie będzie wypadkiem w drodze…? »
Połamana proteza a wypadek przy pracy
Pytanie: Pracownik dźwigając worki o wadze 60kg (po 30kg jeden), potknął się o leżące przewody elektryczne w przejściu – polecenie służbowe. Upadając na prawą stronę złamał w dwóch miejscach protezę kończyny dolnej. Lekarz nie stwierdził innego urazu. Jak zakwalifikować takie zdarzenie? »
Młodociany pracownik przyuczany do wykonywania zawodu też podlega szkoleniom bhp
Pytanie: Pracownik młodociany jest zatrudniony w warsztacie samochodowym – umowa o pracę na okres 3 lat celem przyuczenia do zawodu (równolegle nauka w szkole zawodowej). Czy w zawiązku z tym takiego pracownika młodocianego obejmuje tylko szkolenie wstępne, czy również okresowe? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol