Pytania i odpowiedzi
Wcześniejsze skierowanie na badania okresowe z uwagi na pogarszający się wzrok
Pytanie: Pracownica pracuje na stanowisku administracyjno-biurowym. Pracuje przy monitorze ekranowym 8 godzin, wszelkie przerwy są zapewnione. Pracownica chodzi na co dzień w okularach. W czasie okresowych badań lekarskich w styczniu 2016, lekarz medycyny pracy zapisał w orzeczeniu - praca w okularach przy monitorze ekranowym. Pracownica wykorzystała receptę i pracodawca zwrócił koszty wykonania okularów. Kolejny termin badań okresowych to styczeń 2018. W tym momencie pracownica skarży się na ból oczu, pieczenie, mówi, że słabo widzi. Chciałaby od pracodawcy kolejne skierowanie na badania, aby pójść do okulisty. Z punktu widzenia działu BHP, nie widzę przeciwwskazań. Pracownica we własnym zakresie wykonała badania wykluczające cukrzycę, zmiany w tarczycy. Dział kadr twierdzi, że to precedens i skierowania nie wyda i pracownica ma czekać do kolejnych badań okresowych. Czy słusznie? »
Brak doświadczenia i wiedzy kierownika a prowadzenie instruktażu stanowiskowego
Pytanie: W zakładzie pracy zatrudniony jest pracownik, który wykonuje prace powyżej 3 m. Pracownik otrzymał zaświadczenie lekarskie, że może wykonywać prace na wskazanych wysokościach. W związku z tym pracownik podlega szkoleniu wstępnemu BHP. Kto może wykonać instruktaż stanowiskowy jeśli bezpośredni przełożony nie czuje się na siłach przeprowadzić takiego szkolenia. Czy szkolenie wstępne stanowiskowe może wówczas wykonać i pisemnie potwierdzić pracownik nie należący do osób kierujących pracownikami ale mający doświadczenie i zasób wiedzy w tym kierunku oraz kurs zewnętrzny do pracy na wysokościach? »
Czy ze szkolenia wstępnego należy sporządzić listę obecności oraz protokół poegzaminacyjny
Pytanie: Ze szkolenia okresowego musimy sporządzić listę obecności, sprawdzian wiedzy oraz protokół z egzaminu. A jak to jest ze szkoleniem wstępnym. Czy również musi być lista obecności i protokół? Instruktaż stanowiskowy musi zakończyć się egzaminem np. test, ale czy potrzebny jest protokół i lista obecności? Czy wystarczy test wiedzy i podpis na karcie szkolenia wstępnego, która przechowywana jest w aktach pracownika? »
Zwrot za okulary dla pracownika rozpoczynającego pracę
Pytanie: Pracownik został skierowany na badania wstępne i w związku z tymi badaniami otrzymał zaświadczenie uprawniające do zwrotów kosztów za okulary. Czy pracodawca ma obowiązek zwrotu tych kosztów? Czy jeżeli pracownik rozpoczyna pracę już z wadą wzroku to istnieje konieczność refundacji, czy też zwrot obowiązuje dopiero przy stosownym oświadczeniu podczas badań okresowych lub kontrolnych? Czy istnieje w takim wypadku możliwość zwrócenia się o refundację do poprzedniego pracodawcy, u którego faktycznie nastąpiła wada wzroku? »
Co można zrobić gdy pracownik przynosi zaświadczenie lekarskie odnośnie stosowania środków ochrony indywidualnej?
Pytanie: Pracownik przedstawił pracodawcy zaświadczenie lekarskie, że nie może nosić hełmu ochronnego. Stanowisko, na którym zatrudniony jest wymieniony pracownik, znajduje się na hali produkcyjnej, gdzie ze względów bezpieczeństwa noszenie hełmów ochronnych jest obowiązkowe – transport przy pomocy suwnic. Czy w tym wypadku pracodawca może:a) Wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę?b) Zatrudniać dalej pracownika i zezwolić mu na pracę bez wymaganego hełmu ochronnego?c) Odebrać oświadczenie od pracownika, że pracownik pracuje bez hełmu ochronnego na swoją odpowiedzialność? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol