Pytania i odpowiedzi
Wskazywanie wysokości w skierowaniu na profilaktyczne badania lekarskie przy pracy powyżej 3m
Pytanie: Czy w skierowaniu na badania profilaktyczne pracownika, który pracuje na wysokości należy wskazać, czy jest to praca do 3 m., czy powyżej 3 m.? Czy wystarczy samo zaznaczenie, że pracownik pracuje na wysokości? »
Zatrudnieni na zlecenie a rejestr pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych
Pytanie: Czy w rejestrze pracowników narażonych na działanie szkodliwego czynnika biologicznego zakwalifikowanego do 3 lub 4 grupy zagrożenia należy ujmować również osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych (np. umowa zlecenie)? »
Zapomniałeś o szkoleniu bhp? Natychmiast napraw swój błąd
Pytanie: Jakie czynności powinny być podjęte w przypadku, gdy pracodawca nie zlecił przeszkolenia pracownika za stanowisku robotniczym przed dopuszczeniem go do pracy, a ten obowiązek przypomniał mu się np. dopiero po miesiącu od zatrudnienia? Jak można skutecznie uzasadnić tą sytuację? »
Kto wskazuje wypadek pracownika przysłanego przez Agencję Pracy Tymczasowej w informacji IWA do ZUS?
Pytanie: Nasza firma korzysta z pracowników z Ukrainy zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia w Agencji Pracy Tymczasowej. Doszło do wypadku przy pracy. Nasza firma sporządziła kartę wypadku. Która firma powinna zarejestrować te wypadki w rejestrze i przechowywać tę dokumentację? Kto powinien wskazać te wypadki w IWA? Ponadto proszę o wyjaśnienie, czy można traktować sprawę jako zakończoną w sytuacji gdy Ukraińcy wyjechali w nieznane i nie odebrali karty wypadku, jak również nie zapoznali się z nią? »
Szkolenia bhp z pierwszej pomocy i ochrony ppoż. w formie e-learningu
Pytanie: Czy można przeprowadzić szkolenia z pierwszej pomocy oraz ppoż. on-line? Czy przy zaświadczeniu ze szkolenia on-line, muszą być wypisane czas poświęcony na to zagadnienie (tak jak to jest w rozporządzeniu)? Ponieważ tak naprawę nikt nie jest wstanie sprawdzić, kto, ile godzin siedział przed monitorem? »
Kaski czy hełmy ochronne – czy to to samo?
Pytanie: Pracownicy pracujący na statkach (wykonują badania naukowe), otrzymują ŚOI, między innymi są to kaski ochronne. Przy realizacji nowego projektu dostaliśmy informację od zleceniodawcy, że wymaga hełmów z czteropunktowym zapięciem pod brodą. Co oznacza określenie " hełm czteropunktowy"? Czy są jakieś przepisy regulujące, kiedy stosujemy hełmy dwupunktowe, a kiedy czteropunktowe? Spotykam dwa nazewnictwa dla środków ochrony głowy - hełm ochronny i kask ochronny – czy to jest to samo? Czy każdy z nich stosujemy w innych sytuacjach? »
Co stanowi podstawę refundacji pracownikowi kosztów zakupu okularów korekcyjnych
Pytanie: Na podstawie jakiego dokumentu pracownik powinien otrzymać zwrot kosztów za zakup okularów korygujących wzrok? Czy na podstawie orzeczenia lekarskiego lekarza medycyny pracy, w którym zapisał zalecenie – praca przy monitorze ekranowym w szkłach korekcyjnych, czy na podstawie zaświadczenia od lekarza specjalisty chorób wzroku (okulisty), który zaleca również pracę przy monitorze ekranowym w szkłach korekcyjnych? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol