Pytania i odpowiedzi
Jak sprawdzić właściwości rakotwórcze lub mutagenne substancji – leki cytostatyczne
Pytanie: Gdzie i jak mogę sprawdzić czy dana substancja ma właściwości rakotwórcze lub mutagenne? Posiadam wykaz leków cytostatycznych stosowanych w moim zakładzie wraz z ich numerami CAS, a danych potrzebuję do informacji sporządzanej i wysyłanej do inspektora PIP i PIS. »
Nie można przekazywać orzeczeń lekarskich pracowników o zdolności do pracy zleceniodawcom
Pytanie: Jesteśmy firmą usługową - często realizujemy więc zadania jako podwykonawca. Firmy zlecające nam te zadania wymagają oświadczeń od nas o wypełnianiu przepisów bhp. I tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Są jednak i takie wymagania, aby przedłożyć kserokopie badań lekarskich pracowników. Jak to się ma do ochrony danych osobowych? Czy jesteśmy do tego zobowiązani? »
Badania „sanepidowskie” pracowników domu pomocy społecznej
Pytanie: Czy osoby pracujące w domu pomocy społecznej, przy pensjonariuszach: pielęgniarki, fizjoterapeuci, pokojowe, opiekun medyczny oprócz badań przeprowadzonych przez lekarza medycyny pracy, powinny posiadać tzw. książeczki sanepidowskie? »
Godzinowe czy dziennie zwolnienie z uwagi na opiekę nad dzieckiem
Pytanie: Pracownica korzysta z przerwy na karmienie dziecka (wychodzi z pracy godzinę szybciej - za zgoda pracodawcy). Korzysta również z godzinowej opieki nad dzieckiem. Praca w zakładzie odbywa się w godzinach 7-15. Pracownica we wniosku o opiekę nad dzieckiem napisała, że chce wybrać 7h tytułem opieki nad dzieckiem w godz. od 7-14 (czyli cały dzień jej pracy). Czy pomimo, że korzysta z godzinnej przerwy na karmienie dziecka powinna wpisać we wniosku o opiekę nad dzieckiem 8 h (ponieważ jej doba pracownicza wynosi 8 h, a nie 7h)? »
Stanowisko spawacza w sprawozdaniu Z 10
Pytanie: W zakładzie pracy występuje stanowisko pracy spawacza, jednakże nigdy nie było przeprowadzonych badań środowiskowych promieniowania optycznego na stanowisku spawacza. Wiadomo jednak, że bez środków ochrony indywidualnej taka praca jest niemożliwa. Czy zatem należy zatrudnionych na stanowisku spawacza, z tzw. "automatu", uwzględnić jako pracowników pracujących w przekroczeniach MDE w sprawozdaniu Z10, mimo iż nie było to potwierdzone badaniami środowiskowymi? Czy dopiero wtedy należy ich wykazać jako pracujących w przekroczeniu MDE, kiedy zlecone badania środowiskowe w zakładzie pracy potwierdzą przekroczenia MDE? »
Wstępne badania lekarskie pracowników samorządowych przenoszonych do pracy między jednostkami
Pytanie: Czy w przypadku przeniesień służbowych pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych oraz robotniczych z jednej jednostki samorządowej do drugiej jednostki samorządowej na zasadzie porozumienia pracodawców samorządowych, należy przeprowadzić wstępne badania lekarskie? Pracownicy będą wykonywać ten sam zakres czynności, nie będzie przerwy w zatrudnieniu. Zmianie ulegnie miejsce wykonywania pracy oraz ewentualnie nazwa stanowiska. Co w przypadku pracownika podejmującego zatrudnienie na stanowisku Specjalisty ds. BHP posiadającego aktualne zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań lekarskich jako Starszy Inspektor ds. BHP (orzeczenie z zakładu pracy np. Spółdzielnia mieszkaniowa do pracodawcy samorządowego)? »
Jaka jest rola pracodawcy w przypadku odmowy uznania zdarzenia za wypadek przy pracy przez ZUS
Pytanie: Proszę o poradę odnośnie następującej sytuacji. ZUS nie uznał pracownikowi zdarzenia jako wypadku przy pracy uzasadniając to tym, że w wywiadzie lekarskim pracownik poinformował lekarza, iż do urazu doszło w domu. W tym momencie ZUS ma rację. Niemniej jednak zdarzenie miało miejsce w pracy, co zostało ustalone przez zespół powypadkowy. Pracownik tłumaczy się, że nie istotne jest co powie lekarzowi, dla niego ważne było tylko to żeby uratował mu palec. Pracownikowi w ZUS powiedziano iż nie ma szans na zmianę decyzji. W dokumentach mam zdarzenie zarejestrowane jako wypadek przy pracy (o decyzji ZUS wiem od pracownika). Czy w związku z tą sytuacją mam podejmować jakieś działanie i ewentualnie jakie? Czy zostawić to pracownikowi? »
Co może zrobić pracodawca widząc zły stan psychiczny pracownika
Pytanie: Jeden z pracowników w firmie zatrudniony jest na stanowisku kierowcy-mechanika. Ostatnio jego kierownik zauważył, że pracownik jest nieobecny i zamyślony. Całkiem niedawno zmarła mu najbliższa osoba jego stan psychofizyczny jest nienajlepszy. Trafił na zwolnienie lekarskie do poradni psychologicznej. Jakie są obowiązki pracodawcy w takiej sytuacji? Czy może przesunąć pracownika do wykonywania tylko obowiązków mechanika? Czy może skierować na dodatkowe badania i konsultacje z lekarzem medycyny pracy w celu ustalenia czy może wykonywać czynności jako kierowca? »
Instrukcja maszyny (DTR) a instrukcje bhp w Systemie ISO
Pytanie: Aby nie rozbudowywać sztucznie Systemu ISO Główny Specjalista ds. Jakości ma zamiar wykorzystać (podobno ma takie prawo) instrukcję producenta jako załącznik do instrukcji zaproponowanej przez zarządzającego. Jak to się ma do przepisów bhp, że instrukcja techniczno-ruchowa producenta nie może być instrukcją stanowiskową bhp ale może być materiałem posiłkowym do jej opracowania? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol