Pytania i odpowiedzi
Przy bardzo niskich temperaturach podczas pracy na zewnątrz potrzebna jest kurtka jako odzież ochronna
Pytanie: Proszę o wyjaśnienie tematu w zakresie przydziału odzieży ochronnej dla pracownika, który w okresie zimy przemieszcza się dorywczo między budynkami przewożąc detale na potrzeby produkcji. Czy wykonując taką pracę i posiadając odzież roboczą oraz polar pracownika należy dodatkowo uposażyć w kurtkę zimową? »
Jak dokonać oceny zgodności i nadać certyfikat CE maszynie sprowadzanej z Chin
Pytanie: Jako firma produkcyjna chcemy zakupić maszynę z Chin. Producent nie ma upoważnionego przedstawiciela na terenie UE, więc nie może tym samym wykonać oceny zgodności i nadać certyfikatu CE. Czy jako strona kupująca i przyszły użytkownik możemy wykonać, wewnętrznie u nas w firmie, ocenę zgodności dla takiej maszyny i nadać jej certyfikat CE? Jeśli tak, to jakie dokumenty musimy otrzymać wraz z maszyną, aby móc prawidłowo przeprowadzić proces certyfikacji? »
Wypłacanie ekwiwalentu za odzież roboczą nie zwalnia pracodawcy z obowiązku nadzoru nad jej jakością
Pytanie: W zakładzie pracy wypłacany jest ekwiwalent za używanie przez pracownika własnej odzieży roboczej i obuwia roboczego. W takim razie czy pracownik, który otrzymał ekwiwalent musi kupić sobie własną odzież, która musi spełniać wymagania bhp lub czy może chodzić w innym własnym ubraniu? Czy w przypadku wypłaty ekwiwalentu z pracodawcy schodzi obowiązek sprawdzenia, czy odzież kupiona przez pracownika spełnia wymagania bhp? Czy jednak pracodawca musi skontrolować w jakiej odzieży pracownik pracuje? »
Obowiązki pracodawcy wobec pracownika zatrudnionego przez zagraniczny oddział firmy skierowanego do pracy w Polsce
Pytanie: Firma posiada Oddział w Polsce oraz w Anglii. Pracownik jest zatrudniony w Anglii, jednak został oddelegowany na rok do pracy w siedzibie znajdującej się w Polsce. W Anglii został zatrudniony zgodnie z przepisami obowiązującymi u nich. Czy w momencie gdy wykonuje prace w siedzibie w Polsce, pracodawca ma obowiązek wysłać go na badania wstępne oraz przeprowadzenie szkolenia wstępnego (instruktaż ogólny oraz stanowiskowy)? Czy dodatkowo jakieś dokumenty należy przygotować jeżeli taki pracownik ma świadczyć pracę w siedzibie firmy w Polsce? »
Od 1 stycznia 2017 r. samozatrudniony specjalista ds. bhp musi prowadzić rejestr godzin wykonywanej pracy
Pytanie: Czy samozatrudniony specjalista ds. bhp musi prowadzić rejestr godzin usług? Jedni klienci są "jednorazowymi" a inni na podstawie umowy ryczałtowej. Czy można więc czas wykonania usługi zamieścić na rachunku (fakturze) w rubryce: miara, ilość, liczba? Przy obsłudze miesięcznej od 15 - 20 klientów prowadzenie rejestrów dla każdego z nich jest znaczą uciążliwością. »
Kto ma prać odzież roboczą skażoną materiałem biologicznym
Pytanie: Czy pracownicy, mający kontakt ze ściekami mogą samodzielnie prać odzież roboczą? Nadmieniam, iż pracownicy są poddawani szczepieniom na WZWA, tężec i dur brzuszny. Czy występowanie takich czynników biologicznych spełnia warunki materiału biologicznie zakaźnego, o czym mowa w art. 23710 Kodeksu Pracy? »
Samodzielne badanie stężenia gazów przy pomocy detektora
Pytanie: Chcielibyśmy zakupić detektor by badać stężenia – głównie tlenu, w zbiornikach – by określić czy można wejść do zbiornika. Czy wystarczy kupić i kalibrować u producenta, zgodnie z kartą co pół roku, taki detektor, czy należy mieć dodatkowe uprawnienia, kwalifikacje do wykonywania takich pomiarów? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol