Pytania i odpowiedzi
Obowiązki i prawa pracodawcy w przypadku stwierdzenia choroby zawodowej u pracownicy.
Pytanie: Pracownica pracowała od 1984 do 2007 jako szwaczka i punktowaczka. Następnie od 2010 do chwili obecnej jako pakowaczka. Praca polegała na układaniu pojedynczych opakowań z bardzo lekkim produktem w kartonie, a następnie zaklejeniu go. W ubiegłym roku pracownica otrzymała orzeczenie lekarskie z WOMP o rozpoznaniu choroby zawodowej: przewlekłe choroby układu ruchu wywołane sposobem wykonywania pracy. Z czym to się wiąże dla naszej firmy jako aktualnego pracodawcy? Czy biorąc pod uwagę poprzedni okres zatrudnienia choroba wystąpiła wskutek pracy u obecnego pracodawcy? Co może dać odwołanie się od decyzji WOMP? »
Jak długo w czasie mogą być rozciągnięte szkolenia bhp?
Pytanie: Czy szkolenie okresowe dla pracodawcy, w formie samokształcenia kierowanego, może trwać 6 miesięcy? Jaką datę należy wpisać w zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia okresowego dla pracodawców – dzień zaliczenia egzaminu? Od kiedy (której daty) liczy się okres 5 lat ważności szkolenia okresowego bhp w takim przypadku? »
Z jaką częstotliwością aktualizować karty charakterystyki?
Pytanie: Co jaki okres powinna być aktualizowana karta charakterystyki substancji niebezpiecznej? Jeśli producent nie dokonał aktualizacji w ciągu roku lub dwóch lat to, czy taką kartę można uznać za aktualną według przepisów? A może karta powinna być z każdym nowym rokiem aktualizowana? »
Czy przy zatruciu gazami pożarowymi przez strażaka OSP możemy mówić o urazie?
Pytanie: Strażak OSP podczas pożaru budynku podtruł się gazami pożarowymi. Miał zawroty głowy, nudności itp. i w związku z powyższym został zabrany do szpitala. Po badaniach na SOR nie wymagał hospitalizacji. W dokumentacji medycznej, wydanej przez SOR szpitala, nie ma mowy o urazie oraz nie stwierdzono negatywnego wpływu na jego zdrowie. Czy w tym przypadku mamy do czynienia z urazem? »
Brak miejsca na kolejne instruktaże w karcie szkolenia wstępnego – co dalej?
Pytanie: Co zrobić w sytuacji, gdy pracownik ma mieć trzeci instruktaż stanowiskowy, a w karcie szklenia wstępnego, zgodnie ze wzorem karty z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, jest miejsce tylko na 2 instruktaże? Czy należy wydrukować całą kartę szkolenia wstępnego i wypełnić ponownie część dotyczącą instruktażu stanowiskowego, czy też można wprowadzić w firmie dokument, który będzie zawierał tylko część dotycząca instruktażu stanowiskowego? »
Przeniesienie pracownika do innego zakładu pracy wymaga ponownego szkolenia wstępnego bhp
Pytanie: Będziemy przenosić pracownika do naszej drugiej firmy (na to samo stanowisko). Czy w związku z tym musimy ponownie poddać przenoszonego pracownika szkoleniu wstępnemu bhp, czy też szkolenia które posiada obecnie będzie aktualne? »
Sprawdź, czy możesz kierować pracowników tymczasowych do prac szczególnie niebezpiecznych
Pytanie: Czy pracownicy tymczasowi, w rozumieniu ustawy o zatrudnieniu tymczasowym oraz rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp, mogą wykonywać prace szczególnie niebezpieczne związane z użyciem substancji sklasyfikowanych jako stwarzające zagrożenie dla zdrowia lub życia? Czy zachodzi tu sprzeczności z powyższymi przepisami? »
- « pierwsza
- «
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol