Pytania i odpowiedzi
Prawo do odszkodowania z tytułu doznanego urazu podczas wypadku w drodze z pracy do domu
Pytanie: Pracownik zgłosił wypadek w drodze z pracy do domu. Na miejsce zdarzenia wezwano karetkę pogotowia, która zabrała poszkodowanego do szpitala i po udzieleniu pomocy medycznej wydana została karta informacyjna. Świadkiem wypadku był ochroniarz, który wezwał karetkę pogotowia. Pracownik miał się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu po ewentualne zwolnienie L-4. Czy jeżeli takie zwolnienie nie zostanie wystawione, to po sporządzeniu karty wypadku pracownik ma prawo do odszkodowania z tytułu doznanego urazu? Jeżeli tak, to od kogo i jakie trzeba złożyć dokumenty oraz kto je ma złożyć - poszkodowany czy pracodawca? »
Skład zespołu powypadkowego a brak społecznego inspektora pracy oraz wybranego przedstawiciela pracowników w firmie
Pytanie: Firma X zatrudnia ponad 400 pracowników. W firmie nie ma związków zawodowych zatem nie ma społecznego inspektora pracy. Jest wybrany przedstawiciel pracowników. Przedstawiciel pracowników odchodzi z firmy w pierwszych dniach marca 2012r. W międzyczasie dochodzi do wypadku przy pracy, kto powinien wchodzić w skład zespołu powypadkowego i jakie formalności muszą być zachowane aby nie przedłużać postępowania powypadkowego, a zarazem być zgodnym w wymaganiami prawnymi? Co w przypadku kiedy doszło do wypadku przy pracy, a w skład zespołu powypadkowego wchodzi właśnie przedstawiciel pracowników, który kończy prace w firmie? Postępowanie powypadkowe nadal trwa i z pewnością nie zakończy się przed odejściem przedstawiciela pracowników. Co w takim przypadku pracodawca powinien zrobić, jeżeli wybory nowego przedstawiciela pracowników są planowane pod koniec marca? Kto w takim przypadku powinien wchodzić w skład zespołu powypadkowego? »
Brak świadków wypadku przy pracy a kwestia przyznania przez ZUS jednorazowego odszkodowania
Pytanie: Mam przyznany wypadek przy pracy ale brak naocznych świadków wypadku przy pracy. Czy wpłynie to na jednorazowe odszkodowanie z ZUS? Czy gdyby znaleźli się przypadkiem znajomi, którzy mnie widzieli, a ja ich nie widziałem w czasie wypadku, to mogę z opóźnieniem podać ich jako świadków wypadku przy pracy? »
Termin oficjalnego zgłoszenia wypadku przy pracy a wszczęcie postępowania powypadkowego
Pytanie: W zakładzie pracy wydarzył się wypadek przy pracy: pracownik potknął się o paletę, upadł, doznał urazu nogi i w wyniku zdarzenia przebywał 3-tyg. na zwolnieniu lekarskim. Tuż po zdarzeniu o całej sytuacji poinformowany został kierownik dyżurny, który odesłał poszkodowanego do lekarza. Oficjalne (pisemne) zgłoszenie wypadku przy pracy nie zostało jednak przez poszkodowanego dokonane niezwłocznie po wypadku, lecz dopiero po powrocie ze zwolnienia lekarskiego (nadmienię jeszcze że w dniu wypadku oraz przez kolejne 2 tygodnie zakład pracy nie miał zatrudnionego bhp-owca). Czy w związku z zaistniałą sytuacją i oficjalnym zgłoszeniu wypadku przy pracy po upływie 3 tygodni, wszczynanie postępowania powypadkowego jest zgodne z prawem i nie stanowi znaczącego naginania prawa? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol