Pytania i odpowiedzi
Jak zakwalifikować wypadek podczas delegacji w trakcie wykonywania obowiązków służbowych?
Pytanie: Pracownik został oddelegowany wraz z kierownikiem działu, w godzinach pracy, do innego zakładu pracy. Jego zadaniem było uruchomienia maszyny, którą zakład zaprojektował i wykonał. Podczas prac związanych z uruchomieniem obrabiarki na terenie zakładu, który zakupił maszynę, doszło do wypadku jednego z oddelegowanych pracowników. Obaj mieli polecenie służbowe na wyjazd poza teren zakładu. Czy takie zdarzenie należy zakwalifikować jako wypadek przy pracy, czy raczej wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy? »
Kto ma prowadzić szkolenia bhp pracowników tymczasowych z Ukrainy?
Pytanie: Za pośrednictwem agencji zatrudnienia pracują u nas osoby z Ukrainy. Umowę podpisaliśmy z agencją. Nie są wiec naszymi pracownikami. Przy podjęciu pracy przeprowadzamy instruktaż ogólny i stanowiskowy. Do kogo należy przeprowadzanie szkoleń okresowych bhp i ppoż? »
W jakim języku zapewnić szkolenie bhp oraz instrukcje bhp dla pracownika obcojęzycznego
Pytanie: Jak powinno wyglądać szkolenie bhp dla pracownika z Ukrainy? Czy takie szkolenie powinno odbyć się po polsku, czy w języku pracownika zatrudnionego? Ponadto pracodawca zapoznaje takiego pracownika z instrukcjami bhp i oceną ryzyka zawodowego. Czy te dokumenty także należało by przetłumaczyć, jeżeli pracownik nie zna języka polskiego? »
Praca w gnieździe regału a praca na wysokości
Pytanie: Czy pracę w gnieździe regału stojącego w hali, na wysokości powyżej 2m od podłoża, należy traktować jako prace na wysokości? Jeżeli tak, to jakie wymagania bezpieczeństwa należy spełnić, aby w pełni zabezpieczyć pracowników przed upadkiem? Powierzchnia na jakiej wykonywana jest praca, została osłonięta z 3 stron i ustawiona odpowiednio stabilnie. »
Jak zakwalifikować wypadek w drodze powrotnej z miejsca wykonywania zadania do miejsca pracy zdalnej?
Pytanie: Pracownik nadleśnictwa pełniący funkcję kontrolną uległ wypadkowi podczas wysiadania z samochodu prywatnego używanego do celów służbowych. Zdarzenie miało miejsce na ternie posesji poszkodowanego. Uraz w postaci złamania w okolicach kostki. Po wykonaniu czynności kontrolnych w terenie, pracownik zjechał do domu, gdzie zgodnie z zaleceniami pracy zdalnej, ma przygotowane stanowisko komputerowe i raportuje w systemie wyniki kontroli. Zdarzenie miało miejsce w czasie trwania regulaminowych godzin pracy. Czy zaistniałe zdarzenie należy uznać jako wypadek w drodze z pracy, czy też zgodnie z zaleceniami wykonywania pracy zdalnej poza biurowcem nadleśnictwa, uznać jako wypadek w pracy? »
Co powinna zawierać ocena ryzyka zawodowego w związku z występowaniem czynnika chemicznego?
Pytanie: Zgodnie rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych pracownik zobowiązany jest do zapoznania się z kartami charakterystyki produktów wymienionych w instrukcji. Co ustawodawca rozumiem pod pojęciem "instrukcja"? Czy powinnam sporządzić załącznik do ORZ, w którym będą znajdować się założenia z 8 punktów, które są ujęte w rozporządzeniu? Jak mam interpretować punkt "niebezpieczne właściwości czynnika chemicznego"? Jakie informacje należy wpisać w tym punkcie z karty charakterystyki? Czy są to zagrożenia "H", czy może inne? Czy w takiej instrukcji powinnam ująć piktogramy dotyczące zagrożeń? »
- « pierwsza
- «
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol