Pytania i odpowiedzi
Wypadek drogowy w czasie podróży do miejsca pracy wypadkiem przy pracy
Pytanie: Pracownik na stanowisku kierowniczym pracował w godz. 7.15 do 15.15 Dzień wcześniej z oddziału spółki (stanowiska pracy) wrócił do siedziby firmy w innym mieście, aby załadować urządzenie. Następnego dnia o godz.6.30 z załadowanym urządzeniem wyjechał z siedziby firmy do oddziału spółki. O godz.6.30 miał wypadek drogowy. Czy wypadek należy uznać za wypadek przy pracy, czy w drodze do pracy? »
Zgłoszenie pomieszczenia świetlicy środowiskowej
Pytanie: Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymał pomieszczenie od miasta i ma zorganizować świetlicę środowiskową dla dzieci. Czy odbiór tej placówki musi być przez Sanepid, straż i jeszcze inne instytucje? Dodam, że tam są zatrudnieni pracownicy w liczbie 20 na umowę o pracę natomiast dzieci są w wieku szkolnym. W dodatku pomieszczenie ogrzewane jest kominkiem i docieplane piecykami elektrycznymi. »
Pracownik niepełnosprawny a stanowisko pracy
Pytanie: Czy zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, który ma orzeczenie o niepełnosprawności, muszę o tym fakcie powiadomić PIP? Czy jest jakiś stopień niepełnosprawności który pozwala zatrudnić pracownika bez zawiadamiania PIP- u? Jakie warunki powinien spełnić pracodawca zatrudniając osobę z orzeczeniem o niepełnosprawności? »
Praca o charakterze dorywczym i kwestia pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi
Pytanie: Obecnie obowiązujące przepisy określają, że nie uważa się pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, w których czas przebywania jest krótszy niż 2 godziny w ciągu doby, a wykonywane czynności mają charakter dorywczy. Jak zatem należy rozumieć określenie "charakter dorywczy"? Czy pomieszczenie, w którym pracownik przebywa codziennie 1 godz. 50 min. wykonując prace biurowe będzie pomieszczeniem przeznaczonym na pobyt ludzi, czy też nie? »
O wypadku przy pracy osoby zatrudnionej na umowę zlecenie raz jeszcze
Pytanie: Jaką odpowiedzialność ponosi pracodawca gdy zdarzy się wypadek przy pracy pracownika zatrudnionego na umowę zlecenie? Kto powinien przeprowadzić procedurę wypadkową w takiej sytuacji? Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy z powodu wypadku przy pracy nie jest płacone czy i w jaki sposób pracodawca powinien zrekompensować pracownikowi ten uszczerbek na wynagrodzeniu i czy po skończonym leczeniu pracownik może ubiegać się o odszkodowanie z ZUS-u? »
Praktyczna nauka zawodu uczniów i studentów a kwestie bhp
Pytanie: Dział IX kodeksu pracy rozróżnia młodocianych przyjmowanych w ramach umów o przygotowanie zawodowe i młodocianych przyjmowanych w ramach umów o prace przy wykonywaniu prac lekkich. Jakie przepisy bhp dotyczą uczniów przyjmowanych na praktyczną naukę zawodu (uczniów szkół ponadgimnazjalnych: techników, liceów zawodowych), a jakie studentów przyjmowanych na praktyczną naukę zawodu na stanowiska: kucharz, kelner, pracownik rekreacji, recepcjonista? »
Pomieszczenia do spożywania posiłków na stacjach paliw płynnych
Pytanie: Mój problem dotyczy wydzielenia na stacji CNG i Paliw Płynnych osobnego pomieszczenia do spożywania posiłków. Na obecna chwilę jest ono w jednym pomieszczeniu z szatnią ze względu na ograniczone możliwości powierzchniowe. Istnieje możliwość wydzielenia tego pomieszczenia ale wiązałoby się to z likwidacja pomieszczenia porządkowego. A zatem moje, czy na stacji paliw musi być wydzielone pomieszczenie porządkowe, czy może być zastąpione szafą? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol