Pytania i odpowiedzi
Kwalifikacje do tytułu specjalisty ds. bhp
Pytanie: Od 2004 r. posiadam zawód technika bhp. Przed uzyskaniem tytułu technika bhp - od 1990 r. pracowałem jako inspektor ds. bhp w różnych zakładach pracy posiadając ukończony kurs z zakresu bhp dla służb BHP. W tym okresie świadczyłem i nadal świadczę usługi z zakresu bhp zarówno na umowę o pracę, jak też umowę zlecenie oraz umowę o dzieło. Od 2008 r. mam zarejestrowaną własną działalność gospodarczą na świadczenie usług z zakresu bhp. Po zdobyciu w 2004 r. tytułu technika bhp - zgodnie z ustawą o służbie bhp obowiązującą w tym czasie - nabyłem prawo do tytułu specjalisty ds. bhp. Czy nadal mogę posługiwać się tym tytułem? »
Scenariusz narażenia dla dostarczanej substancji lub mieszaniny chemicznej według rozporządzenia REACH
Pytanie: Zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniające dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE, czyli tzw. rozporządzenia REACH razem z kartą charakterystyki dostawca substancji lub mieszaniny musi przekazać odbiorcy również scenariusze narażenia. Co powinno się znaleźć w takim scenariuszu i jak go sporządzić? »
Substancje chemiczne wyłączone spod przepisów rozporządzenia REACH
Pytanie: Jakich substancji chemicznych nie dotyczy rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów - REACH? »
Uprawnienia do obsługi wózka jezdniowego podnośnikowego
Pytanie: Wózek jezdniowy podnośnikowy w moim zakładzie pracy objęto dozorem przez właściwą jednostkę UDT. Czy pracownik, który:uzyskał zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kierowców wózków jezdniowych z napędem silnikowym wydane przez ZDZ (szkolenie według programu zatwierdzonego przez Ośrodek Doskonalenia Kadr w Mysłowicach nadzorowanego przez ministra właściwego ds. gospodarki),odbył wymagane szkolenia bhp, w tym instruktaż stanowiskowy, zapoznał się z instrukcją obsługi wózka oraz instrukcją transportu wewnątrzzakładowego,został zapoznany z oceną ryzyka zawodowego na stanowisku kierowcy wózka,ma aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań, do pracy na stanowisku kierowca wózka,ma wydane zezwolenie na kierowanie wózkami przez pracodawcę,może obsługiwać ten wózek? »
Imienne zezwolenie na kierowanie wózkami widłowymi
Pytanie: Pracownik ukończył kurs dla kierowców wózków jezdniowych z napędem silnikowym (wg programu Ośrodka Doskonalenia Kadr Ministerstwa Gospodarki w Mysłowicach), który będzie organizowany przez dowolny ośrodek szkolenia, a nie przez pracodawcę. Czy w takiej sytuacji należy takiemu pracownikowi wystawić imienne zezwolenie na kierowanie wózkami widłowymi? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol