Pytania i odpowiedzi
Odbiór techniczny podnośnika samochodowego przez UDT
Pytanie: Warsztacie samochodowym jest zainstalowany podnośnik samochodowy dwukolumnowy. Wysokość pomieszczenia to 3,5 m, zarówno fundamenty podnośnika jak i sam podnośnik mają stosowną dokumentację. Podnośnik samochodowy ma udźwig do 3200 kg. Moje pytanie dotyczy odbioru przez UDT - wiem że jest on potrzebny, jednak czy są podnośniki samochodowe tego typu, które nie podlegają UDT? Problem jest bowiem następujący. Urządzenie to jest zamontowane w warsztacie, który obsługuje tylko samochody osobowe, więc kłopotliwe jest znalezienie samochodu osobowego o masie 3200 kg. Natomiast dostawcze auto się nie mieści w pomieszczeniu z podnośnikiem i urządzenie nie podniesie auta na maksymalną wysokość ponieważ wgniotłoby go w sufit. Czy jest zatem jakiś inny sposób na odbiór tego podnośnika? Jakie podnośniki samochodowe wymagają odbioru UDT? »
Termin kolejnego badania okresowego pracownika
Pytanie: Po 30 dniach chorobowego pracownica dostaje skierowanie na badania kontrolne. Lekarz wystawia zaświadczenie jak z badań okresowych wpisując datę następnego badania, która jest późniejsza od daty z poprzedniego badania okresowego. Która data jest datą następnego badania okresowego? »
Ważność uprawnień elektroenergetycznych
Pytanie: Pracownikom w listopadzie 2011 r. kończy się termin ważności uprawnień elektroenergetycznych (termin wskazany w dokumencie). Zgodnie z ustawą z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne i innych ustaw uchylono art. 54 ust. 1a - potwierdzenie kwalifikacji co 5 lat. Czy w związku z tym można uznać, że pracowników nie ma potrzeby wysyłać na szkolenia odnawiające? »
Co można nazwać urazem w definicji wypadku przy pracy?
Pytanie: Pracownik zgłosił pracodawcy wypadek przy pracy. Według poszkodowanego podczas wykonywania czynności poczuł on silny ból pośladka prawego. Z informacji uzyskanej z izby przyjęć poza wyżej wymienioną dolegliwością poszkodowany nie odniósł innych dolegliwości (skutków) podczas pracy. Czy takie zdarzenie można zaliczyć jako uraz w definicji wypadku? »
O pomieszczeniach higienicznosanitarnych dla więcej niż 20 pracowników
Pytanie: W rozporządzniu dotyczącym ogólnych przepisów bhp w załączniku dotyczącym pomieszczeń higienicznosanitarnych znajduje się zapis mówiący, że pracodawca zatrudniający do dwudziestu pracowników powinien zapewnić im co najmniej ustępy i umywalki, a także warunki do higienicznego przechowywania odzieży własnej (domowej), roboczej i ochronnej oraz do higienicznego spożywania posiłków. Jeżeli w zakładzie pracy takiego pracodawcy nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia i prace brudzące lub nie występują szczególne wymagania sanitarne, miejsca do spożywania posiłków, przechowywania odzieży oraz umywalki mogą znajdować się w jednym pomieszczeniu. Jak przepisy regulują tę kwestię w przypadku zatrudniania więcej niż dwudziestu pracowników? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol