Pytania i odpowiedzi
Obuwie sportowe jako środek ochrony indywidualnej?
Pytanie: Czy pracodawca może dokonać zakupu obuwia sportowego (halówki, trampki, tenisówki) dla potrzeb pracownika wiedząc, że wyposażenie sportowe, nie zalicza się do środków ochrony indywidualnej stosownie do zapisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z poźn. zmn.). Obuwie sportowe ze względu na to, że będzie wykorzystywane przez pracowników do ćwiczeń na sali sportowej spełnia rolę obuwia ochronnego przed możliwością wystąpienia poślizgu oraz utrzymania komfortu higienicznego kończyn. Przy spełnianiu tych zadań trudno zaliczyć to obuwie do obuwia roboczego. Nadmienić należy, że środki ochrony indywidualnej muszą spełniać wymagania PN, co nie jest wymagane przy odzieży i obuwiu roboczym. A jak należy potraktować obuwie typu halówki itp.,które z reguły nie posiadają tych wymagań, zakładając, że można byłoby ich zakwalifikować jako ochrony osobiste. Udział pracownika w cyklicznych ćwiczeniach jest obligatoryjny. Normy prawne nakładają na pracodawcę obowiązek udziału pracowników niektórych służb w kursach doskonalących z zakresu stosowania środków przymusu bezpośredniego (samoobrona i techniki interwencyjne). Jak z tej sytuacji może wybrnąć pracodawca, który ma dobrą wolę i chce wyposażyć pracownika w stosowne obuwie?. »
Pomieszczenie z zasłoniętym oknem
Pytanie: Czy w pomieszczeniu, w którym jest okno, ale jest zasłonięte z powodu tego, iż wykonuje się w nim skany materiałów książkowych, muszą być zapewnione jakieś dodatkowe lub specjalne warunki pracy, i czy można tę pracę porównać do pracy w ciemni fotograficznej? »
Mechanik autobusów
Pytanie: Jakie wymagania powinien spełniać pracownik zatrudniony na stanowisku mechanik autobusów, który dodatkowo w ramach obowiązków służbowych przeprowadza przetok autobusów po terenie bazy (tzn. wyjeżdża z hali na miejsce postojowe i odwrotnie).Czy wystarczy mu prawo jazdy kat. B, badania psychotechniczne i okulistyczne?Czy podobnie jak kierowca musi i posiadać prawo jazdy kat. D, badania psychotechniczne i odpowiedni komplet badań? »
Prace z narażeniem na szczególne obciążenia psychiczne
Pytanie: Jakie prace można zaliczyć do prac w narażeniu na szczególne obciążenia psychiczne. Taki podpunkt figuruje w druku ZUS N-10 Wywiad zawodowy. Czy można zaliczyć do narażonych na powyższe brygadzistów, liderów, osoby zarządzające grupami pracowników? »
Transport butli spawalniczych
Pytanie: Jak zgodnie z przepisami transportować "butle spawalnicze - tlen i acetylen" na platformie samochodu służbowego do 3,5 tony z magazynu na miejsce spawania lub cięcia w wykopie - awaria sieci wodociągowej. Jak je prawidłowo transportować ręcznie do samochodu oraz w rejon wykopu oraz jak je prawidłowo zabezpieczyć na miejscu ? »
Technik bhp a przeprowadzanie szkoleń
Pytanie: Pracownik ma tytuł technika bhp. Czy pracownik z tym tytułem może przeprowadzać szkolenia bhp okresowe dla pracowników fizycznych, jak również dla pracowników kierujących pracownikami? Jakie inne wymagania musi spełnić i jakie inne posiadać kwalifikacje celem przeprowadzania tych szkoleń? Czy będąc pracownikiem na podstawie umowy o pracę może przeprowadzać to szkolenie czy też musimy zlecić to na podstawie umowy zlecenia? »
Wypadek w drodze do pracy - słup
Pytanie: Nauczycielka przyjechała do pracy samochodem, który zaparkowała na parkingu przy szkole. Wysiadła z samochodu, zamknęła drzwi i udała się w kierunku budynku szkoły. Po przejściu kilku kroków, odwróciła się i spojrzała na swój samochód czy zaparkowała go zgodnie z przepisami. Następnie ponownie skierowała się do szkoły. W tym momencie uderzyła twarzą w słup latarni. W wyniku czego doznała obrażeń twarzy w formie licznych zadrapań. Świadkowie wezwali pogotowie, które udzieliło poszkodowanej pomocy, a lekarz wystawił jej zwolnienie lekarskie na dwa dni. Czy można to zdarzenie zakwalifikować jako wypadek w drodze do pracy? »
Ważność zaświadczenia lekarskiego dotyczącego stosowania okularów korekcyjnych
Pytanie: Jak długo jest ważny zapis w zaświadczeniu lekarskim dotyczący stosowania okularów korekcyjnych do pracy przy monitorze ekranowym? Czy słuszne jest zwrócenie się o refundacje kosztu zakupu takich okularów np. po dwóch latach od wydania zaświadczenia lekarskiego? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol