Pytania i odpowiedzi
Jak zakończyć postępowanie powypadkowe, gdy pracownik nie chce ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie po wypadku przy pracy?
Pytanie: Pracownik uległ wypadkowi w pracy, został sporządzony protokół powypadkowy, podpisany przez pracodawcę i poszkodowanego, wypadek zgłoszony do sprawozdania o wypadkach. Pracownik nie dostarczył zaświadczenia ZUS OL-9, ponieważ oświadczył, że już mu nic nie dolega, a poza tym i tak nie otrzyma odszkodowania. Jak zakończyć postępowanie powypadkowe? »
Kiedy wykonać pomiary drgań na stanowisku pracy?
Pytanie: Na hali produkcyjnej instalowana jest automatyczna linia produkcyjna. Urządzenie podczas pracy powoduje duże drgania posadzki hali. Urządzenie jest ulokowane blisko ciągu komunikacyjnego i innych stanowisk pracy i te drgania są odczuwalne w tych miejscach. Czy powinniśmy wykonać pomiary drgań na stanowisku pracy? Stanowisko obsługi maszyny jest oddalone od głównego źródła wibracji jednak jest odczuwalne. »
Kto ponosi odpowiedzialność za orzeczenie wystawione przez lekarza medycyny pracy?
Pytanie: Czy pracodawca odpowiada i w jakim stopniu za orzeczenie lekarskie wystawione przez lekarza medycyny pracy, jeśli zapisy w orzeczeniu są sprzeczne z rozporządzeniem w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy? »
Kiedy możemy mówić o wypadku z winy pracownika?
Pytanie: Podczas szykowania materiałów do produkcji pracownik zagadał się z innym pracownikiem i nie zwracał uwagi na to gdzie odkłada potrzebne elementy. W wyniku nieodpowiedniego ułożenia materiału na płycie znajdującej się na rolkach transportowych materiał spadł pracownikowi na stopę powodując stłuczenie. Czy w takim przypadku można mówić o wypadku z winy pracownika? Pracownik wiedział, że układane elementy nie mogą być odkładane w ten sposób, jednak prowadząc rozmowę nie zwracał uwagi na wykonywaną czynność. »
Jakie szkolenia bhp powinien odbyć pracownik przenoszony na inne stanowisko pracy w tym samym zakładzie pracy?
Pytanie: W tym samym zakładzie pracy pracownik działu produkcji został zatrudniony na innym stanowisku, w innych dziale. Praca w dziale produkcji polegała na kontroli jakości, natomiast praca na kolejnym stanowisku polega na myciu elementów urządzeń z tworzyw sztucznych. Jeżeli ten sam pracownik będzie pracował w tym samym zakładzie pracy ale w innym dziale pracodawca jest zobowiązany do wykonania ponownego szkolenia wstępnego ogólnego bhp, czy wystarczy jedynie instruktaż stanowiskowy z racji zmiany zakresu obowiązku? Nie było przerwy w zatrudnieniu. »
Czy pracownik służby bhp ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowościach w zakresie bhp?
Pytanie: Czy pracownik służb bhp ponosi odpowiedzialność w przypadku gdy informuje pracodawcę o nieprawidłowościach w zakresie technicznego bezpieczeństwa pracy i zagrożeniach z nich wynikających stanowiących wykroczeń z zakresu bhp, a pracodawca nie reaguje? »
Badania lekarskie oraz szkolenia bhp zleceniobiorców
Pytanie: Pracodawca chce zawrzeć umowę zlecenie do wykonywania czynności: pełnienie obowiązków kierownika budowy. Czy zleceniobiorca powinien odbyć szkolenie bhp, a jeśli tak to jakie – dla osób kierujących pracownikami czy dla pracowników inżynieryjno-technicznych? Czy zleceniobiorca powinien mieć badania profilaktyczne, czy też można zapisać w umowie, że wykonanie badań leży po stronie zleceniobiorcy? »
Brak wyraźnego urazu nie wyklucza wypadku przy pracy
Pytanie: Pracownik dźwigał przedmioty i poczuł ból w kręgosłupie. Został odwieziony do szpitala gdzie zdiagnozowano bóle (bez urazu) i dostał kilkanaście dni zwolnienia. Czy można uznać zdarzenie, w wyniku którego brak wyraźnego urazu za wypadek przy pracy? »
Jaki numer powinien mieć protokołu powypadkowy w przypadku prowadzenia postępowania powypadkowego na przełomie roku?
Pytanie: Jaki nr protokołu wypadkowego należy nadać, jeśli wypadek przy pracy pracownika miał miejsce np. w grudniu 2020 r., a ze względu na dostarczenie informacji o rodzaju urazu (opinia lekarza) postępowanie wypadkowe jest zakończone luty 2021 r.? Czy należy nadać nr z roku kiedy zakończono postępowanie wypadkowe, czyli 2021, czy z roku, w którym wszczęto postępowanie powypadkowe? »
- « pierwsza
- «
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol