Pytania i odpowiedzi
Gdzie odnotować przyczynę odroczenia szkolenia okresowego bhp z uwagi na COVID-19?
Pytanie: Czy jeżeli szkolenie okresowe zostanie przeprowadzone po wymaganym terminie - z uwagi na epidemię COVID-19 - tzn. po okresie np. 3,5 roku, to należy zamieścić jakąś informację na zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia bhp lub w teczce osobowej pracownika o przyczynie odroczenia tego terminu? »
Pojemniki ze środkiem do dezynfekcji w biurowcach – kto powinien je zapewnić
Pytanie: Czy przy wejściu do biurowca oraz na korytarzach powinny być umieszczone pojemniki do dezynfekcji rąk w związku z epidemią COVID-19? W budynku pomieszczenia biurowe wynajmują różne firmy. Czy w tej sytuacji to właściciel budynku jest zobowiązany rozmieścić takie pojemniki z płynami? »
Jak zakwalifikować zawał pracownika pracującego w domu w ramach pracy zdalnej?
Pytanie: Pracownik pracując w domu (praca zdalna) doznał zawału serca. Reanimowany przez zespół pogotowia ratunkowego został przewieziony do szpitala gdzie następnego dnia zmarł nie odzyskując przytomności. Czy jest to wypadek przy pracy? »
Kontrola Urzędu Skarbowego w zakresie wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom
Pytanie: Pracodawca wydaje pracownikom nieodpłatne posiłki i napoje w trakcie pracy, zgodnie z przepisami bhp. W jaki sposób urząd skarbowy może kontrolować prawidłowość wydawania posiłków profilaktycznych i regeneracyjnych przez zakład? Czy zakład musi udowodnić urzędowi, że pracownicy, którym został wydany posiłek, byli do niego uprawnieni? Jeśli tak, to w jaki sposób? Czy powinniśmy prowadzić listę z potwierdzeniem wydanych posiłków i napojów? »
Zatrudnianie w strukturach służby bhp nie zawsze oznacza możliwość prowadzenia szkoleń bhp
Pytanie: Czy posiadając tytuł technika bhp i kilkuletni staż w firmie A, w której jestem zatrudniona w strukturach służby bhp na stanowisku inspektora ds. bhp, mogę przeprowadzać szkolenia bhp w innej w firmie B? Czy muszę posiadać podpisaną umowę o pracę z tą inną firmą B? »
Zgoda poszkodowanego pracownika na wgląd w dokumentację medyczną w postępowaniu powypadkowym
Pytanie: Czy istnieje obowiązek prawny dołączania do dokumentacji powypadkowej oświadczenia/upoważnienia pracownika obejmującego prawo wglądu do dokumentacji medycznej i prawo uzyskania odpisów z tej dokumentacji? Czy bez zgody pracownika mogę załączyć kserokopię dokumentu medycznego? »
Jak określić stopień narażenia w rejestrze pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych?
Pytanie: Jak prawidłowo powinien być wypełniony rejestr pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych w pozycji: "stopnia zagrożenia spowodowanego działaniem szkodliwego czynnika biologicznego". Jak określić ten stopień narażenia? Czy ma to być forma opisowa, czy jakiś inny określony sposób określenia stopnia narażenia? »
Poznaj formę wysłuchania pracownika przed nałożeniem na niego kary porządkowej
Pytanie: Jak zatem powinno przebiegać wysłuchanie pracownika, zgodnie z art. 109 § 2 kp. – przy nakładaniu kary porządkowej? Czy wystarczające jest pisemne oświadczenie/wyjaśnienie obwinionego w przeznaczonym do tego miejscu na formularzu wniosku o nałożenie kary? Czy też może pracodawca ma obowiązek wysłuchać pracownika w trakcie rozmowy? »
- « pierwsza
- «
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol